کد مطلب: ۶۸۹۲۳۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مقصر نزول بورس کیست؟

مقصر نزول بورس کیست؟

بازار سرمایه همچنان در روند اصلاحی به سر می‌برد و تنها چند روز در هفته سبزپوش می‌شود. مقصر نزول بورس کیست و چه زمانی بازار برمی‎‌‌گردد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، دقیقا یک ماه بود یعنی ۱۸ تیر ماه بود که شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی شد و همچنان به قوت در این کانال ایستاده است. البته در یک ماه اخیر و برخی از روزها شاخص تا مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی می‌رسید و بازمی‌گشت.

پس گذشت یک ماه روند اصلاحی، چند روزی می‌شود که بورس کمی روند صعودی به خود گرفته است. البته با توجه به حجم کم معاملات این روند موقت است و تا زمانی که نقدینگی وارد بازار نشود نمی‌توان به رشد آن امیدوار بود.

البته ریسک‌های سیستماتیک همچنان در بازار وجود دارد. این ریسک‌ها و تصمیمات شبانه مسئولین عامل اصلی بی‌اعتمادی به بازار است. بی اعتمادی و ریسک نیز نقدینگی را فراری می‌دهد.

به طور کلی در وهله نخست باید دستکاری و دخالت در بازار سهام به پایان برسد. پس از آن آرام آرام نقدینگی وارد بازار سهام می‌شود.

بهانه برای ریزش بورس

مرداد ماه سال ۹۹ و زمانی که بورس سقوط کرد، برخی مسئولین و کارشناسان عقیده داشتند که رفتار هیجانی سهامداران جدیدالورود عامل سقوط بود. اما پس از ماه‌ها مشخص شد که برداشت نقدینگی سنگین باعث شد که بورس سقوط کند.

بورس تهران در بهار ۹۹ توانست بازدهی ۱۴۷ درصدی را ثبت کند. پس از آن بازدهی تابستان به ۲۵، بازدهی پاییز به منفی ۱۰ درصد و بازدهی زمستان به منفی ۹ درصد رسید. و با گذشت حدودا دوسال همچنان بازدهی بورس منفی است. البته منفی بودن بازار در زمان دولت سیزدهم بیشتر شده است که این موضوع به سیاست‌های دولت سیزدهم باز می‌گردد.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه عقیده دارند که دخالت در بازار سرمایه و نبود نقدینگی علت اصلی این روند اصلاحی است. اگر دخالت‌های دولت در بورس کاهش یابد نقدینگی نیز وارد بازار می‌شود و درنهایت شاهد تغییر روند بازار سرمایه خواهیم بود.

آخرین اخبار بازار سرمایه در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  به نظر می‌رسد کاربران بیکار شدند بورس جای رسیده همه به این فهم رسیدند ۳سال قهقرایی نمیشه.

 • ناشناس

  مقصر اصلی کاربران

 • ناشناس

  مگر غیر از دولت قبلی مقصر دیگری هم مطرح است؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس

  بورس شده یک نوع بازی برای بورس بازان! به قیمت بالا خرید میکنند وبه قیمت پایین میفروشند به امید اینکه پرتفوهاشو نو با نمادهای بهتر جایگزین کنند تازیانهاشون جبران شه.

 • ناشناس

  عدم دخالت دولت در جایی که پول هست. در ایران محال ممکن هست. چرا که دست دولت باید به جیب دیگران برود تا چیزی این وسط کاسب شود. دخالت نکردن دولت در بورس و هر جایی که منافعی کسب می شه؟ ممکن نیست

 • ناشناس

  ارزان شد بخر
  ارزان‌تر شد بخر
  مفت شد‌بخر
  گرون شد بفروش
  خییلی سخته؟
  هر ماه بخر الان فقط بخر
  برای بازارهای مالی زنان سم هستش زمان نذارین
  از پولی که به خورد و خوراکتون تاثیر میزاره نیارین
  یک لقمه نان میخوریم دیگه
  بقیه پولتو سرمایه گذرای کنین مخصوصا در منفی های الان
  با پول اضافه خودتون حتی شده ماهی ۱ یا ۳ میلیون تا هر جایی که بتونه بیاد پایین بخرین
  وقتی رفتین تو سود طمع نکنین بفروشین مثل خریدتون یهویی فروش نزنین و تیکه تیکه بفروشین