کد مطلب: ۴۶۷۲۷۴

تجارت‌نیوز بررسی می‌کند:

عرضه اولیه «امین» بخریم یا نخریم؟

عرضه اولیه «امین» بخریم یا نخریم؟

شرکت تامین سرمایه امین در حالی فردا 15 درصد از سهام خود را با نماد «امین» عرضه می‌کند که قیمت کشف شده آن بیش از 80 درصد ارزش محاسبه شده این نماد است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، عرضه اولیه شرکت «تامین سرمایه امین» در حالی روز چهارشنبه انجام خواهد شد که این شرکت به عنوان پانصد و چهل و پنجمین شرکت پذیرفته شده در بورس با نماد «امین» 15 درصد از سهام خود ( معادل یک میلیارد و 50 میلیون سهم) را عرضه خواهد کرد که از این میزان 840 میلیون سهم از طریق فرایند ثبت سفارش به عموم تخصیص داده خواهد شد و 210 میلیون نیز سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری خواهد بود.

شرکت تامین سرمایه امین در شهریور ماه 1386 به عنوان نخستین نهاد مالی کشور در صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری مجوز تاسیس خود را از شورای عالی بورس دریافت کرد و دی ماه همان سال به به عنوان یک شرکت سهامی عام در تهران به ثبت رسید. حوزه فعالیت این شرکت، پذیره‌نویسی و تعهد پذیره‌نویسی و تعهد خرید اوراق بهادار در عرضه‌های ثانویه، مشاوره در تامین مالی، مشاوره در حوزه قیمت‌گذاری اوراق بهادار و مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری است.

3

«امین» از تاریخ 23 اردیبهشت امسال فرایند افزایش سرمایه شرکت خود را طی دو مرحله از 3.5 هزار میلیارد ریال به 8 هزار میلیارد دلار را در دستور کار خود قرار داده است. چهار سهامدار عمده «امین»، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر و شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید هستند.

1

عملکرد این شرکت در تیرماه حاکی از آن است که این شرکت طی یک ماه 600 میلیارد ریال درآمد کسب کرده که اگر چه نسبت به خرداد ماه رشدی 56 درصدی داشته است اما در مقایسه با تیر سال گذشته 17 درصد کمتر شده است.

بر این اساس درآمد چهار ماه نخست امین در سال 99 به 3 هزار و 649 هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد بیشتر بوده است.

همچنین عملکرد مالی سالیانه امین نیز حاکی از آن است که این شرکت تا پایان سال 98 توانسته یک هزار و 376 میلیارد ریال سود خالص محقق کند در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 درصد بیشتر بوده است.

2

با توجه به ارزشیابی این شرکت، هر سهم «امین» از سه روش مختلف ارزش‌گذاری شد. بر اساس محاسبات کمترین ارزش این سهم 6758 ریال و بیشترین ارزش هر سهم 15922 ریال برآورد شده است که با گرفتن میانگین وزنی از سه روش ارزش هر سهم 12314 ریال محاسبه شده است. این در حالی است که سقف قیمتی این نماد در روز عرضه اولیه 10400 ریال تعیین شده است. بنابراین قیمت کشف شده در روز عرضه اولیه تقریبا 85 درصد میانگین ارزش هر سهم بوده که تقریبا منطقی است.

با این حال با توجه به سود 412 ریالی هر سهم در پایان سال 98، نسبت P به E این نماد در روز عرضه اولیه حدود 30 واحد خواهد بود که در مقایسه با P به E گروه (52.12) رقم به نسبت پایین‎تری است. با این حساب می‎توان انتظار قیمت‌های بالای 2200 تومان را در آینده بسیار نزدیک از این سهم داشت.

عرضه اولیه «امین» چهارشنبه صبح در حالی آغاز می‎شود که هر کد بورسی می‌تواند حداکثر 300 سهم در بازه قیمتی 980 تا 1040 تومانی سفارش دهد. ولی با توجه به مشارکت بالای 5 میلیون نفری در عرضه‌های اخیر احتمالا بیش از 165 سهم به هر نفر تخصیص داده نشود که حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای آن حدود 172 هزار تومان خواهد بود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.