خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۴۰۶۷۹

اینترنت نسل سوم راه‌اندازی می‌شود؟

اینترنت نسل سوم راه‌اندازی می‌شود؟

بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، محیط اینترنت نسل سوم باید جایگزین درگاه ملی برای مجوزها در ایران شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ،بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، محیط اینترنت نسل سوم باید جایگزین درگاه ملی برای مجوزها در ایران شود.

در حالی بازوی مشورتی مجلس از وب 3 سخن می‌گوید که فیلترینگ شبکه‌های جهانی اجتماعی در کشور رخ داده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی درباره آمادگی سیاست‌گذاری برای نسل سوم وب منتشر کرد. در این گزارش ضمن تأکید بر لزوم تدوین مقررات به‌موقع در این حوزه، پیشنهاد شده تا از محیط وب 3 به جای درگاه ملی مجوزهای کشور استفاده شود.

بازوی مشورتی مجلس با توجه به اهمیت وب 3 و فراگیری آن، گزارشی را منتشر کرده تا نمایندگان مجلس در اسرع وقت نسبت به قانون‌گذاری صحیح در این حوزه اقدام کنند. موضوعی که به اعتقاد این مرکز، منجر به ارتقای فعالیت‌های کسب‌وکارها، رفاه شهروندان و بهره‌مندی از مزایای این حوزه شده و از آثار سوء و تضییع حق کاربران جلوگیری خواهد کرد.

در این گزارش به حجم سرمایه‌گذاری زیاد کشورهای مختلف از جمله آمریکا و چین در حوزه وب ۳ اشاره شده و آمده است که:

« وب 3 یک پدیده نوظهور محسوب می‌شود و هنوز گستردگی لازم را پیدا نکرده است، لذا مقبولیت لازم را نیز ندارد. علاوه بر این هزینه‌های نهایی استفاده از این فناوری هنوز بالاست. اگرچه درک و پیش‌بینی مسائل حقوقی که ممکن است در آینده ایجاد شود، مشکل است، ولی باید از قبل انجام شود.»

به اعتقاد تنظیم‌کنندگان این گزارش، نحوه رشد وب 3 می‌تواند برخی از مشکلات موجود در این فضا را کاهش یا بر عکس خطرات حریم خصوصی، امنیتی و مالی جدیدی را ایجاد کنند. از همین رو توصیه شده که بررسی و پژوهش‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی در وب 3 به صورت دوره‌ای انجام شود تا قوانین و مقررات لازم به موقع وضع شوند.

در انتها نیز پیشنهاداتی مطرح شده که از قابل توجه‌ترین آن‌ها، استفاده از محیط وب 3 به جای درگاه ملی مجوزهای کشور است. مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است این محیط می‌تواند نیاز به مجوز را صرفا با داشتن شناسنامه برای هر تولیدکننده کالا یا خدمات مرتفع سازد و جایگزین درگاه ملی مجوزها شود.

ترغیب وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور با ارائه مشوق‌هایی به استفاده از فناوری وب 3 در پنجره ملی خدمات هوشمند دولت، تسریع قانون گذاری در زمینه رمزارزها به عنوان یکی از ستون‌های وب 3، استفاده ازوب 3 و بلاکچین در زمینه ثبت زنجیره عرضه کالاها، تشخیص اصالت محصولات، تشخیص و ردیایی کالاها و محصولات غیراستاندارد و بی کیفیت از جمله سایر پیشنهادهای مطرح شده در این گزارش است.

منبع: دیجیاتو

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.