کد مطلب: ۸۷۱۶۸۹

عملیاتی شدن استفاده از پول بلوکه ایران در قطر

عملیاتی شدن استفاده از پول بلوکه ایران در قطر

در چارچوب توافقات مسئولان بانک‌های مرکزی ایران و قطر، استفاده از پول بلوکه ایران که پیشتر به حساب ۶ بانک ایرانی در قطر واریز شده بود وارد مرحله عملیاتی شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در دیدار مشترک دیروز محمدرضا فرزین رییس‌کل بانک مرکزی کشورمان و شیخ بندر بن‌محمد آل ثانی رییس بانک مرکزی قطر، توافقات لازم در خصوص شروع عملیات بانکی به منظور استفاده از منابع ارزی منتقل شده به ۶ بانک ایرانی در قطر به عمل آمد.

همچنین در این دیدار، راهکارهای توسعه روابط مالی و بانکی دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

در این نشست روسای‌کل بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و قطر با اشاره به ظرفیت‌های بی‌شمار اقتصادی و زمینه‌های متنوع همکاری‌های تجاری بین ایران و قطر، بر ضرورت افزایش همکاری‌های پولی، بانکی و مالی دو کشور تاکید کردند.

ریاست هیئت فنی ایران را محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی و ریاست گروه هیات قطری را حمد الملا، معاون نظارتی بانک مرکزی قطر بر عهده دارند.

هفته گذشته ۶ میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی به حساب بانک‌های ایرانی در قطر واریز شد.

منبع: ایرنا

اقدام حقوقی برای عدم پیگیری پول های بلوکه شده ایران

معاون حقوقی رئیس جمهور درباره ترک‌فعل‌های صورت گرفته در دولت سابق در قبال پول های بلوکه شده ایران گفت: اگر دستگاهی کوتاهی کرده حتما به لحاظ حقوقی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

محمد دهقان در مورد پیگیری ترک‌فعل‌های دولت گذشته در قبال پول های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی گفت: در مورد مسائل مربوط به توقیف اموال در خارج از کشور حساس هستیم و جلساتی هم در راستای پیگیری این مساله در معاونت حقوقی برگزار شد و یکی از معاونین را مامور کردیم تا این مساله را دنبال کند.

وی افزود: اگر دستگاهی کوتاهی کرده و این اقدام باعث شده است تا اموالمان از کشوری که آنها را بلوکه کرده است پیش از اعمال تحریم‌ها خارج نشود حتما به لحاظ حقوقی باید پیگیری کنیم و کسانی که دانسته یا نادانسته موجب خسارت به کشور شدند حتما باید تحت پی‌گیری قرار بگیرند.

دهقان با بیان اینکه ممکن است ترک فعل‌ها در دولت قبل یا حتی قبل‌تر بوده باشد، تصریح کرد: بالاخره وجوهی در خارج از مرزها داشتیم؛ وقتی روابطمان با کشوری در حال خراب شدن است ( و آمریکا ما را تحریم می‌کند) همه دنیا متوجه چنین روندی می‌شوند، چطور مدیران مربوطه که مسئولیت وجوه ما را عهده داشتند متوجه نبودند رابطه ما با فلان کشور در حال خراب شدن است و دارایی‌هایمان در حال توقیف شدن هستند؟

معاون رئیس‌جمهور گفت: آنها باید زودتر اقدامی انجام می‌دادند و وجوهمان را از آن کشور منتقل می کردند که این کار را انجام ندادند.

وی افزود: به همین جهت به معاون دعاوی دستور دادیم تا کسانی که گزارش می‌گیرند و دستگاه‌هایی که کوتاهی کردند، در زمان مناسب اقدامی انجام ندادند و اموالمان را از کشوری که دارایی‌های ما را مسدود کرده است به موقع برنگرداندند و اجازه دادند آن وجوه توقیف شود و کوتاهی آنها به کشور خسارت وارد کرده است گزارشی تهیه کنند و پیگیری حقوقی لازم را انجام دهیم.

منبع: فارس

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • دکتر رجحانی

  یکی مثل همین پروفسور پروفسوران تاریخ، خسرو معتضد پیدا میشه و قصه شما رو هم میگه.
  قصه پول نفت و گاز
  قصه fatf
  قصه پول‌های بلوکه شده بیت المال
  قصه کاسبان تحریم
  قصه فرار مغزها
  قصه انرژی هسته ای و برجام
  قصه فقر و فحشا
  قصه واکسن کرونا
  قصه جنگ تحمیلی
  قصه سلاطین شکر، موز، سکه و …
  قصه خزر و دریاچه ارومیه
  قصه نیروگاه اتمی بوشهر
  قصه هامون و طالبان
  قصه زمین های پشت دیوار مرزی زابل
  و قصه ها و قصه های فراون دیگر.

 • ناشناس

  تا وقتی اجازه ندین دلار پایین بیاد فرقی بحال مردم نمیکنه

پیشنهاد سردبیر