کد مطلب: ۷۵۷۱۹۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مولدسازی؛ ابهامات و پتانسیل بورس برای واگذاری شفاف

مولدسازی؛ ابهامات و پتانسیل بورس برای واگذاری شفاف

این روزها نام طرحی با عنوان مولدسازی دارایی‌های دولت زیاد به گوش می‌رسد. طرحی که برخی با عنوان جراحی اقتصادی ایران از آن یاد می‌کنند. اما ایرادات مهم این طرح که هنوز به آن‌ها توجهی نشده چیست؟ این طرح چه پتانسیلی دارد و چگونه می‌تواند موتور محرکه چرخ اقتصاد شود؟ سوال دیگر اینکه بورس تهران چگونه می‌تواند به اجرای این طرح کمک کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، این روز‌ها کلمه «مولدسازی» در میان گفته‌های کارشناسان و رسانه‌ها، پرتکرار به گوش می‌رسد. در 67امین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصمیماتی گرفته شد که نتیجه آن تصویب طرح مولد‌سازی دارایی‌های دولت بود.

بر اساس این مصوبه هیات عالی مولدسازی با ترکیبی از هفت عضو معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، نماینده‌ای از سوی رئیس مجلس و یک نماینده از طرف رئیس قوه قضائیه تشکیل خواهد شد.

در متن مصوبه آمده است که اعضای هیات نسبت به تصمیمات خود در موضوع این مصوبه از هر گونه تعقیب و پیگرد قانونی قضایی مصون هستند و مجریان تصمیمات این هیات نیز از مصونیت برخوردارند.

ابهامات مصوبه مولدسازی

بندهای موجود در این مصوبه موج نگرانی فعالان اقتصادی را نسبت به اجرای طرح مولدسازی برانگیخته است چرا که همچنان ابهامات پی‌پاسخ زیادی در این خصوص باقی مانده است.

تشکیل یک هیات جدید که تمام تصمیم‌گیری‌های آن بدون هیچ‌گونه نیاز به پاسخگویی انجام می‌شود و مصونیت قضایی برای این هیات به ارمغان آورده است انتقادات جدی را از سوی کارشناسان و رسانه‌ها به سوی این مصوبه روانه ساخته است.

پرسش اصلی اینجاست که اگر قرار است دادوستد‌ها شفاف و قانونی باشد چه نیازی به وجود مصونیت قضایی در قبال تصمیمات این هفت نفر وجود دارد؟

دیگر موضوعی که می‌توان به دید انتقاد مورد بحث قرار داد به حاشیه راندن نقش مجلسی است که قرار بود در راس امور قرار داشته باشد. با این مصوبه تصمیمات کلان اقتصادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سپرده شده است.

از سوی دیگر مجلس در بحث نظارت نیز با وجود هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام عملا نقش خاصی بر عهده نخواهد داشت.

پتانسیل طرح مولدسازی در تحول چرخ اقتصاد

ابعاد دارایی‌هایی که قرار است مورد بررسی هیات هفت نفره قرار گیرد به قدری عظیم است که می‌توان جلب شدن این میزان از توجه عمومی به این موضوع را بهتر درک کرد.

اگر نرخ دلار روز بازار آزاد که عدد 45 هزار تومان را در روز جاری ثبت کرده‌ است، برای ارزش‌گذاری مدنظر قرار دهیم، ارز دلاری این دارایی‌ها به عدد 112 میلیارد دلار خواهد رسید که می‌تواند تحولی شگرفت در اقتصاد ایجاد کند.

از سوی دیگر با عرضه املاک مازاد در شهرهای بزرگ کشور می‌توان پیش‌بینی کرد بار سرمایه‌گذاری ملک کاهش یافته و علاوه بر کاهش حباب این حوزه، ماهیت املاک به کالای مصرفی تبدیل شود.

اجرای شفاف لازمه موفقیت طرح مولدسازی

چنانکه بیان شد طرح مولدسازی با پتانسیل‌هایی که در خود دارد می‌تواند کمک شگرفی به حال این‌ روزهای اقتصاد بیمار ایران کند اما لازمه آن اجرای شفاف این طرح است. چرا که با وجود ظرفیت بالای این طرح در به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد، به همان میزان نیز پتانسیل رانت‌زایی و در نتیجه از دست رفتن سرمایه‌های عمومی وجود دارد.

موضوعاتی مانند ارزش‌گذاری درست و چوب حراج نزدن به دارایی‌ها، همچنین واگذاری به خریداران متخصص از جمله پارامترهایی است که باید به آن توجه شود. در غیر این صورت اشتغال در شرکت‌های واگذار شده با خطر جدی نابودی مواجه است.

ایجاد سازوکار مشخص برای کاهش ریسک عدم پرداخت تعهدات از سوی خریداران از نکات مهم دیگری است که عدم توجه به هر کدام طرح مولدسازی را بی‌فایده خواهد کرد.

در این میان بازار سرمایه‌ می‌تواند به عنوان بستر مناسب و شفاف در جهت واگذاری شرکت‌ها، املاک و حتی پروژه‌های نیمه‌کاره دولت نقش ایفا کند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.