خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۱۰۳۳

تولید ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور

تولید 70 درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی از تولید بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور خبر داد و گفت: داروهای ایرانی از لحاظ اثربخشی با نمونه‌های خارجی برابری می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرامرز اختراعی؛ رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی روز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در نشست خبری ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس اظهار کرد: بیش از 70 درصد مواد اولیه دارویی در کشور تولید می‌شود و داروهای ایرانی از لحاظ اثربخشی با نمونه‌های خارجی برابری می‌کنند و باید توجه، حمایت و سرمایه‌گذاری به سمت تولید داخلی بیشتر سوق داده شود.

وی افزود: با وجود این، مواد موثره دارویی وارداتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده‌اند اما تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه دارویی باید 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند.

اختراعی همچنین با اشاره به این که ارز چند نرخی مناسب یک فعالیت اقتصادی و بنگاه‌داری نیست، ادامه داد: افزایش نرخ ارز در صنعت داروسازی کشور، شوک آور است.

وی با اشاره به وجود شرکت‌های فراملیتی در بخش‌های مختلف و صنعت داروسازی کشور، گفت: در دو سال اخیر 1.5 میلیارد دلار ارز بابت واردات دارو و مواد اولیه آن اختصاص یافته است و متأسفانه 50 درصد کل ارزش بازار دارویی کشور سهم 10 درصد داروهای برند وارداتی است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با بیان این که مواد دارویی به دلیل استراتژیک بودن و اهمیت آن در بخش درمان باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در جهان ظرفیت‌های تولید مواد مؤثره دارویی وجود دارد که می‌توانیم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و داروسازان، این مواد باکیفیت و قیمت پایین تولید شود و در بازارهای بین المللی رقابت داشته باشیم. ما از عدم شفافیت در قیمت گذاری دارو گلایه مند هستیم و از سازمان غذا و دارو درخواست داریم در این حوزه صریحاً شفاف سازی کند.

محمدحسین نامی؛ عضو هیئت‌ مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی نیز در این نشست خبری بیان کرد: متأسفانه جایگاه صنعت مواد موثره دارویی در کشور نادیده گرفته شده است. موضوع کیفیت داروهای داخلی و خارجی بسیار مطرح است اما کیفیت داروهای تولید داخلی مانند داروهای خارجی است.

وی با اشاره به چالش قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی نیز افزود: برای قیمت‌گذاری مواد اولیه دارویی به دفعات با سازمان غذا و دارو جلساتی داشته‌ایم که به یک فرمول قابل ارائه و منصفانه با تولید کننده برسیم.

در ادامه، شهریار امیدوار؛ عضو هیئت‌ مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با عنوان این مطلب که صنعت مواد موثره دارویی جایگاه ویژه‌ای در زنجیره تولید دارو دارد، اظهار کرد: صنعت ماده اولیه دارو جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کلان کشور دارد زیرا اولین ایستگاه در تولید دارو به حساب می‌آید و از اصالت فراوانی برخوردار است و می‌تواند موجب ارزآوری و رشد اقتصادی کشور شود.

وی ادامه داد: در کشور ما به داروهای وارداتی یارانه مضاعف داده می‌شود اما فقط 10 درصد مردم قدرت خرید داروهای برند را دارند.

به گفته وی، ششمین نمایشگاه مواد اولیه دارویی و بسته‌بندی (فارمکس) 14 تا 17 تیر در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار می‌شود.

منبع : تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.