فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۰۷۴۹۷

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

سوءاستفاده از کد ملی نوزادان پس از رشد ۵۷ درصدی قیمت شیرخشک/ غذای نوزادان همچنان کمیاب است!

تشویق دولت به فرزندآوری در نبود شیرخشک

سوءاستفاده از کد ملی نوزادان پس از رشد ۵۷ درصدی قیمت شیرخشک/ غذای نوزادان همچنان کمیاب است!

جدیدترین گزارش مرکز آمار از افزایش ۵۷ درصدی قیمت شیرخشک حکایت دارد. کمبود شیرخشک در برخی از استان‌های کشور و حالا افزایش 57 درصدی قیمت آن نگرانی زیادی برای شهروندان به‌ وجود آورده است؛ شاید شهروندان بتوانند بسیاری از اقلام مصرفی را از زندگی روزمره خود حذف کنند اما نمی‌توانند برای نوزادان خود خوراکی ارزان‌تر به جای شیر خشک پیدا کنند. این افزایش قیمت مغایر با طرح جوانی جمعیت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وضعیت شیرخشک در کشور روزبه‌روز بحرانی‌تر می‌شود. یکی از داده‌های مهمی که مرکز آمار منتشر می‌کند، متوسط قیمت کالا‌های خوراکی در مناطق شهری است. این آمار آخرین بار برای اسفند ۱۴۰۲ ارائه شده و مرکز آمار بیستم فروردین‌ماه ۱۴۰۳ آن را به صورت رسمی منتشر کرده است. گزارش اخیر این مرکز نشان می‌دهد قیمت شیرخشک ۵۷.۸ درصد افزایش یافته است. 

قیمت شیرخشک در سال ۱۴۰۳

بررسی‌های میدانی خبرنگار تجارت‌نیوز نشان می‌دهد شیرخشک نان ۱مدل اوپتی پرو با وزن ۴۰۰ گرمی برند نستله در بازار ۲۴۳ هزار تومان است. شیر خشک نان 1 برند نستله نیز که برای نوزادان از بدو تولد تا 6 ماهگی مناسب است تنها با ارائه کارت ملی با قیمت 141 هزارتومان به فروش می‌رسد.

همچنین شیرخشک ببلاک 1 با وزن  400 گرم که مناسب شیرخواران از بدو تولد تا 6 ماهگی است در بازار بازه قیمتی 126هزار و 200 تا 128هزار و 200 تومان دارد. البته این شیرخشک تنها در برخی سایت‌های محدود به‌ صورت آنلاین به فروش می‌رسد و اکثر داروخانه‌ها تنها با ارائه کارت ملی، این کالا را با قیمت 128 هزار و 200 تومان می‌فروشند.

با اینکه رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده است، بنا بر آمار تولید ماهانه شیرخشک به ۱۸ تا ۲۰ هرار تن رسیده، اما به نظر می‌رسد این کالا به‌ صورت قطره‌چکانی در بازار تزریق می‌شود.

البته چالش پیش‌ روی خانوارهای ایرانی تنها به افزایش قیمت شیرخشک ختم نمی‌شود. در برخی از استان‌های کشور خانواده‌ها از کمبود شیرخشک خبر می‌دهند. با این همه تا به امروز مسئولان سازمان غذا و دارو کمبود را تایید نکرده‌اند و درباره افزایش قیمت شیرخشک هم توضیح داده‌اند که تغییر سیاست‌های ارزی و اصلاح قیمت شیرخشک به دلیل درخواست تولیدکنندگان و با هدف حمایت از آنها همچنین مصوبه ستاد تنظیم بازار صورت گرفته اما این تغییر قیمت منجر به افزایش پرداخت از جیب خانواده‌ها برای میزان سهمیه یارانه‌ای در نظر گرفته‌شده نخواهد بود. با تمام این اوصاف، خانواده‌ها برای تهیه شیرخشک با چالش‌های بسیاری مواجه هستند.

در حال حاضر خانوار دارای نوزاد علاوه بر افزایش 57 درصدی این کالا با سنگ بزرگ دیگری پیش روی‌شان به‌نام سهمیه‌بندی هم مواجه هستند. 

سوءاستفاده از کد ملی نوزادان

آن‌طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد عده‌ای با سوءاستفاده از کد ملی‌ نوزادان، بدون اطلاع خانواده‌ها سهمیه‌شان را می‌گیرند؛ یعنی با کد ملی نوزادان شیرخشک تهیه می‌کنند و وقتی خانواده اصلی برای گرفتن سهمیه مراجعه می‌کند، با دست خالی بازمی‌گردد.

به‌رغم این اتفاقات محمد مخبر، معاون اول رئیس دولت، به‌تازگی مصوبه هیات وزیران درباره تعیین نرخ مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی واردات کالاهای اساسی، دارو، ملزومات پزشکی و مواد اولیه تولید دارو به یک درصد را به وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده است. حال باید دید این اقدام تاثیری بر قیمت شیر خشک خواهد گذاشت یا خیر.

در حال حاضر این افزایش قیمت نشان می‌دهد هیچ توجهی به وضعیت معیشتی خانواده‌های کارگر نشده و می‌توان گفت این افزایش صعودی تنها باعث شکست طرح جوانی جمعیت خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر گزارش قیمت شیر خشک افزایش می‌یابد؟ را در تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.