خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۷۸۴۵۰

زمان معاملات قراردادهای آتی شمش طلا اعلام شد

زمان معاملات قراردادهای آتی شمش طلا اعلام شد

شرکت بورس کالای ایران جزئیات قرارداد آتی شمش طلا را که قرار است در سال 1402 راه‌اندازی شود، منتشر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، اطلاعیه جدید بورس کالا درباره قرارداد آتی شمش طلا در سال آینده منتشر شد.

رحمان آراسته، مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران اعلام کرد که پس از راه اندازی موفق معاملات گواهی سپرده شمش طلا طی هفته گذشته، طبق اطلاعیه جدید بورس کالا معاملات قراردادهای آتی شمش طلا نیز از ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ راه اندازی می‌شود تا فعالان بازار سرمایه و طلای کشور در فقدان قراردادهای آتی سکه، امکان فعالیت در بازاری رسمی، استاندارد و تضمین‌شده را داشته باشند.

بورس کالای ایران پس از راه‌اندازی موفق گواهی سپرده شمش طلا در ماه پایانی سال ۱۴۰۱ در نظر دارد در ابتدای سال ۱۴۰۲ معاملات قراردادهای آتی شمش طلا را در بازار مشتقه بورس کالای ایران به بازار سرمایه معرفی کند. این شروع پرقدرت در ابتدای سال ۱۴۰۲، بر پایه ۱۵ سال تجربه در طراحی و اجرای قراردادهای مشتقه است. بورس کالای ایران از سال ۱۳۸۷ بازار قراردادهای مشتقه را ایجاد کرد و طی این سال‌ها قراردادهای متنوعی را بر روی دارایی‌های پایه مختلف با موفقیت راه‌اندازی نموده است.

یکی از قراردادهای آتی موفق در بورس کالای ایران که در دوره معاملاتی خود مورد استقبال گسترده فعالان بازار سرمایه قرار داشت، قرارداد آتی سکه طلا بود و پس از آن در سال ۱۳۹۷ قراردادهای‌ آتی زعفران راه‌اندازی شد که می‌توان از آن به عنوان اولین تجربه موفق قراردادهای آتی محصولات کشاورزی در کشور یاد کرد. در پایان سال ۱۳۹۹ قراردادهای آتی نقره راه‌اندازی شد که با تغییرات مختلفی که در مشخصات قرارداد آتی نقره طی این سال‌ها اعمال گردید، روز به روز به جذابیت این قرارداد اضافه شد و در حال حاضر جزو قراردادهای موفق در بازار مشتقه است.

در سال ۱۴۰۰ برای اولین بار قرارداد آتی بر روی یک صندوق کالایی (طلا) راه‌اندازی شد. این قرارداد از این جهت حائز اهمیت بود که علاوه بر اینکه بر روی یک صندوق کالایی غیر کشاورزی طراحی شده بود، به دلیل نقدشنودگی بالای صندوق به عنوان دارایی پایه صندوق طلا بسیار موفق عمل کرد و تا به امروز نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومان ارزش معاملات این قرارداد بوده است.

بورس کالای ایران در راستای تحقق رسالت خود در جهت توسعه ابزارهای مشتقه، اطلاعیه راه اندازی قراردادهای آتی شمش طلا را روز جاری به مورخ ۲۰/۱۲/۱۴۰۱ منتشر کرد و براساس این اطلاعیه معاملات این ابزار از تاریخ ۲۰ فرودین ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد.

راه‌اندازی قراردادهای آتی شمش طلا در ادامه نوآوری‌های بورس کالای ایران علاوه بر افزایش قدرت تنوع‌بخشی به پرتفوی فعالان بازار سرمایه در فقدان قراردادهای آتی سکه، امکان فعالیت سرمایه‌گذاران بازار طلا در بازار رسمی، استاندارد و تضمین‌شده را فراهم می‌کند.

جزییات اطلاعیه جدید شمش طلا در بورس کالا

بورس کالای ایران دقایقی قبل در اطلاعیه‌ای از راه اندازی قرارداد آتی شمش طلای خام سررسید ۱۴۰۲ از ۲۰ فروردین سال آینده خبر داد.

در جدیدترین اطلاعیه مدیریت بازارهای مشتقه و صندوق های کالایی آمده است: قرارداد آتی شمش طلای خام تحویل اردیبهشت ۱۴۰۲ از روز یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ راه اندازی می شود و تا تاریخ ۱۹ اردیبهشت قابل معامله خواهد بود.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: قراردادهای آتی در اولین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت ۳۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می یابد.

قیمت پایه قرارداد آتی، همان کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیشوسته قرار خواهد گرفت.

بدیهی است در صورت عدم انجام معامله در حراج تک قیمتی در حراج تک قیمتی قرارداد آتی متوقف و مجددا همین فرآیند روز کاری بعد تکرار خواهد شد.

در مشخصات قرارداد آتی شمش طلای خام اشاره شده که دارایی پایه این قرارداد شمش طلای خام بوده و اندازه هر قرارداد یک گرم می باشد.حداکثر حجم هر سفارش تا ۲۵ قرارداد بوده و سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز و معاملات برای اشخاص حقیقی و حقوقی ۲ هزار موقعیت در هر نماد معاملاتی و برای بازرگردان ۴ هزار موقعیت در هر نماد معاملاتی است که قابل افزایش تا ۱۰ درصد موقعیت های تعهدی باز در آن نماد بازار می باشد.

همچنین سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز و معاملات برای صندوق های سرمایه گذاری کالایی پشتوانه طلا و صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز سرمایه گذاری در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا تا سقف ۱۰ درصد موقعیت های تعهدی باز در هر نماد معاملاتی با رعایت حد نصاب ترکیب دارایی ها مطابق امیدنامه صندوق سرمایه گذاری است.

طلا

منبع: کالاخبر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.