کد مطلب: ۸۴۷۱۹۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می‌شود؟

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می‌شود؟

در حالی که همچنان صحبت‌ها درباره‌ی احتمال افزایش سن بازنشستگی داغ است، این سوال مهم مطرح می‌شود که آیا قرار است حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، در شرایطی که همچنان صحبت‌ها درباره‌ی احتمال افزایش سن بازنشستگی داغ است، به دلیل تورم بالایی که اقتصاد ایران را به اسارت خود درآورده، درخواست افزایش حقوق هر روز شنیده می‌شود؛ روزی از زبان کارگران، روزی دیگر از زبان بازنشستگان.

آنطور که در آخرین خبرها آمده، مستمری بازنشستگان، ازکارافتادگان و بازماندگانی که مشمول قانون تامین اجتماعی هستند و دریافتی آنها حداقل چهار میلیون و 179 هزار و 750 تومان و کمتر است، به میزان 27 درصد بالا می‌رود و البته سایر سطوح مزدی هم حداقل 21 درصد به دریافتی‌شان اضافه می‌شود.

درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم چند سالی می‌شود موضوع همسان‌سازی مطرح شده است که در این باره رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از تصویب لایحه همسان‌سازی حقوق تمام بازنشستگان شامل کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در کمیسیون متبوعه خبر داده است و حالا باید منتظر ماند و دید سرنوشت آن در صحن علنی چه خواهد شد؟

خواسته اصلی بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

فعالان کارگری می‌گویند در دور قبل همسان‌سازی که در سال 99 انجام شد، دولت اعتبار جداگانه‌ای را به صندوق‌های کشوری و لشکری اختصاص داد و حقوق این دسته از بازنشستگان افزایش پیدا کرد. اما نکته‌ای که در این بین قابل توجه است این است که بودجه‌ای از خزانه دولت برای بازنشستگان کارگری در نظر گرفته نشد و آنچه با منابع تامین اجتماعی به اجرا درآمد، نمی‌توان نامش را همسان‌سازی گذاشت بلکه یک متناسب‌سازی بدون یال و دم و اشکم بود که انتقادات زیادی را به دنبال داشت.

حالا خواسته بازنشستگان این است که نمایندگان مجلس، جامعه هدف را در جریان همسان‌سازی و جزئیات دقیق آن قرار دهند و به طور دقیق مشخص کنند که سهم 65 درصد از بازنشستگان کشور که مستمری‌بگیر صندوق تامین اجتماعی هستند، از این اقدام چقدر است؟ به گفته آنها اگر قرار باشد باز هم بازنشستگان کارگری از شمول طرح خط بخورند، بی‌عدالتی گسترده‌ای رخ خواهد داد.

اصلاحات تدریجی برای بقای صندوق‌ها

موضوع افزایش سن بازنشستگی هم که اینبار در برنامه هفتم توسعه بر سر زبان‌ها افتاد و البته بعدا توسط کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد، دیگر موضوع مهمی است که هرچند کارشناسان با توجه به نبود توازن میان منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی و تجربه کشورهای توسعه‌یافته اجرای آن ضروری می‌دانند، اما آخرین نظرسنجی که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده حاکی از این است که اکثریت بازنشستگان می‌گویند سن بازنشستگی باید از این هم کمتر باشد.

پیشتر، نعمت‌ا… ترکی- مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این باره گفته بود که «حداقل سن بازنشستگی در دنیا ۶۰ سال است ولی ما کمتر به آن توجه کرده‌ایم و میانگین سن بازنشستگی ما الان حدودا ۴۸ سال است.»

مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه دست به نظرسنجی زده است که نشان می‌دهد میانگین سن مناسب مردان برای بازنشستگی ۵۵ سال و سن مناسب زنان ۴۸ سال است.

گروهی از کارشناسان اما می‌گویند سن بازنشستگی بر اساس سن امید به زندگی تعریف می‌شود و بنابراین باید با آن مطابقت داشته باشد. از آنجایی که قانون بازنشستگی مربوط به 90 سال قبل است، امید به زندگی در آن زمان حدود 50 سال بود. بنابراین افراد بعد از 30 سال خدمت در سن 50 تا 55 سالگی بازنشسته می‌شدند اما حالا سن امید به زندگی به 75 سال رسیده است. اما آنها انجام هر گونه اصلاحاتی را مشروط به گذر زمان یا همان اجرای تدریجی می‌دانند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • خوانسار

  خواسته اکثر بازنشسته ها که سایرسطوح فقط ۳۰درصد هستندکه شامل همسانسازی میشند خواسته ۷۰درصد دیگرافزایش است نه همسانسازی که شامل حداقل بگیرنمیشه وشامل کسانی که حقوقشون بالاتره ومثلآ طرف ۳۰ملیون میگیره با همسانسازی دوباره حدودچندملیون افزایش واره حداقل بگیرکه ۵الی۶ملیونه هیچی

 • ناشناس

  همه حرفا الکی و بیخود ،کسی به فکر کارگر و بازنشستگان تامین اجتماعی نیست فقط حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری مهم است ، بازنشستگان تامین اجتماعی احتیاج به پول ندارند

 • ناشناس

  متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با فرمول غلط در سال ۱۴۰۲ اجرا شده و سازمان برنامه و بودجه به فرمول اعمالی توجه نمیکند و کارشناسی در این خصوص ندارد و نباید اعلام کند که تامین اجتماعی به طور کامل به متناسب سازی عمل کرده است فقط زینفعان این حوزه و کارشناسان بیمه ای می توانند نظر خود را اعلام کنند چون در تخصص آن را دارند

 • ناشناس

  رباب شما دیگه حرف ندارین بنویسیم هر روز افزایش حقوق شولی خبری نیست

 • محمد

  ظلم و اجحاف در حق ما بازنشستگان مستمری بگیر تامین اجتماعی مخصوصا حداقلی بگیران تامین اجتماعی تمامی ندارد چرا بین ما بازنشستگان مستمری بگیر تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشکری فرق میگذارید

 • ناشناس

  خیلی جالب است سن امید به زندگی مسعولین زیاد است با سن امید به زندگی اقشار کم درآمد که همه زندگی پر از رنج و بدبختی است و هیچ دل خوشی ندارند را با هم مقایسه میکنند سن امید به زندگی ما کارگران زیر ۵۰ سال هست

 • ناشناس

  شما به قرآن قسم دست از سر فقراء بردارین مگه درای ران کسی به فکر کارگر بازنشسته هست890772

 • تهی دستان

  در این گونه اخبار جز بازی کردن با جملات بغیر از اینکه با اعصاب روان یک جماعت تهی دست مسن بازی کردن نتیجه ای برای این افرادی که هر روز سفره آنان کوچکتر می شود ندارد.این بود وعده انتخاباتی سید بت شکن برای بازنشستگان؟؟؟

پیشنهاد سردبیر