کد مطلب: ۶۹۲۱۷۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌ بینی بورس هفته آینده / برجام احیا شود، بازار جان می‌گیرد؟

پیش‌ بینی بورس هفته آینده / برجام احیا شود، بازار جان می‌گیرد؟

بازار سهام در شرایطی به کار خود پایان داد که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی بورس هفته آینده را به دلیل ابهامات برجامی کار دشواری می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سهام تهران در شرایطی به کار خود پایان داد که بسیاری از کارشناسان پیش‌ بینی بورس هفته آینده را به دلیل ابهامات برجامی کار دشواری می‌دانند.

بورس تهران هفته سوم مرداد ۱۴۰۱ را با بازدهی ۱.۰۷- درصدی به پایان رساند. شاخص هم‌وزن نیز با رشدی ۲.۴۳ درصدی همراه شد و تنها نکته امیدوارکننده بازار در هفته‌ای که گذشت را رقم زد. به باور اغلب تحلیلگران وضعیت بازار سهام به گونه ای است که همه چیز به سرنوشت برجام گره خورده است. البته جوی منفی از سوی برخی از کارشناسان بورسی در فضای مجازی رقم خورده که می‌توان آن را «برجام‌هراسی» در بورس نامید.

پیش‌ بینی بورس هفته آینده

همانطور که گفته شد بسیاری از متخصصان بورس آینده بازار سهام را در گرو مذاکرات هسته‌ای در راستای احیای برجام می‌دانند. البته کارشناسان در این زمینه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای که احیای برجام را به سود بازار ارزیابی می‌کنند. گروه دوم نیز مدعی وارد آمدن آسیب به بورس در صورت رفع تحریم و احیای توافق اتمی هستند.

گروه نخست اعتقاد دارند با کاهش هزینه‌های تولید و همچنین رفع محدودیت‌های بانکی و بیمه‌ای می‌توان شاهد رونق بورس بود. به گونه‌ای که درآمد شرکت‌ها به صورت طبیعی افزایش خواهد یافت و این اتفاق تاثیر مستقیمی بر وضعیت بازار سرمایه خواهد داشت. همین نکته می‌تواند در کوتاه مدت باعث جهش ارزش سهام بانکی، بیمه‌ای و سهم‌های غیردلاری باشد. هرچند در بلندمدت قطعا به سود همه گروه‌های بورسی خواهد بود. اما در مدت زمان کوتاه قطعا به سود سهم‌های مورد اشاره خواهد بود.

البته برخی نیز اعتقاد دارند دولت با دست بردن در بازار ارز سعی در کنترل قیمت دلار خواهد داشت. از همین رو معتقدند سهم‌های دلاری و کامودیتی‌محور با سقوط بی‌سابقه‌ای مواجه می‌شوند که بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما گروه نخست از کارشناسان بر این باورند که این افت احتمالی پایدار نخواهد بود. چرا که دولت توانایی و امکان پایین نگاه داشتن نرخ دلار برای مدتی طولانی را نخواهد داشت. از همین رو پیش‌بینی می‌شود که نرخ دلار حتی در صورت مداخله دولت در بازار آزاد، به سرعت به سمت واقعی شدن حرکت خواهد کرد.

با توجه به نکاتی که مورد اشاره قرار گرفت، پیش‌ بینی بورس هفته آینده نیز تحت تاثیر نتیجه تلاش‌ها برای احیای برجام خواهد بود. هرچند اگر روند نزولی نرخ دلار در بازار ادامه پیدا کند احتمالا بازار نیز شرایط چندان مساعدی را در پیش نخواهد داشت. اما همانطور که اشاره شد این شرایط در صورت احیای برجام بهیچ عنوان دوام ندارد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  برجام امضا بشه بازار منفیه برجام امضا نشه بورس منفیه دلار پایین بیاد بورس منفیه دلار بالا بره بورسه منفیه این ها همه حرف سهم 1000 تومانی شده 80 تومان دیگه چقدر باید آخه کم بشه اصلاح قضیه اینکه اعتماد مردم از دست رفته و تا سال ها طول میکشه بعد ازاین ضرر های کم سابقه اعتماد مردم جلب بشه

 • ناشناس

  به امید خدا که زرر هامون جبران بشه خدا میدونه که من یکی بد زمین خوردم
  به امید روزهای خوب
  خدایا خودت به دادمون برس

 • ناشناس

  جمع کنید بابا… دو سال مدام میگید بورس معطله برجامه حالا میگید ممکنه بورس از برجام اسیب ببینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس

  مردم ساده دل سهامدار ساده تر آخه پولی به ایران دنیادیده تغییری در مولفه های اقتصادی از جمله بورس ایجاد شود

 • ناشناس

  . اگر و اما تا کی . یک کارشناس چه فرقی با یک فرد داره که تازه وارد بورس شده

 • ناشناس

  اونایی که میگن برجام بازار رو به سمت نزول میبره بهتره برن تو سریال گالیور بازی کنن چون اینجور آدما تشنج ونا امید کردن تو ذاتشونه وهمیشه برای دیده شون برخلاف جریان آب شنا میکنن وامری ذاتیه۷

 • ناشناس

  در یک بازار متعارف، باز شدن پنجره صادراتی می تواند اتفاق مثبتی در بازار سرمایه باشد.اما اینجا ایران است!! با افت قیمت دلار ، قطعاً بورس قرمز خواهد بود.تنها امیدواری اینست که سرمایه گذاران خرد(نه دلال ها) دلار بفروشند و سهام بخرند…