کد مطلب: ۸۹۰۷۵۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

تحلیل تکنیکال سهام ثپردیس آبان ۱۴۰۲ / ثپردیس از سقف تاریخی عبور می‌کند؟

تحلیل تکنیکال سهام ثپردیس آبان 1402 / ثپردیس از سقف تاریخی عبور می‌کند؟

سهام سرمایه‌گذاری مسکن پردیس از ابتدای شهریورماه تا کنون بیش از 78 درصد رشد را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. در حال حاضر، سهم در آستانه سقف تاریخی خود قرار گرفته است اما آیا این مقاومت مهم شکسته خواهد شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد «ثپردیس» در بازار اول فرابورس (تابلو اصلی) قابل معامله است. سهام این شرکت با ارزش بازاری بالغ بر سه هزار و 730 میلیارد تومان در گروه انبوه‌سازی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «ثپردیس» نشان می‌دهد رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمانی که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص انبوه‌سازی

روند صعودی بازار سهام از آبان‌ماه سال گذشته استارت خورد. نماد‌های صنعت انبوه‌سازی نیز از این روند مستثنی نبودند. رالی صعودی بازار تا میانه اردیبهشت‌ماه ادامه داشت. در حال حاضر شاخص گروه انبوه‌سازی پس از 23 هفته اصلاح، روزنه‌هایی از امید به تغییر روند را در نمودار خود نشان داده است.

آنالیز تکنیکال نمودار شاخص گروه انبوه‌سازی، در بعد هفتگی نشان می‌دهد روند غالب سهم همچنان صعودی است. با وجود اینکه رالی قبلی شاخص، در عبور از سقف تاریخی آن در محدوده 21 هزار و 268 واحد، ناتوان بود اما از تمام سویینگ‌های سقف تاییدشده ریزش سال 99 عبور کرد.

این نماگر در کندل روز ابتدایی آبان توانست از محدوده مقاومتی 14 هزار و 649 تا 14 هزار و 828 واحد که در تصویر زیر با باکس قرمزرنگ مشخص شده است، عبور کند. این محدوده آخرین سقف تاییدشده روند اصلاحی است. در واقع شاخص با عبور از آن نشانه‌ای بسیار مهم از تغییر رفتار خود را صادر می‌کند.

عبور نماگر گروه انبوه‌سازی از این محدوده اما نیاز به تثبیت داشت که تا این لحظه حاصل نشده است. حتی بازگشت شاخص به زیر این محدوده که در کندل روز جاری اتفاق افتاد، ریسک کاهش ارتفاع شاخص حداقل تا محدوده 13 هزار و 905 واحد را فراهم می‌کند.

نمودار نماگر انبوه‌سازان در تایم‌فریم هفتگی نشان از آن دارد که این شاخص به خوبی فرکانس چنگال اندروز استفاده شده را پذیرفته است. نحوه رفتار شاخص با خطوط چنگال اندروز این مهم را می‌رساند. بازگشت و تثبیت این شاخص بالاتر از خط میانی، در راستای دستیابی آن به موازی بالایی چنگال ضروری است. در حال حاضر، همان‌طور که در تایم‌فریم روزانه بررسی شد، عبور قیمت از محدوده یادشده، هر دو شرط سناریوی صعودی یعنی نشانه تغییر رفتار و قرارگیری بالاتر از خط میانی ترسیم‌شده را محقق می‌سازد.

file+(1)

تحلیل تکنیکال سهام ثپردیس

نماد ثپردیس از آغاز شهریور تا کنون بازدهی 78 درصدی برای پرتفوی سهامداران خود به ارمغان آورده است. روند صعودی حال حاضر این سهم، به دنباله روند نزولی اتفاق افتاد. این نماد پس از تشکیل یک الگوی سروشانه معکوس، تغییر رفتار داد. در حال حاضر قیمت سهام «ثپردیس» در نزدیکی تارگت الگوی سروشانه معکوس قرار گرفته است. 

از سوی دیگر با تکرار اندازه اصلاحی روند صعودی اخیر، به نظر می‌رسد نماد، انرژی کافی برای رسیدن به تارگت بعدی که در محدوده دو هزار و 72 تا دو هزار و 119 تومان است را داراست. این محدوده مقاومتی سقف تشکیل شده در اواخر خردادماه را نشان می‌دهد. 

ثپردیس

افزایش حجم معاملات به شکلی محسوس در دادوستدهای روز جاری، که همزمان با عبور قیمت از مقاومت مینور دو هفته اخیر است، باعث شده تا سهامداران ثپردیس، با خوش‌بینی به مصاف مقاومت دو هزار و 119 تومانی رود. 

سلب مسئولیت: کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز