کد مطلب: ۶۵۷۷۷۷

درخواست ۴٫۵ میلیون نفر برای دریافت یارانه/ چرا یارانه ۶ میلیون نفر قطع شد؟

درخواست ۴٫۵ میلیون نفر برای دریافت یارانه/ چرا یارانه ۶ میلیون نفر قطع شد؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از کسانی که فروردین ماه یارانه می‌گرفتند، در اردیبهشت ماه یارانه‌ای پرداخت نشد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، دلیل پرداخت نشدن یارانه اردیبهشت برای ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از اقشار جامعه چیست؟

به نقل از تسینم، حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست امروز صبح درباره آخرین وضعیت نحوه تخصیص یارانه‌ها گفت: رئیس جمهور در تمامی جلسات دولت با وزرا بر رفع مشکلات و تامین معیشت مردم تاکید کرده و اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد: پیش از این ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه به جیب قاچاقچی ها، خارجی‌ها، تولید کنندگان خارج از کشور می‌رفت و تنها مقدار بسیار کمی از این یارانه به جیب مردم ایران می رفت،.

او ادامه داد: براین اساس تصمیم گرفته شد تا با مدیریت ارز ترجیحی و ساماندهی یارانه ها این منابع را بر سر سفره مردم ببریم و این موضوع موجب افزایش رفاه عمومی، ایجاد اشتغال، اصلاح ضریب جینی، جلوگیری از قاچاق و … خواهد شد.

عبدالملکی تاکید کرد: براساس قانون بودجه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برای باز توزیع یارانه میان مردم در تبصره ۱۴ قرار داده شده و در جای دیگر ۷۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی و معیشتی در نظر گرفته شده است.

دهک دهم یارانه نمی‌گیرد؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به حذف دهک‌های پردرآمد براساس قانون، گفت: طبق قانون به ویژه قانون جوانی جمعیت باید دهک های پردرآمد حذف می شدند، براین اساس دولت تصمیم گرفت در مدیریت جدید ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانه به دهک دهم پرداخت نشود.

وی ادامه داد: از سال ۹۳ سامانه یارانه ها بسته شد و دیگر کسی نمی توانست به صورت سیستماتیک در آن اطلاعاتی را وارد کند، تنها افراد با حضور در محل پلیس ۱۰+ می توانستند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند.

براساس سامانه رفاه ایرانیان ۷۳ میلیون نفر یارانه دریافت می‌کردند که ۶۱ میلیون نفر از این افراد همزمان یارانه معیشتی و یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت می‌کردند.

عبدالملکی تصریح کرد: بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و عدم واریز یارانه به حساب برخی خانوارها، سامانه ای را وزارت کار راه اندازی کرد که طی یک هفته حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر از افراد درخواست بازنگری در اطلاعات خود را ثبت کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از افرادی که در فروردین ماه یارانه تعلق می گرفت، در اردیبهشت ماه یارانه ای پرداخت نشد و در مجموع برای ۷۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دور اول براساس اسناد و مدارک یارانه واریز شده است.

وی در واکنش به انتقاد نماینده ها در خصوص قطع یارانه برخی افراد، گفت: براساس قانون باید یارانه دهک های پردرآمد حذف شود اما اگر می خواهیم به همه افراد و اقشار یارانه دهیم اینگونه یارانه در اختیار افراد ضعیف جامعه قرار نخواهد گرفت.

طرح یارانه نان نهایی شد؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برخی افراد نیز هستند که به دلیل عدم شفافیت شناسنامه اقتصادی، یارانه آن ها قطع شده است به طور مثال برخی افراد کارپرداز شرکتی هستند و یا دارای صندوق قرض الحسنه خانوادگی ‌ می‌باشند به این دلیل یارانه آن‌ها قطع شده است.

او افزود: بنابراین ما برای ایجاد شفافیت در اطلاعات اقتصادی خانواده‌ها سریعا سامانه‌ای را راه اندازی کردیم که از حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که یارانه آن‌ها قطع شده ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست بازنگری اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند.

