کد مطلب: ۷۴۷۰۸۷

زمان واریز یارانه نقدی دی اعلام شد / یارانه نقدی افزایشی شد؟

زمان واریز یارانه نقدی دی اعلام شد / یارانه نقدی افزایشی شد؟

یارانه نقدی دی ماه به زودی واریز خواهد شد. یارانه نقدی برخی از افراد به زودی قطع خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، اطلاعات مهم درباره زمان واریز یارانه نقدی دی ماه اعلام شد.

آنچه در روزهای اخیر بیشتر از سوی افکار عمومی مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ زمان واریز یارانه دی‌ ماه 1401 است. اگر قرار باشد مرحله 143 یارانه نقدی طبق روال ماه‌های قبل پرداخت شود، انتظار می‌رود در هفته سوم و احتمالا از بیستم دی ماه یارانه به دست سرپرستان خانوار برسد.

علی بهادری جهرمی- سخنگوی دولت به تشریح آخرین وضعیت اختصاص کالابرگ الکترونیکی پرداخته است. وی با اشاره به اینکه نباید خودمان را درگیر این موضوع که « یارانه نقدی بهتر است یا کالابرگ؟» کنیم، خبر داده که هر کدام از مدل یارانه نقدی و کالابرگ که در تست‌ها موفق باشند، پیاده‌سازی شده و دولت هم در همان مسیر پیش خواهد رفت.

اما آنچه در روزهای اخیر بیشتر از سوی افکار عمومی مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ زمان واریز یارانه دی‌ ماه 1401 است. اگر قرار باشد مرحله 143 یارانه نقدی طبق روال ماه‌های قبل پرداخت شود، انتظار می‌رود در هفته سوم و احتمالا از بیستم دی ماه یارانه به دست سرپرستان خانوار برسد.

آنطور که پیشتر سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده بود؛ در صورتی‌که سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم باشند، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی‌که جزو دهک‌های چهارم تا نهم باشند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز می‌شود.

از کسر مبلغ تا قطع یارانه نقدی برخی از سرپرستان

در حالی در آذرماه سازمان هدفمندی یارانه‌ها حامل یک خبر خوش برای یارانه‌بگیران مبنی بر پایان یافتن یکی از اقساط وام کرونای یک میلیون تومانی بود که حواشی هم در این ماه کم نبوده است. یکی از این حواشی مربوط به کسر مقداری از مبلغ یارانه نقدی بود.

جریان از این قرار بود که تعدادی از سرپرستان خانوار اعلام کردند که در شرایطی که در ماه‌ها قبل مبلغ 400 هزار تومان بابت یارانه نقدی دریافت می‌کردند که در آذرماه این رقم به 300 هزار تومان رسیده است. عده‌ای این کاهش را ناشی از خطای دولت اعلام کردند اما سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها به این موضوع واکنش نشان داده و علت را شناور بودن دهک‌بندی خانوارها دانسته است.

شناور بودن پرداخت یارانه این احتمال را تقویت کرده که در هر بررسی مشمولان یارانه نقدی، دهک درآمدی خانوارها جابه‌جا شود. در ضمن، مبلغ یارانه نقدی نیز متناسب با تغییر دهک، دچار تغییر خواهد شد. البته، آنچه مبهم است این است که آیا شناور بودن دهک‌بندی خانوار به صورت ماهانه انجام می‌شود یا این امر هر چند ماه یک‌بار اتفاق می‌‌افتد؟ با اینحال، قرار شده مبلغ یارانه ثابت نباشد و بسته به دهک خانوار تغییر کند.

حاشیه بعدی نیز مربوط به قطع یارانه تعدادی از سرپرستان خانوار است. اما، طیبه حسینی- سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها به این ماجرا هم واکنش نشان داد و طی سخنانی اعلام کرد که سازمان هدفمندی هیچ‌گونه پیامکی مبنی بر قطع یارانه خانوار ارسال نکرده است.آنطور که سخنگو گفته این اخبار جعلی بوده و با هدف کلاهبرداری منتشر شده‌اند.

تصمیم جنجالی دولت؛ رقم یارانه نقدی تغییر می‌کند؟

براساس لایحه 1402، میزان یارانه نقدی تغییری نخواهد داشت و همان روال قبل 300 و 400 هزارتومانی ادامه دارد.

براساس لایحه مصوب دولت، میزان یارانه نقدی تغییری نسبت به سال جاری نداشته و یارانه‌های 300 و 400 هزارتومانی در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

براساس گزارش منتشرشده، در بودجه 1401 بیش از 73 هزار میلیارد تومان به یارانه 45 هزار و 500 تومانی و یارانه معیشتی بنزین اختصاص داده شد. اما گفتنی است که دولت تصمیم گرفت یارانه‌ها را به 300 و 400 هزارتومان افزایش دهد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  من چند ماه هست ثبت نام کردم ولی هنوز هیچ خبری نیست چرا به من که احتیاج دارم نمی‌دید

  • ناشناس

   خبر خوبی بود

  • ناشناس

   سلام من خیلی به این وام احتیاج دارم دخترم عمل جراحی پا داره چرا به حرف ما گوش نمی‌کنید چرا تحقیق نمی کنی

 • ناشناس

  بله خبر خوبی بود

 • ناشناس

  سلام یارانه‌ی ما واریز نشده ما خیلی احتیاج داریم ما خیلی فقیر هستم

 • ناشناس

  مثلان خیلی میکنید معشتی رو قطع کردید هر دو باهم میریزین تازه منت هم میزارین زیاد کردیم شرم کنید

 • ناشناس

  من مددجو بهزستی هستم درامد زیادیندارم
  یاران کم میدند

 • شهناز یاراحمدی

  باسلام وخسته نباشید خدمت شما مسولیین من ده بارهم بشه نظرم رو براتون مینویسم براچی مبلغ یارانه من باید کسربشه من خودم درامد درار خودم وبچه م هستم باشوهربیکار تابستانها برای کارگری بابچه کوچیکم سر زمینهای کشاورزی تا دوسه ماه کار میکنم الان هم خودم وشوهرم بیکارم بعضی موقع ها میرم کارخونه انجام میدم

 • ناشناس

  ما که چندساله قاطی کردیم نفهمیدیم که نفهمیدیم چی به چی هست من خودم شوهرم کارگره به زور داریم زندگیمون رو میچرخونم چرا به ما ۳۰۰میدن به سطح متوسط ۴۰۰ این چه وضعیه

 • شهریار یوسف نیا

  فقط میگم خداباید کمک کنه تمام آمار دست شماست من خیلی دعا میکنم به کسایی که مثل من دارند عذاب می‌کشند چاره‌ای نیست جز به خدا پناه ببریم اگه مسعول هستید می بینید که چی داریم چینداریم

 • ناشناس

  سلام این تبروم روز به روز بالا میاره وسایل ومواد غذایی گرون میشه چرا روی یارانه تاثیری نداره مبلغ یارانه همان قدر میماند

 • احمد

  من تحت سازمان بهزیستی هستم چرا سیصد تومان میگیرم بعضیها چهارصد جواب میتونی بدین