کد مطلب: ۷۳۰۵۸۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی بورس فردا / نقش بازارهای موازی در پایان اصلاح بازار سرمایه

پیش بینی بورس فردا / نقش بازارهای موازی در پایان اصلاح بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در سومین هفته متوالی اصلاح قرار دارد. امروز هم در دنباله این روند 0.14 دیگر کاهش یافت و به محدوده یک میلیون و 406 هزار و 186 واحد رسید. با این وجود معاملات فردا چگونه خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، شاخص کل بورس تهران امروز 6 آذر 1401 روند اصلاح سه هفته اخیر خود را ادامه داد. در روز جاری نماگر اصلی تالار شیشه‌ای ضمن افت 0.14 درصدی، 2 هزار و 23 واحد کاهش یافت تا در محدوده یک میلیون و 406 هزار و 186 واحد متوقف شود.

نماگر هم‌وزن بازار سرمایه اما هرچند اندک، 512 واحد به ارتفاع خود افزود تا به محدوده 408 هزار 641 واحد برسد. حرکت خلاف جهت شاخص هم‌وزن با شاخص کل، نشان از عدم همراهی سهام کوچک و متوسط بازار با نمادهای بزرگ دارد.

پیش‌بینی بورس فردا

به طور کلی برای اتمام روند اصلاحی نیاز به دو فاکتور حجم و ارزش معاملات است. زمانی که سهامداران قبلی به قصد شناسایی سود یا کاهش زیان، قیمت‌های فعلی را سطح مناسبی برای فروش سهام خود تشخیص می‌دهند روند صعودی سهام وارد اصلاح می‌شود. در این بین اگر حجم و ارزش معاملات افزایش یابد، نشان‌دهنده ورود پول سهامداران جدید و تازه نفس به سهم است که مقدمه ادامه روند را مهیا می‌سازد.

بازار پول، رقیب قدرتمند این روزهای بورس تهران

این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که پول هوشمند بازار سرمایه را به عنوان بالاترین بازدهی در بازه زمانی مشخصی تشخیص دهد. از این جهت مشاهده لحظه‌ای بازار های موازی نظیر بازار پول و بازار ارز برای اهالی بورس اهمیت پیدا می‌کند. در حال حاضر در بازار پول نرخ YTM اوراق اسناد خزانه اسلامی که با نماد اخزا در تابلو بورس قابل معامله است به بالاترین سطح در سال‌های اخیر رسیده است. همچنین با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت و بانک مرکزی پیش‌بینی می‌شود این روند افزایشی تداوم یابد.

از سرگیری تحرکات دلار پس از چند هفته

از طرفی در دیگر بازار رقیب، نرخ ارز نیز در روز جاری تحرکاتی را آغاز کرده است. پس از چند هفته آرامش نسبی در معاملات دلار، امروز شاهد افزایش نرخ این ارز بوده‌ایم.

نرخ دلار در روند صعودی پرشتاب بورس تهران در آبان ماه نقش پررنگی ایفا کرد. این اولین بار نیست که رشد دلار پیش زمینه‌ای بر رشد بازار بورس می‌شود. بررسی این همبستگی نشان‌دهنده تاخیر بورس نسبت به رشد دلار است. به این معنی که ابتدا موج صعودی دلار تا حدود زیادی پیشروی می‌کند و سپس با آرام گرفتن نسبی معاملات آن، نقدینگی حاضر در آن بازار به سمت بورس جاری می‌شود.

با این تفاسیر باید دید رشد نرخ دلار این بار چه زمانی ابتدا بر نرخ نیما و سپس به تبع آن بر شاخص کل بورس تاثیرگذار خواهد بود. برای معاملات فردا کارشناسان عقیده دارند، عرضه ادامه‌دار خودرو در بورس کالا باز هم می‌تواند چشمه جو مثبت حاکم بر گروه خودرویی شود. همچنین گروه پالایشی بازار سرمایه پس از دادوستد در سمت سرخ دامنه نوسان، معاملات متعادل‌تری را پیش روی داشته باشند.

خبرهای بیشتر درباره بورس را اینجا بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    باتشکر

  • ناشناس

    فعلا اخبار سیاسی تاثیر زیادی بر بورس دارد.

  • ناشناس

    والا چیزی که من دیدم دلار از بورس تاثیر میگیره نه بورس از دلار. سال ۹۹ دلار ۱۴ تومن بود اول بورس شد دو میلیون واحد بعد دلار دو سه برابر شد و بورس ریخت. این سری هم بعد بسته حمایتی و سبز پررنگ بورس برای ده روز دلارم دو سه هزار تومن رفت بالا حرکت اول توی بورس بود