کد مطلب: ۴۵۹۲۰۲

معمارنژاد خبر داد:

نرخ سود بانکی کاهش می‌یابد

نرخ سود بانکی کاهش می‌یابد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند انتظار داریم که نرخ سود تسهیلات هم در بانک‌ها پایین بیاید، گفت: اگر همین روند تداوم یابد و ثبات برسد حتما شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات خواهیم بود که بر کاهش نرخ تامین مالی هم اثر می‌گذارد و کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد هم به نفع همه است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، عباس معمارنژاد معاون وزیر اقتصاد، درباره آثار کاهش نرخ سود بین بانکی و به دنبال آن کاهش نرخ در نظام بانکی بر اقتصاد کشور اظهار کرد: نرخ سود در بازار بین بانکی در واقع یک متغیر سیگنال و متغیر علامت دهنده است، وقتی نرخ سود در بازار بین بانکی کاهش پیدا می‌کند به این معنا است که امکان کاهش نرخ سود در نظام بانکی وجود دارد.

وی ادامه داد: اولین اثری که کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی داشته این بود که دولت توانست اوراق بدهی یا اسناد خزانه را به جای نرخ ۲۲ با نرخ ۱۵ درصد به فروش برساند بنابراین اولین اثر کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، پایین آمدن نرخ تامین مالی برای دولت است چراکه وقتی نرخ تامین مالی برای دولت کاهش یابد، هزینه‌های دولت هم کاهش پیدا می‌کند.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی با بیان اینکه از آنجایی نرخ سود در بازار بین بانکی کاهش یافته، نرخ سود سپرده‌ها هم به سمت پایین میل کرده، اظهار کرد: زمانی نرخ سود در بازار بین بانکی حدود ۲۸ درصد بود اما اخیرا به ۸٫۵ درصد هم رسید و امروز بر روی ۱۰ درصد ثابت شده است چراکه بانک مرکزی کف نرخ را در عملیات بازار باز ۱۰ درصد اعلام کرده بود.

معمارنژاد تاکید کرد: اینکه بگوییم کاهش نرخ سود بانکی در اقتصاد تاثیری نداشته، حرف دقیقی نیست چراکه آثار آن هم در بازار پول مشهود است هم اینکه نرخ سود سپرده‌ها را تحت تاثیر قرار داد که تمام این عوامل باعث کاهش قیمت تمام شده پول برای بانک ها می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند انتظار داریم که نرخ سود تسهیلات هم در بانک‌ها پایین بیاید، گفت: اگر همین روند تداوم یابد و ثبات برسد حتما شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات خواهیم بود که بر کاهش نرخ تامین مالی هم اثر می‌گذارد و کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد هم به نفع همه است.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که آیا کاهش نرخ سود باعث آزاد شدن نقدینگی از بانک به سمت سایر بازارهای موازی نخواهد شد، اظهار داشت: شواهدی در دست داریم که علی رغم کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اما میزان سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها کاهش نیافت.

معمارنژاد افزود: ضمن اینکه حتی اگر این شرایط هم به وجود بیاید و پول در قالب سپرده‌ها کاهش یابد باز هم پول از سیستم بانکی خارج نمی‌شود چراکه برای مثال اگر پس از خروج از بانک وارد بازار ملک هم شود، پول از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می‌شود بنابراین حجم سپرده‌های مردم تغییری نکرده بلکه رشد هم داشته است.

منبع: ایلنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • مجتبی

  یه فکری بحال این سودهایی بکنید که بانک ها بابت وام از مردم میگیرن، فاجعه هست فاجعه، هیشکی حتی صحبتش هم نمیکنه…
  بانک مسکن تا چندی پیش فروش وام در غالب اوراق را بابت هر یک میلیونی ۸۰ هزار تومان میفروخت و علاوه بر آن ۱۸ درصد سود هم بابتذوام میگرفت که البته در صحبت ۱۸ درصد هست که همه میدونن بسیار بیشتر از این حرفهاست، فقط و فقط خدا رحممون کنه.

 • عوام

  وقتی بیشترسپرده ها زیر ۵۰۰ملیونه کی میتونه باهاش خونه بخره پس بازم میره تو ارزو سکه و اجاره مسکن رو هم بالاتر میبره اینکار

 • ناشناس

  اقای محترم پس پول مردم که تو بانگها سپرده کرده پشکل شده به شما ربطی نداره مردم از ناچاری پول سپرده میکنند اون هم از ارزشش بیفته که تو این سالها ارزش پول چند برابر افت کرده انصاف هست خدا کجای این نو تصمیمات هست

 • نقی

  یکی از اثرات مثبت کاهش سود بانکی افزایش قیمت دلار و سکه است !!!!!!!!!!

پیشنهاد سردبیر