عبدالملکی تصریح کرد: ما هر روز به ریاست معاون اول رئیس جمهور جلسات خود را با حضور تمامی دستگاه های مربوطه برگزار می‌کنیم و موضوع مدیریت ارز ترجیحی و پرداخت یارانه ها را بررسی می کنیم.

وزیر تعاون افزود: همچنین براساس دستور رئیس جمهور به حساب افرادی که پیش از این یارانه آن‌ها قطع شده بود، نیز یارانه واریز شد و هر زمان اطلاعات آن‌ها بررسی و نهایی شد می‌توانند این یارانه را برداشت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص یارانه نان نیز گفت: وزارت کشور در حال بررسی اطلاعات افراد و حتی اتباع خارجی در کشور است تا یارانه نان در اختیار همه قرار بگیرد.

او گفت: البته دولت هنوز بر روی بحث نان به تصمیم نهایی نرسیده و این موضوع به صورت پایلوت در زنجان در حال بررسی است و براساس تصمیم دولت یارانه نان هیچ شخصی حتی اتباع خارجی قطع نخواهد شد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  با سلام
  وزیر گفته : “براساس دستور رئیس جمهور به حساب افرادی که پیش از این یارانه آن‌ها قطع شده بود، نیز یارانه واریز شد.”
  من پیش از این یارانه می گرفتم , قطع شد , درسامانه اعتراض کردم ولی واریز نشده است!
  چرا اینقدر مردم را سر کار میزارید؟!
  واقعیت را بگویید هرچند تلخ باشد.

 • ناشناس

  پدر من بازنشسته آموزش پرورش جزوه دهک ده قرار دادن یعنی خیلی پولداره؟ دهک ها روی چه معیاری نوشته شدن. فرق دهک 9 با 10 چیه؟

 • ناشناس

  پدرم تحت پوشش کمیته هست برادرم مجرد منم مجرد جدا کار میکنیم حساب بانکی ما ک وام گرفتیم ب پدرم زدن یارانه پدرم قطع کردن

 • فاطمه

  واقعا آقایان مدیر و تصمیم گیرنده از مشکلات مالی زندگی کارمندان ساده خبر دارند یا خیر ! چرا بعلت یک کارمند ساده بودن سرپرست خانوار و اینکه همسرش هم یک کارمند ساده دولت است، خانواده 5 نفره را از یارانه محروم میکنند یا گردش حسابی غیر واقعی برای ما در سایت ذکر کرده اند،پس چرا درآمدی نداریم، ناروا و بیخودی ما دهک دهم شدیم.

 • ناشناس

  سلام من یک فرهنگی بازنشسته هستم منو در هک 10 قراردادند. من مگه با ثروتمندان یکی هستم. حتی نمایندگان هم یارانه می‌گیرند. منو با چه مبنایی در دهک 10 قرار دادند ویارانه من رو قطع کردند تازه پسرم هم ازدواج کرد گفتید کارمنده اگه کار بکنه مزد داره والله نه. لطفا رسیدگی کنید

 • کیومرث محمدی

  سلام من به این یارانه نیاز دارم یه کارگر ساده هستم تو دهک بندی اشتباه شده توروخدا برسی کنید تو این گرونی تواین مملکت زندگی میکنیم حق ماست که برای همه بریزین

 • ناشناس

  سلام دوستان عزیز من با سه تا بچه روزگار م نمیگذره خودم کار گرم کار ندارم چکار کنم برای چند روز آزوقه دارم بعد یک هفته چه کنم با گرانی

 • ناشناس

  سلام واحترام خدمت دولت مردمى چرا دولت به همه مردم یارانه نمى هد این حرف من نیست اکثر مردم مى گویند عدالت حکم مىکند به همه با یک نگاه دیده شوند. ممنون از محبت شما

 • ناشناس

  فقط کالا برگ .. این یارانه رو حذف کنید