خبر فوری:

کد مطلب: ۶۹۲۰۳۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازار از توافق می‌ترسد؟ / نگرانی بورس از فاجعه احتمالی در بازار ارز

بازار از توافق می‌ترسد؟ / نگرانی بورس از فاجعه احتمالی در بازار ارز

بازار سهام این هفته را با افت بیش از ۸ هزار واحدی شاخص کل به پایان رساند و نگرانی بورس و سهامداران از آینده بازار تشدید شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام این هفته را با افت بیش از ۸ هزار واحدی شاخص کل به پایان رساند و نگرانی بورس و سهامداران از آینده بازار تشدید شد.

شاخص بورس تهران امروز ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ با افتی معادل ۸ هزار و ۱۰۵ واحدی مواجه شد. بورس در شرایطی هفته را به پایان رساند که روند نزولی روزهای اخیر باعث ثبت رقم یک میلیون و ۴۵۱ هزار واحدی شده است. اما شاخص هم‌وزن در ادامه روند صعودی این هفته با ۴۵۱ واحد رشد به محدوده ۳۹۹ هزار واحدی رسید. این نکته به معنای قرار گرفتن در آستانه پس گرفتن کانال ۴۰۰ هزار واحدی است.

نگرانی بورس از چیست؟

اخباری که پیرامون تحولات برجام منتشر شده، حاکی از بالا رفتن شانس احیای برجام است. توافقی که می تواند تا حد بسیار زیادی هزینه های تولید را کاهش دهد و طبیعتا بازار سهام نیز از این اتفاق منتفع خواهد شد. علاوه بر این موضوع، بحث جذب سرمایه خارجی در صورت احیای برجام مطرح است که می‌تواند به معنای افزایش ارزش سهام شرکت‌های حاضر در بورس باشد. از طرفی هزینه‌های خرید مواد اولیه نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد و مراودات بانکی شرکت‌ها نیز تسهیل خواهد شد. اما دلیل واکنش منفی بورس به اخبار امیدوارکننده برجامی چیست؟

نکته عجیبی که این روزها در صفحات بورسی در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌شود تزریق جو ناامیدی از سوی برخی کارشناسان است. این دسته از تحلیلگران مدعی هستند که دولت قصد دارد در صورت احیای برجام اقدام به کنترل نرخ دلار در بازار آزاد کند و همین امر موجب نگرانی بورس از هرگونه توافقی شده است. البته کاهش نرخ ارز همزمان با انتشار اخبار برجامی نیز باعث تقویت این تئوری شده و سهامداران نیز ظاهرا آن را پذیرفته‌اند.

کارشناسان: به جوسازی‌ها توجه نکنید

اما عده‌ای از متخصصان بورسی نظری مخالف این موضوع داشته و معتقدند احیای برجام از هر جهت به سود کلیت اقتصاد و به تبع آن بورس تمام می‌شود. به باور این دسته از کارشناسان نگرانی بورس از حصول توافق ناشی موج منفی است که عده‌ای از نوسان‌گیران به بازار تزریق می‌کنند و جالب اینجاست که همین عده در صف‌های خرید هستند.

از دید گروه دوم حتی اگر دولت اقدام به کنترل نرخ دلار کند پس از مدتی فنر قیمتی رها می‌شود. این اقدامات شاید ۲ الی ۳ ماه دوام بیاورد اما پس از مدتی بار دیگر شاهد واقعی شدن قیمت در بازار ارز خواهیم بود. هرچند همه این فرضیات با قید «اگر» مطرح می‌شود که دولت قصدی برای کنترل نرخ دلار داشته باشد یا خیر؟

این در حالیست که گشایش دیپلماتیک منجر به ایجاد رابطه پایدار با جهان و شرکت‌های خارجی می‌شود. نکته‌ای که برگ برنده دولت پس از احیای برجام خواهد بود و قطعا اقتصاد را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. بورس نیز بدون شک حتی در کوتاه مدت آثار ناشی از برقراری رابطه را به عینه خواهد دید. این تغییرات پایدارتر از هر موجی است که عده‌ای ذینفع در حال دامن زدن به آن و ایجادی نگرانی بورس و سهامداران هستند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • علی

  بگید نمیخوایم توافق کنیم خودتونو راحت کنید

 • ناشناس

  ترکیه که تحریم نیست و شرکت های خارجی هم در کشورش حضور دارند پس چرا تورم ۷۰ درصدی دارد؟ برجام باشد یا نباشد نفع پایدار و دائمی ندارد فقط هیجان کاذبی در ابتدا ایجاد می کند که زود خاموش می شود

 • ناشناس

  بیشترین نگرانی بایت سهامهای نفتی ومعدنی وذلار محور است که در حال سقوط به عمق دره بورس هستند ولی سهامهای ریالی مانند بانکی ها وبیمه ایها وسیمانی ها نه تنها منفی نخواهند شد بلکه رشد خوبی رو تجربه خواهند کرد.

 • محمد

  سهامداران از بر طرف کردن ضرر و زیانشان در بورس توسط دولت فعلی نا امید شده اند …!!!!!!!!!!!!!
  زندگی مردم از مرداد 1400 تا مرداد 1401 در حال دود شدن است و ادامه دارد

 • ناشناس

  یکبار میگین وای اگر برجام تصویب نشه بورس نابود میشه حالا هم میگین اگر تصویب بشه بورس نابود میشه. خب بگین در هر صورت بورس نابود میشه این تحلیلهای آبکی را هم کنار بزارین

 • ناشناس

  یک عده از کارشناسا جوری صحبت می‌کنن انگار دارن بچه گول می‌زنن.

 • ناشناس

  پایین آمدن قیمت ارز یک خواست عمومی و منطقی است ، چون ریال باید به ثبات برسد ، من به عنوان یک سهامدار معدنی حاضرم تمام دارای ام بسوزد اما مردم کشورم به آسایش و آرامش برسند .