فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۱۷۸۷۶

آمار معاملات ورقه کالایی در بورس کالا

آمار معاملات ورقه کالایی در بورس کالا

بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران، در هفته دوم خرداد سال جاری، میزبان معامله بیش از ۱۱.۶ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود که ارزش آن به حدود ۶۸۱ میلیارد تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس آمار اعلام شده، در هفته‌ گذشته ۱۱ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۹۹۷ ورقه بهادار مبتنی بر کالا (به ارزش نزدیک ۶۸۱ میلیارد تومان) در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالا معامله شد. در این میان، ارزش معاملات مربوط به ۵ خرداد ۱۴۰۲ نزدیک یک هزار و ۱۹۶ میلیارد تومان برای ۱۴ میلیون و ۱۶۲ هزار و ۸۳۲ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.

در هفته منتهی به ۱۲ خرداد ۱۴۰۲، بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۱۰۰ گواهی سپرده تمام سکه طلا به ارزش بیش از ۴۱۴ میلیارد تومان منعقد شد که این دارایی پایه، با سهم ۱۲ درصدی در حجم و ۶۱ درصدی در ارزش، جایگاه دوم را در حجم و نخست را در ارزش به خود اختصاص داد.

معاملات طلا

در جریان معاملات هفته گذشته، ۴۰۹ هزار و ۵۰۸ اوراق گواهی سپرده شمش طلا در حالی منعقد شد که این دارایی پایه ارزش بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان را ثبت کرد.

اوراق مبتنی بر شمش طلا با کسب سهم ۳ درصدی در حجم معاملات در جایگاه پنجم بعد از سیمان، تمام طلا، زعفران و شیشه ایستاد، در حالی که این دارایی با کسب سهم ۲۱ درصدی از ارزش معاملات بعد از تمام سکه طلا در جایگاه دوم ایستاد.

معاملات سیمان

سیمان با ثبت معامله ۸ میلیون و ۳۶۰ هزار گواهی سپرده، رتبه نخست از نظر حجم را به ثبت رساند و ارزش معاملات این دارایی نزدیک ۸ میلیارد تومان شد.

سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۷۲ درصد بود که از لحاظ حجم در جایگاه نخست ایستاد.

معاملات زعفران و برنج

ارزش معاملات ۹۳۸ هزار و ۱۲۳ گواهی سپرده زعفران بیش از ۳۶ میلیارد و ۱۱۲ میلیون تومان بود و ارزش معاملات ۵۹۶ هزار و ۱۸۴ گواهی سپرده شیشه نیز نزدیک ۷۸ میلیارد و ۸۲۹ میلیون تومان شد. زعفران از نظر حجم با سهم ۸ درصدی در جایگاه سوم و از نظر ارزش با سهم ۵ درصدی در رتبه چهارم ایستاد، درحالی که شیشه به لحاظ حجم با سهم ۵ درصدی در جایگاه چهارم قرار گرفت و از نظر ارزش با کسب سهم ۱۲ درصدی سوم شد.

در هفته‌ای که گذشت، معامله ۹ هزار و ۹۵۲ گواهی سپرده برنج به ارزش بیش از ۶۰۸ میلیون تومان در بازار مالی بورس کالا نیز به ثبت رسید. همچنین ۱۳۰ گواهی سپرده زیره سبز به ارزش بیش از ۳۲.۲ هزار تومان منعقد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.