کد مطلب: ۵۱۷۹۱۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / ۶ میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟

جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / ۶ میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟

ظاهرا بعد از تلاش برای رایزنی با مقامات کره جنوبی و ژاپن حالا نوبت به تلاش برای آزادسازی ۶ میلیارد دلار منابع ارزی ایران در عراق رسیده‌است. این اولین بار نیست که ایران برای وصول طلبش از عراق اقدام می‌کند، اما آیا ممکن است این بار نتیجه متفاوت باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، بعد از کره‌جنوبی و ژاپن حالا نوبت به عراق رسیده است. این بار رئیس‌کل بانک مرکزی با مدیرعامل بانک تجارت عراق درباره منابع بلوکه شده ایران در این کشور به گفتگو نشست.

البته این اولین دیدار و اولین تلاش نیست بلکه سومین دیدار همتی با مسئولان عراقی در سال ‌جاری است. همتی امسال یک بار در خرداد و بار دیگر در مهر ماه شخصا به عراق رفت، با مقاماتی چون رئیس بانک ‌مرکزی و نخست‌ وزیر عراق دیدار کرد و به رایزنی درباره دسترسی به منابع ارزی ایران در این کشور پرداخت. دیدارهایی که تا امروز دست کم در عمل بی‌نتیجه بوده است.

همتی در پایان سفر قبلی‌ خود به عراق اعلام کرد که مانع اساسی در برداشت از منابع مالی ایران مرتبط با حوزه اجرایی و معذوریت‌هایی است که بانک ‌مرکزی عراق در گذشته داشت. بنابراین خبر داد که این مانع حالا با توافق حاصل شده برطرف شده، اما باز هم خبری از این منابع نشد. چه به صورت ارزی چه در قالب کالای اساسی.

حالا هم به نظر می‌رسد با پایان دوره ترامپ مقامات ایرانی بار دیگر به آزادسازی این منابع امیدوار شده‎‌اند. البته آن‌ها این را هم به تجربه دریافته‌اند که بازار ارز تنها جایی است که با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین می‌شود. پس با این گفتگو حتی اگر دست آخر ارزی هم به کشور نیاید، دست کم نرخ دلار چند روزی متاثر می‌شود.

۶ میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟

علاوه بر دیدار اخیر همتی، وزیر خارجه عراق هم صبح روز شنبه به تهران آمد و در دیدار با مقامات ایران از آغاز روند پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داد.

در این دیدار فواد حسین با اشاره به توافقات انجام شده میان مسئولان دو کشور برای تسویه بدهی عراق به ایران که به‌دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده اظهار کرد: با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برخی از موانع مهم برداشته شده و به‌زودی براساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود.

پیش‌تر رئیس شورای مشورتی عراق طی پستی در توییتر از درخواست کمک فوری عراق از صندوق بین‌المللی پول نوشته و مبلغ بدهی این کشور به ایران را ۶ میلیارد دلار عنوان کرده بود.

در عراق اراده‌ای جدی وجود ندارد

این که چرا بعد از دو بار تلاش ناموفق، باز هم اخبار تلاش ایران برای آزادسازی منابع سروصدا می‌کند سوالی است که فعالان بازار ارز در پاسخ آن از سعی بانک ‌مرکزی برای به امید جوسازی برای ارزانی دلار در بازار می‌گویند. به باور آن‌ها با توجه به این که بازارساز می‌داند با این اخبار ریسک معامله افزایش پیدا می‌کند، حسابی روی این اخبار مانور می‌دهد حتی اگر بداند که در نهایت ارزی به کشور وارد نمی‌شود.

اما آیا ممکن است این بار تلاش ایران به آزادسازی این منابع و تزریقش به بازارارز ختم شود؟

مهدی کرمی‌پور، نماینده سابق ستاد توسعه اقتصاد ایران در عراق و دبیر کل سابق اتاق بازرگانی ایران و عراق در پاسخ به تجارت‌نیوز می‌گوید: من خوشبین نیستم که در عراق اراده‌ای جدی برای این کار وجود داشته باشد. عملا عراقی‌ها با توجه به سیاست‌های دولت جدیدشان، که بیشتر با آمریکاست تا ایران، این یک‌جور بازی در چارچوب آمریکا به نظر می‌رسد.

او توضیح می‌دهد: آمریکا می‌خواهد به برجام بازنگردد مگر با این شرط که ایران برخی شروط اضافه بر برجام را بپذیرد ولی در عین حال هم نمی‌خواهند این هدف را از مسیر ترامپ دنبال کنند. بنابراین تصمیم گرفتند پالس‌های مثبتی بدهند بی آنکه عملا تحریمی را رفع کنند. با همین منطق چراغ سبزی داده شده که عراقی‌ها از استرداد مبالغی به ایران حرف بزنند.

