کد مطلب: ۵۱۲۶۲۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات جدید از واکسیناسیون با اسپوتنیک / چه کسانی منتظر واکسن باشند؟

جزئیات جدید از واکسیناسیون با اسپوتنیک / چه کسانی منتظر واکسن باشند؟

بعد از ورود واکسن روسی کرونا روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی هم اعلام کرد: اولین گروه درمان که می‌توانند موفق به دریافت واکسن اسپونتیک ۵ شوند، کارکنان بخش‌های ویژه، بیمارستان‌های دولتی، عمومی، نیروهای مسلح و خصوصی خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، فوتی‌های کرونا هر روز در ایران و آن سوی مرزها خیلی‌ها را به انتظار واکسن می‌نشاند تا آنها را از رنج مرگ عزیزانشان برهاند. هر خبری از خرید واکسن کرونا امیدی دوباره برای ادامه می‌دهد تا سنگینی سایه کرونا بر سرشان کم شود.

با این حال خرید واکسن کرونای خارجی با حواشی زیادی همراه است. تا آنجا که خرید واکسن از امریکا و انگلیس ممنوع شد. ممنوعیتی که با انتقادات و استقبال‌هایی روبه رو شد. برخی از کاربران فضایی مجازی هم با هشتگ واکسن بخرید نسبت به آن واکنش نشان دادند و از آن انتقاد کردند.

بعد از اعلام ممنوعیت دیگر خبری از خرید واکسن فایزر نشد و بیشتر صحبت از تولید واکسن داخلی، مشترک یا هم خرید واکسن چینی و روسی بود. با همه این تفاسیر همه کش مکش‌ها برای خرید واکسن خارجی به پرواز هواپیمایی ماهان روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه حامل اولین واکسن «اسپوتنیک وی» روسی منتهی شد.

آنطور که خبرگزاری فارس نوشته، محمدحسن ذیبخش درباره حجم و میزان محموله اول این واکسن گفته است که «حجم و دوز واکسن‌های روسی کرونا در پارت اول با توجه به تقاضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.»

چه کسانی منتظر واکسن روسی کرونا باشند؟

حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی هم در توئینی نوشت: «اولین گروه درمان که می‌توانند موفق به دریافت واکسن اسپونتیک ۵ شوند، براساس دستور معاون وزارت بهداشت، کارکنان بخش‌های ویژه، بیمارستان‌های دولتی، عمومی، نیروهای مسلح و خصوصی خواهد بود.»

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه هم درباره ورود واکسن اسپوتنیک وی گفت: «محموله دوم تا آخر بهمن ماه جاری و محموله سوم تا ۱۰ اسفند راهی تهران می‌شود و این روند هر دو هفته و یکماه یکبار ادامه خواهد یافت.» (ایرنا)

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم امروز گفت: «در حال حاضر تعداد محدودی دوز واکسن کووید ۱۹ وارد کشور شده و هر دو هفته یکبار محموله جدیدی از این واکسن وارد کشور می‌شود.»

برخی از دانشمندان در مجله علمی «لنست» در مقاله‌ای درباره کارآیی واکسن روسی کرونا نوشتند: «این واکسن می‌تواند یک ابزار موثر دیگر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا باشد و تا حدودی تصمیم دولت روسیه برای استفاده از این واکسن قبل از تایید نهایی نتایج آزمایش‌ها را «موجه» دانستند.»

با این حال برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این واکسن کارآیی لازم را ندارد و هنوز از سوی مراجع بین المللی تائید نشده به ایران وارد شده است. از سویی برخی هم بعد از مقاله‌ای که مجله علمی لنست از واکسن روسی کرونا منتشر شده از آن استقبال کرده و به آن امیدوار شدند.

نتایج مرحله سوم آزمایش‌های بالینی واکسن«اسوتنیک وی» توسط مراجع علمی مستقل در نشریات پزشکی منتشر شد. سه واکسن دیگر محصول مشترک شرکت‌های «فایزر» و «بیو.ان.تک»، شرکت «مدرنا» و «آسترازنکا» از سوی مراجع علمی و نهادهای کنترل کیفیت دارو در آمریکا و اروپا تایید شده‌اند.

تعداد نوبت دریافت واکسن «اسپوتنیک وی» دو نوبت است که به فاصله ۲۱ روز از هم تجویز می‌شود. دوز هر نوبت واکسن نیم میلی لیتر است که با سرنگ AD نیم میلی لیتر کشیده و در ناحیه عضله دلتوئید تزریق عضلانی می‌شود.

واکسن‌ خارجی دیگری هم در راه است

۱۳ بهمن ماه جاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: قرار است حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن از مجموعه کوواکس، بیش از ۲۵ میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز با استفاده از تولیدات داخلی تامین شود. (همشهری)

این در حالی است که واکسن روسی کرونا جز مجموعه کوواکس نیست. همچنین حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن نیز روز گذشته درباره خرید واکسن کرونا گفت: «چهار میلیون و دویست هزار واکسن تولید شرکت آسترازنکا در چارچوب برنامه کواکس خریداری شده است که قرار است بزودی به ایران ارسال گردد و همین طور سه واکسن داخلی در مسیر فاز پیشرفته تست انسانی هستند که می توانند به مرحله تولید برسند.»

همه اینها در حالی است که مجموع جانباختگان کووید ۱۹ در ایران تاکنون به ۵۸ هزار و ۴۱۲ نفر و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۷۰ نفر رسید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • علی

  سلام
  ان ۱۶۰۰۰تاواکسن فایزر که افراد خیر ایرانی در آمریکا به کشور ما هدیه دادن چی شد

  • Armin

   اونا ورودش ممنوع شد

  • سارا

   نگران نباش یکیشو واسه شما گذاشتند کنار! خود رییس کمپانیش جرات نکرده بزنه والا حماقتم حدی داره

  • ناشناس

   ایا پرستار که بار دار باشن واکسن میزنن

 • ناشناس

  سلام ایا به خانمهایی که باردار هستن و پرستار هستن تزریق میشود خطری برا مادر و بچه نداره ممنون میشم جواب بدهید