کد مطلب: ۸۶۱۵۱۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دستور جدید درباره وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن/ پرداخت وام تسهیل می‌شود؟

دستور جدید درباره وام 100 میلیونی بدون ضامن/ پرداخت وام تسهیل می‌شود؟

دو سال پیش رئیس جمهور دستور تسهیل پرداخت وام‌های خرد را صادر کرده بود. دستوری که اجرایی نشد. حالا دوباره سخنگوی دولت ماجرای پرداخت وام 100 میلیونی بدون ضامن را مطرح کرده و گفته بانک‌ها موظف هستند این وام‌ها را پرداخت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، علی بهادری جهرمی در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما از پرداخت وام‌های خرد زیر 100 میلیون تومان خبر داد و گفت: پرداخت وام‌های خرد زیر ۱۰۰ میلیون نیاز به ضامن ندارد، اگر برای چنین وام‌هایی بانک‌ها ضامن خواستند، مشکل را به معاونت نظارت بانک مرکزی گزارش دهید. اگر وام قانونا به شما تعلق می‌گیرد و در نحوه پرداخت سخت‌گیری می‌کنند حتماً باید به بانک مرکزی گزارش کنید.

این اما اولین باری نیست که این دولت وعده پرداخت وام خرد را به مردم می‌دهد. دو سال گذشته هم ابراهیم رئیسی به بانک‌ها دستور داد برای پرداخت وام‌های خرد زیر 100 میلیون تومان از مردم ضامن نگیرند و روند پرداخت این وام‌ها را تسهیل کنند.

اگرچه این خبر در آن زمان موج خبری بزرگی راه انداخت، اما هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشت. چراکه بانک‌ها زیر بار پرداخت وام بدون ضامن نرفتند و مردم منتظر برای دریافت این وام‌ها هم بدون نصیب ماندند.

البته شرایط پرداخت وام 100 میلیونی بدون ضامن هم ماجرای خاص خودش را داشت و به نظر می‌رسید این وام‌ها قرار است تنها به بخش خاصی از جامعه و از جمله کارمندان دولت تعلق بگیرد.

تکرار وعده وام 100 میلیونی بدون ضامن

اسفند سال 1400 بود که در جلسه ابراهیم رئیسی با روسای بانک‌ها قرار شد وامهای خرد زیر 100 میلیون تومان بدون نیاز به ضامن پرداخت شود و بانک‌ها فرایند پرداخت این وام‌ها را تسهیل کنند. پس از آن بود که وزیر اقتصاد لیست 12 بانک دولتی را اعلام کد که مکلف به پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن شده‌ بودند.

اما کمی بعد مشخص شد اولویت پرداخت این وام با کارمندان دولت، نهادهای عمومی و شرکت‌های بزرگ خصوصی است. یعنی افرادی که می‌توانند حقوق خود را به‌عنوان وثیقه نزد بانک بگذارند. به عبارتی دریافت‌کنندگان این وام باید اعتبارسنجی شوند و ثابت کنند که می‌توانند اقساط وام دریافتی را به بانک پرداخت کنند و تنها با این شرط قرار بود وام 100 میلیونی بدون ضامن به متقاضیان پرداخت شود. اما همان گروه اندک کارمندان دولت هم نتوانستند از این وام بدون ضامن استفاده کنند و اصولا به در بسته بانک‌ها خوردند.

حالا با گذشت حدود دو سال از دستور اول ابراهیم رئیسی و اجرایی نشدن آن، سخنگوی دولت دوباره مساله پرداخت وام بدون ضامن را مطرح کرده و بانک‌ها را ملزم کرده که وام بدون ضامن به مردم بدهند. او حتی این بار تاکید کرده که اگر بانکی زیر بار پرداخت این وام نرفت مشکل را به معاونت نظارت بانک مرکزی گزارش دهند.

این البته اولین دستورات بانکی دولت رئیسی نیست. چندی قبل هم اعلام شد هیچ بانکی اجازه ندارد بخشی از وام پرداختی به متقاضیان را بلوکه کند. در این مورد هم اعلام شده بود «اخذ هرگونه سپرده به عنوان وثیقه نقدی به هر عنوان، قبل یا بعد از اعطای وام توسط بانک‌‌‌‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی ممنوع است.» اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از مردم مبالغ متعددی را در بانک بلوکه کرده‌اند و بانک‌ها قصد باز پس دادن آن را ندارند.

رئیس یکی از شعب بانکی به تجارت‌نیوز می‌گویند: بیش از یک ماه است که وام نمی‌دهیم و این فرآیند تا پایان سال ادامه‌ دارد. به گفته برخی از مدیران بانک‌ها حتی پرداخت وام ازدواج هم متوقف شده است چون پرداخت وام با سود چهار درصد برای بانک‌ها صرفه اقتصادی ندارد. اما در این میان دولت همچنان به لیست وام‌هایی که پرداخت نمی‌شود، اضافه می‌کند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • کریم

  اصولا سرمایه بانکها از پول مردم بوده و ظاهرا یادشون رفته که باید در خدمت مردم باشن ولی متاسفانه کلا بر عکس شده پول مردم رو میگیرن و موقع دادن وام خون مردم رو تو شیشه میکنن و آخر ش هم از وام خبری نیس و پولهای مردم رو بین خودشون تقسیم میکنن و سر آخر مردم باید سماق میک بزنن.والسلام

 • خان

  حرف که باد هواست.متاسفانه حرفهای دولت و شخص رییسی ضمانت اجرایی نداره.بانک ها این مافیای عظیم همیشه دنبال منافع خودشون از پول ملت بودن و دنبال سرمایه گذاری اقتصادی و خرید ملک و اخیرا هم واردات خودرو.زور هیچ کس هم بهشون نمیرسه.البته که مالک اصلی بانک ها هم دولت هست.این جنگ زرگری هم شاید برای سرگرمی بیشتر مردم باشه.

 • ناشناس

  سلام‌دولت‌اعلام‌میکنه‌بروید‌وام‌بگیرید‌اما‌بانکها‌چیز‌دیگری‌میگویند‌ادم‌یاد‌ان‌مثل‌میافته‌به‌سگ.‌میگوید‌بگیر

 • ناشناس

  من رفتم بانک گفت به شرکت خصوصی نمیدیم با اینکه شرکتمون‌ شرکت بزرگی هم بود و تو همون‌بانک گردش مالی زیادی داره بعد همکارم با سفارش مستاجرش که کارمند بانک بود از یه بانک‌ دیگه ۱۰۰ میلیون وام بدون ضامن گرفت.
  این کشور غرق در فساد و کثافته و همه چیز رانتی شده.

 • ناشناس

  وام بدون ضامن 🤣😂😂😂
  خدا بزنه تو کمر اون بانک که وام فرزند آوری سه تا ضامن میخواد خدا جای حق نشسته یه روز میزنه

 • ناشناس

  آره دیگه فقط دروغ مردمم که باید خفقان بگیرند کی جرات کی کنه حرف بزنه حسابش با کراما کاتبینه اما ظلم هیچ وقت پایدار نمی مونه

 • محمد

  همش دروغه براوام فرزندآوری 90میلیون یه ضامن داریم یه ضامن دیگه هم میخواد بانک صادرات

پیشنهاد سردبیر