خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۴۵۹۵

بازار کار تهران متاثر از ریزش افراد فعال

بازار کار تهران متاثر از ریزش افراد فعال

بررسی‌ شاخص‌های اصلی بازار کار استان تهران در سال گذشته نشان می‌دهد که از بهار تا زمستان، نرخ بیکاری در این استان کاهش یافته، اما در کنار آن نسبت اشتغال نوسانی بوده و در زمستان دوباره کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی گزارش مرکز آمار از شاخص‌های اصلی بازار کار در سال گذشته نشان می‌دهد که در استان تهران، از بهار تا زمستان نرخ بیکاری کاهش یافته و از بالای 7.5 درصد به کمتر از 6.5 درصد رسیده است. بنابراین، در نگاه اول به نظر می‌رسد که وضعیت بیکاری در این استان بهبود یافته است.

این در حالی است که بررسی سایر شاخص‌های بازار کار در این استان نشان می‌دهد که نسبت اشتغال نیز بعد از تجربه صعودی تا پاییز، در زمستان کاهش یافته است. در کنار این دو شاخص، نرخ مشارکت نیز از پاییز به بعد دوباره با اُفت روبه‌رو بوده است.

طبق داده‌های مرکز آمار، نرخ بیکاری استان تهران در بهار سال گذشته 7.6 درصد بود. یعنی از هر 100 نفر فعال در بازار کار، تقریبا هفت نفر بیکار بودند. این نرخ در تابستان به 7.5 درصد و در پاییز به 5.4 درصد می‌رسد. نرخ 5.4 درصدی، کمترین نرخ بیکاری به ثبت رسیده برای استان تهران در سال گذشته بود.

با این حال، این روند نزولی تا پایان سال دوام نداشته و این نرخ در زمستان به 6.3 درصد می‌رسد. این نرخ نسبت به پاییز بالاتر است، اما در مقایسه با دو فصل ابتدایی سال گذشته در سطح پایین‌تری قرار دارد. بنابراین روند کلی نرخ بیکاری این استان در سال 1402 نزولی بود.

در نگاه اول به نظر می‌رسد که وضعیت بیکاری در تهران بهبود یافته است، اما نتیجه‌گیری درمورد این موضوع بدون توجه به سایر شاخص‌های عمده بازار کار ممکن نیست. نسبت اشتغال استان تهران در بهار سال قبل 36.9 درصد بود. یعنی در این فصل از هر 100 نفر در سن اشتغال (15 سال و بالاتر) تقریبا 37 نفر شاغل بودند. این نسبت در تابستان به 38.1 درصد و در پاییز به 39 درصد می‌رسد. این نرخ بهترین نسبت اشتغال استان تهران در طول سال گذشته است. در نهایت، در زمستان نسبت اشتغال این استان به 37.8 درصد کاهش می‌یابد.

کاهش نرخ بیکاری در کنار کاهش نسبت اشتغال در زمستان سال گذشته، احتمال کاهش نرخ مشارکت را مطرح می‌کند.

از آمارها نیز اینگونه پیداست که نرخ مشارکت در این فصل کاهش یافته است. به بیان دقیق‌تر، در بهار سال گذشته نرخ مشارکت استان تهران 40 درصد بوده است. یعنی از هر 100 نفر در سن اشتغال، 40 نفر یا بیکار یا شاغل بودند و به نوعی در بازار کار مشارکت داشته‌اند.

این نرخ در تابستان به 41.2 درصد می‌رسد و در پاییز نیز همین سطح را حفظ می‌کند. بر این اساس، پاییز بهترین فصل از نظر اشتغال در استان تهران بود. با این حال، در زمستان دوباره نرخ مشارکت کاهش یافته و به 40.4 درصد رسیده است.

بنابراین، به نظر می‌رسد بخشی از کاهش نرخ بیکاری این استان در فصل زمستان متاثر از ریزش افراد فعال در بازار کار باشد که در نرخ مشارکت منعکس شده است.

منبع : اکوایران

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.