کد مطلب: ۸۹۰۰۳۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

تحلیل تکنیکال سهام وساخت آبان ۱۴۰۲ / زمزمه تداوم صعود سرمایه‌گذاری ساختمان ایران

تحلیل تکنیکال سهام وساخت آبان 1402 / زمزمه تداوم صعود سرمایه‌گذاری ساختمان ایران

خط کانال نزولی نماد «وساخت» پس از گذشت یک دوره اصلاحی عمیق که منجر به افت ارزش بیش از 44 درصدی سهام شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران شد، شکسته شده است. با دنبال کردن رد پای خریداران می‌توان نقشه راه احتمالی قیمت سهام وساخت را تهیه کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران با نماد «وساخت» در بازار اول بورس قابل معامله است. سهام این شرکت با ارزش بازاری بالغ بر پنج هزار و 721 میلیارد تومان در گروه انبوه‌سازی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «وساخت» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمانی که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص انبوه سازی

روند صعودی بازار سهام از آبان‌ماه سال گذشته استارت خورد. نماد‌های صنعت انبوه‌سازی نیز از این روند مستثنی نبودند. رالی صعودی بازار تا میانه اردیبهشت‌ماه ادامه داشت. در حال حاضر شاخص گروه انبوه‌سازی پس از 23 هفته اصلاح، روزنه‌هایی از امید به تغییر روند را در نمودار خود نشان داده است.

آنالیز تکنیکال نمودار شاخص گروه انبوه‌سازی، در بعد هفتگی نشان می‌دهد روند غالب سهم همچنان صعودی است. با وجود اینکه رالی قبلی شاخص، در عبور از سقف تاریخی آن در محدوده 21 هزار و 268 واحد، ناتوان بود اما از تمام سویینگ‌های سقف تاییدشده ریزش سال 99 عبور کرد.

این نماگر در کندل روز ابتدایی آبان توانست از محدوده مقاومتی 14 هزار و 649 تا 14 هزار و 828 واحد که در تصویر زیر با باکس قرمزرنگ مشخص شده است، عبور کند. این محدوده آخرین سقف تاییدشده روند اصلاحی است. در واقع شاخص با عبور از آن نشانه‌ای بسیار مهم از تغییر رفتار خود را صادر می‌کند.

file

عبور نماگر گروه انبوه‌سازان از این محدوده اما نیاز به تثبیت داشت که تا این لحظه حاصل نشده است. حتی بازگشت شاخص به زیر این محدوده، که در کندل روز جاری اتفاق افتاد، ریسک کاهش ارتفاع شاخص حداقل تا محدوده 13 هزار و 905 واحد را فراهم می‌کند.

نمودار نماگر انبوه سازان در تایم‌فریم هفتگی نشان از آن دارد که این شاخص به خوبی فرکانس چنگال اندروز استفاده شده را پذیرفته است. نحوه رفتار شاخص با خطوط چنگال اندروز این مهم را می‌رساند. بازگشت و تثبیت این شاخص بالاتر از خط میانی، در راستای دستیابی آن به موازی بالایی چنگال ضروری است. در حال حاضر، همان‌طور که در تایم‌فریم روزانه بررسی شد، عبور قیمت از محدوده یادشده، هر دو شرط سناریوی صعودی یعنی نشانه تغییر رفتار و قرارگیری بالاتر از خط میانی ترسیم شده را محقق می‌سازد.

file (1)

تحلیل تکنیکال سهام وساخت 

فاز پایانی اصلاح قیمتی سهام سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، در قالب کانالیزه رقم خورد. صف خرید متوالی چهارشنبه و روز شنبه نماد «وساخت» به قیمت آن اجازه داد تا از سقف این کانال نزولی عبور کند. سقف کانال ترسیم شده روی چارت، پیشتر در دو مقطع متفاوت باعث ایجاد کف‌های جدید شده بود.

رشد قیمت از آخرین کف، اندازه‌ای بزرگتر از رشد‌های قبلی در قالب روند اصلاحی داشته است. از این رو می‌توان گمانه‌زنی کرد شاید روند اصلاحی به پایان رسیده است. از سوی دیگر همراهی حجم معاملات نماد «وساخت» در کنار رشد قیمت، اعتبار این گمانه‌زنی را افزایش می‌دهد.

Screenshot (219)

در حال حاضر سقف‌های ساخته شده طی روند اصلاحی 6 ماه اخیر، موانع پیش روی «وساخت» هستند. با این حال مومنتوم قوی حرکت «وساخت» نشان می‌دهد، قیمت کار سختی برای عبور از سقف‌ها ندارد. با این حال دو محدوده مشخص شده روی چارت که تارگت‌های این نماد نیز هستند چالش بیشتری برای سهامداران ایجاد خواهند کرد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر