کد مطلب: ۸۶۹۷۹۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل تکنیکال سهام «شیراز» مهرماه ۱۴۰۲ / تردید سهامداران در روند صعودی؟

تحلیل تکنیکال سهام «شیراز» مهرماه 1402 / تردید سهامداران در روند صعودی؟

نگاهی به تحلیل تکنیکال سهام شیراز حاکی از آن است که این قیمت این نماد، رفتاری قانونمند و طبق اصول قبلی دارد. سوال اصلی که در ذهن سهامداران «شیراز» شکل گرفته، تردید در پایان یافتن یا ادامه‌دار بودن روند اصلاحی سهم است که از میانه اردیبهشت‌ماه آغاز شده بود. آیا تحلیل تکنیکال به این سوال پاسخ خواهد داد؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت پتروشیمی شیراز با نماد «شیراز» در بازار اول بورس قابل معامله است. سهام شیراز با ارزش بازاری بالغ بر 38 هزار و 525 میلیارد تومان در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «شیراز» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمان که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص شیمیایی

در ابعاد هفتگی، مشخص کردن ساختار ماژوری در چارت شاخص گروه شیمیایی، کمک زیادی به تشخیص روند می‌کند. پس از اصلاح عمیق این صنعت که همزمان با ریزش بازار در سال 99 رخ داد، در نهایت از نیمه اسفند‌ماه همان سال روند تازه‌ای در گروه شیمیایی‌ استارت خورد. ساختار‌های مشخص شده در نمودار شاخص این صنعت، خبر از صعودی بودن نماگر این گروه می‌دهد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

همچنین ساختار‌های پدیدارشده نشان می‌دهد امواج اصلاحی روند مذکور شباهت زیادی با یکدیگر دارند. به طوری که این شاخص طی اصلاح اخیر بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری به محض رسیدن به اندازه اصلاح قبلی، به پایان رسید و نماگر گروه شیمیایی شروع به ساختن سقف و کف‌های بالاتر کرد.

رسم ابزار چنگال اندروز به سبک پولبک، نشان از آن دارد که این شاخص با تست و سپس ری-تست خط میانی، میزان حمایت خریداران را سنجیده و پس از آن به سوی بالا پرتاب شده است. در صورت حفظ آخرین کف در محدوده 152 هزار واحدی، نماگر گروه نمادهای شیمیایی، تارگت رسیدن به سقف چنگال اندروز را در سر دارد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بنابراین می‌توان ادعا کرد سه موج اصلاحی قبلی از یک خانواده هستند. از سوی دیگر شیب موج اول این روند صعودی شباهت زیادی به آخرین موج صعودی بازار دارد که از آبان سال 1401 آغاز شد. بنابراین می‌توان از این نکته در ترسیم چنگال اندروز کمک گرفت.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بر اساس این ترسیم، اگر کندل هفتگی این نماگر بالاتر از خط میانی بسته شود، شانس زیادی برای رشد شاخص تا موازی بالایی دارد. این مهم به معنی عبور شاخص از سقف قبلی خود است.

تحلیل تکنیکال سهام شیراز

اگر از شما بخواهند با یک کلمه رفتار قیمت در نمودار ارزش سهام شرکت پتروشیمی شیراز را توصیف کنید، احتمال بهترین کلمه برای این منظور «قانونمند» است. رفتار کانالیزه قیمت و پایبندی آن به نقشه راهی که آنالیز تکنیکال سهم به اهالی بازار نشان می‌دهد، بیانگر این موضوع است.

به طور مثال برای پیدا کردن نقطه پایانی موج اصلاحی قبلی که در بازه زمانی اواخر مهر تا اوایل اسفند سال 1400 رقم خورد کافی بود تا کف مثلث فشردگی قبلی را امتداد داده و تقاطع آن با خط میانی پولبک ترسیم شده را به دست آورد. تقاطع مذکور، سطح قیمت هزار و 404 تومانی را نشان می‌دهد و نقطه اتمام روند نزولی این سهم 4 درصد پایین‌تر از آن بوده است.

تحلیل تکنیکال سهام شیراز

در قاب زیر از نمودار قیمت «شیراز» سه موج اصلاحی قابل مشاهده است که هر سه اندازه‌‌ای مشابه دارند. این نکته سعی در رساندن این مطلب دارد که هر سه موج اصلاحی از یک خانواده هستند. از سویی قیمت سهام شیراز طی اصلاح کلیت بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه تا اوایل شهریور، به تراز 61.8 درصد فیبوناچی اصلاحی ترسیم شده روی موج صعودی قبلی رسیده است؛ محدوده هزار و 954 تومان که در نزدیکی سطح حمایت استاتیک (سقف سال 99) هزار و 928 تومان قرار دارد.

تحلیل تکنیکال سهام شیراز

بنابراین می‌توان دریافت که دلایل کافی پایان موج اصلاحی سهم وجود دارد. این موضوع سناریوی صعودی را تقویت می‌کند. در این سناریو کارشناسان بیان می‌کنند، آخرین موج صعودی نماد «شیراز» استراحتی در روند نزولی نیست، بلکه شروع یک روند صعودی جدید است.

با این حال نماد شیراز در حال حاضر درست مانند کلیت بازار سهام در فاز درجا زدن و گاه حتی اصلاح قیمتی قرار دارد. در نگاه نزدیکتر و آنالیز حرکت قیمت از شهریورماه، سطح دو هزار و 147 تومان برای حفظ اعتبار سناریوی مطرح شده حیاتی است. در صورتی که این سطح رو به پایین شکسته شود سناریوی پیش روی سهم تغییر خواهد کرد.

سلب مسئولیت : کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر