کد مطلب: ۵۵۵۴۲۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جانشین رئیسی کیست؟ / محسنی اژه‌ای به قوه قضاییه می‌رود؟

جانشین رئیسی کیست؟ / محسنی اژه‌ای به قوه قضاییه می‌رود؟

با انتخاب ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، بحث جایگزین او در قوه قضاییه مطرح شده است. زمزمه‌ها در برخی از محافل و شبکه‌های اجتماعی از ریاست محسنی اژه‌ای بر این قوه است اگرچه خودش می‌گیود شایعه است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، ابراهیم رئیسی در حال حاضر ریاست قوه قضاییه را دارد و اکنون که در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شده باید با این قوه خداحافظی کند.

اما چه کسی جانشین رئیسی در قوه قضائیه می‌شود؟ بیشترین نامی که این روزها شنیده می‌شود غلامحسین محسنی اژه‌ای است.

سوابق اجرایی محسنی اژه‌ای

اژه‌ای پیش از این در سال ۹۳ به دستور صادق لاریجانی به معاون اولی ریاست قوه قضاییه رسید. در آن زمان ابراهیم رئیسی جایگزین اژه‌ای به دادستان کل کشور منصوب شد.

او در سال‌های ۶۳ و ۶۴ مسئول گزینش وزارت اطلاعات و در سال‌های ۶۴ تا ۶۷ نماینده قوه قضائیه در وزارت اطلاعات بود.

اژه‌ای در سال‌های ۶۸ و ۶۹ مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران و در سال‌های ۷۰ تا ۷۳ نماینده قوه قضائیه در وزارت اطلاعات و بعضی از حراست‌ها بود.

این گزینه احتمالی ریاست قوه قضاییه از سال ۷۴ تا ۷۶ دادستان ویژه روحانیت تهران و مسئول مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت از سال۷۷ لغایت۸۱ هم در کارنامه کاری خود دارد.

اژه‌ای و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی

اژه‌ای یکی از کسانی است که بارها بر ساماندهی فضای مجازی تاکید کرده است. سال ۹۳ نامه‌ای در برخی رسانه‌ها خبرساز شد که در آن محسنی اژه‌ای درخواست مسدودسازی برخی از شبکه‌های اجتماعی را داشت.

محسنی اژه‌ای از واعظی، وزیر ارتباطات وقت خواسته بود که ظرف یک ماه بستر مسدودسازی واتس اپ، وایبر و تانگو را فراهم کند در غیر اینصورت قوه قضاییه نسبت به این امر اقدام می‌‌کند.

اژه‌ای یکی از کسانی بود که در سال ۹۰ در لیست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفت و از ورود به کشورهای این اتحادیه ممنوع شد.

معاون اول فعلی قوه قضاییه در سال ۹۷ که زمزمه‌های رفتن صادق لاریجانی شد، درباره ریاست خود بر قوه قضاییه گفت بود: «احتمال اینکه من رییس قوه قضاییه بشوم قطعا وجود ندارد. هر وقت مقام معظم رهبری فرد جدید این قوه را معرفی کردند همه ما مطلع می‌شویم.»

حالا هم با انتخاب ابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ نیز باز هم نام او بر سر زبان‌ها افتاده است. غلامحسین محسنی اژه‌ای که اکنون معاون اول قوه قضائیه است، پیش از انتخابات در روز ۲۵ خرداد به خبرنگاران گفته که ریاست او بر قوه قضاییه شایعه است و واقعیت ندارد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  کاش این اقای اژه ای مثل اقای لاریجانی نباشه اونکه اصلا بفکرکسی نبود دلسوزی هم نکرد ولی خود رییسی قانونش خوب بود خدایی همینکه گفته بودقضات تا میتونن باید اختلاف بین دونفر راحل کننداگرحل نشدب حکم وقانون بپردازند این خیلی خوبه ک بجای اینکه بنویسی اقا مقصری بیا برو زندان .دوطرف را باهم اشتی بدن بلاخره هستن کسانیکه با پارتی بازی ی بدبختی را بدبخت ترکنن .

 • لاله

  پس خبر که منتشر کرد مینی بر رد صلاحیت هاشمی بیربط نبوده

 • ناشناس

  هرکس میاد به جای آقای رئیسی امیدوارم انسانی باش که بتونه به مردم خدمت صادقانه کنه وبه مردم برای حل مشکلاتشون کمک کنه وقانون مدار باشه. انشاء الله.

 • ناشناس

  مرتضوی ادم بسیار دست پاکی هست براچی باید اژه ای که حرف واسش زیاده بشه

 • سعید

  خب دیگه تکمیل شد. خدا را شکر که تمام بخش ها یکپارچه شدند.

 • ناشناس

  با سلام واحترام بخدا خیلی از جوانان با مقدار کم مواد
  یا لرای مصرف ویا نقشه بوده با سن کم به زندان افتادن
  برای بیمار حبس زندان مناسب نیست و خدا نا کرده زمینه ایی میشود برای خلاف بزگتر ترابخدا برای این افراد اقدامی بفرمائید .آیا عفو 22 بهمن شامل شان میشود ِِ متشکرم

پیشنهاد سردبیر