به گفته او حتی اگر هم این اتفاق رخ دهد در حجم بالا نیست و نهایتا شاید بتوان مبالغی خرد را به تدریج و به صورت تهاتر گرفت و این اتفاق مهمی در صحنه اقتصادی نیست.

کرمی‌پور یادآور می‌شود که عراق مدت هاست مصوبات و مجوزهایی از آمریکا دارد تا براساس آن معافیت‌های محدود و کنترل‌شده‌ای در بخش‌های خاصی از تحریم‌ها بر ما اعمال کند اما این اتفاق مهمی در صحنه اقتصاد ما نیست و بیشتر یک مانور سیاسی است.

گذر از شرایط بد اقتصادی با هزینه آمریکا

این کارشناس مسائل عراق همچنین از شرایط عراق به عنوان طرف دیگر ماجرا می‌گوید. به گفته او عراق در شرایطی کاملا ورشکسته است. تا جایی که نخست وزیر جدیدشان در مصاحبه‌ای گفته که درآمدهای دولت حتی کفاف پرداخت حقوق نیروهای نظامی و کارمندان را نمی‌دهد.

کرمی‌پور ادامه می‌دهد: در حال حاضر برای عراقی‌ها این بلوکه شدن پول ما مطلوب است چون با هزینه آمریکا این کار را کرده‌اند و قطعا در چنین شرایطی آن‌ها خودشان را چندان به تکاپو نخواهند انداخت تا این پول‌ها آزاد شود.

به باور او از دید ایران هر مدت هم که عراق پول ما را آزاد نکند، تقصیر آمریکاست نه عراق. پس هر کسی هم جای مدیران فعلی دولت عراق باشد این فرصت برایش جالب است که بتواند با هزینه امریکا فعلا هر طور که شده پول ایران را ندهد تا شرایط سخت اقتصادی فعلی بگذرد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • کارشناس واقعی

  با تزریق روزانه ۵۰میلیون دلار به بازار آزاد قیمت دلار ۲۰هزار تومان خواهد شد و این برای دولت سخت نیست و نیازی ندارد بخاطر ارزانی دلار دولت حرف های بی پشتوانه بزند متاسفم برای این کارشناسی که چنین برداشتی از سخنان دولتمردان می کند بلکه اینها بهانه ای است که دولت می‌آورد وقتی که دلار را برای ماههای آخرش ارزان کرد دلیلش را آزادی منابع ایران در خارج بکند تا منتقدان نگویند دولت که چنین توانی داشت چرا سالهای قبل این کار را نکرده؟؟؟ملت این حرف من یادگاری بماند تا آینده نشان دهد کارشناس اقتصادی کیست

 • حسین

  بزارین دست همون عراق باشه جاش امن تره بخدا پول میخواهی چکار

 • ناشناس

  از روحانی پول میگیرید این خبر ها را با آب و تاب پخش کنید

 • حسین

  بزارین باشه دست خود عراق والا

 • وحید

  خدایا عزتمون رو برگردون

 • ناشناس

  خوب است که از زدن این خبرها خجالت نمی کشید! تمام این آزاد شدنهای فرضی در جهت نفت در برابر غذا و داروست، یعنی تحقیر حقیران پر وقاحت!

 • ناشناس

  اگر یک ایرانی پول برق یا گزارش را نپردازد برق و گاز قطع میشود ولی به مردم میگویند در مصرف صرفه جویی کنید تا به عراق و افغانستان گاز و برق صادر کنند و آنها هم پولش را پرداخت نکنند

 • ناشناس

  عراق کشور برادر هم تحت اختیار آمریکا است کره جنوبی که مال آمریکا است ماهم که خودکفاهستیم منتظر برگشت آمریکا برای چی هستید داخل هم که عدالت برقراره بگیم ما با هیچکس کار نداریم دنبالشم نگیرید با آن چه داریم مملکت آباد کنیم

 • جاسم کاظم

  سلام ملت ایران اماده باشین بااین پولهای که دارن ازادمیشن به ه ایرانی یارانه میلیونی میدهندانشااله اگرازهمون راه مستقیم به حسابشون درخارج ریخته نشه??

 • مجید

  این کشورهاتحت مستعمره بانکی واقتصادی نوین امریکای خبیث هستندکه البته به نفعشان هم هست. کاپیتولاسیون هنوز وجود داره.