خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۵۵۹۲۴۶

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

درآمدزایی از واکسن کرونا یا تحریم؟ / واکسن داخل هم مانند خودروی داخلی است؟

درآمدزایی از واکسن کرونا یا تحریم؟ / واکسن داخل هم مانند خودروی داخلی است؟

رئیس سازمان غذا و دارو می‌گوید هزینه واکسن داخلی ۲۰۰ هزار تومان است، در حالی که پیش از این رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو گفته بود قیمت هر دز واکسن خارجی ۵ دلار است. حالا این سوال مطرح می‌شود که در ماجرای واردات واکسن کرونا، پای درآمدزایی از واکسن داخلی در میان است یا مشکل واردات، تحریم است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، بیش از ۸۴ هزار نفر در ایران تاکنون بر اثر کرونا جان باخته‌اند اما هنوز واکسیناسیون عمومی با هزاران اما و اگر مواجه است.

پیک پنجم کرونا هم آمد اما هنوز واکسیناسیون کرونا در کشور آنقدر به کندی پیش می‌رود که تاکنون تنها حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دز دوم واکسن را تزریق کرده‌اند.

تا پیش از این مسئولان وزارت بهداشت می‌گفتند برای واردات واکسن کرونا با تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارزی روبه‌رو هستند. اما کافی است تا ماجرای ساخت و واردات واکسن را کمی دنبال کنید تا به این سوال برسید: مشکل فقط تحریم است یا پای درآمد‌های کلان حاصل از واکسن داخلی در میان است؟

چندی پیش وزیر بهداشت از مجوز تزریق اضطراری واکسن داخلی خبر داد در حالی که به گفته ناجی، عضو کمیته علمی کووید۱۹ این واکسن هنوز مراحل بالینی را به طور کامل طی نکرده بود.

طولی نکشید که صحبت از فروش واکسن داخلی شد آنهم به قیمتی که بیشتر از قیمت تمام شده واردات واکسن خارجی است! شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در این مورد گفته بود: « قیمت واکسن داخل ٢٠٠ هزار تومان است. ٢٠٠ هزار تومان برای محصول‌‌های تکی که با این همه زحمت و پشتوانه علمی تولید می‌شود، در مقایسه با قیمت واکسن‌های سایر کشورها عدد بالایی نیست.»

این در حالی است که به گفته ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو قیمت هر دز واکسن خارجی ۵ دلار است.

تولید واکسن داخلی، به مدل خودروسازی داخلی!

تجارت‌نیوز در گزارشی به مقایسه هزینه واکسن داخلی و خارجی پرداخت. در ادامه نظر برخی از مخاطبان را در ادامه می‌خوانید:

«مواد اولیه و خط راه‌اندازی واکسن می‌توانند وارد کنند ولی خود واکسن نمی‌شود و کانال‌های انتقال پول بسته است. وجدانتان کجاست؟ وارد پیک پنجم شدیم.»

«در کشورهای توسعه یافته سلامت مردم اولویت اول است و مردم هم این حق را مطالبه می‌کنند. اما در کشور ما در مقوله سلامت سود و زیان اقتصادی حرف اول را می‌زند.»

«بر همه چیز مافیا حاکم است، جان مردم ارزشی ندارد.»

«هشت مدل واکسن تولید شده و هشت درصد هم واکسینه نشدند!»

«کرونا برای همه کشورها درآمدزا بود.»

«کرونا نعمت بود!»

«مدل خودروسازی است، از پراید که بدتر نیست!»

«واکسن داخلی از خودمان است، باید به دانش بومی افتخار کنیم.»

«اگر واکسن داخلی کارآیی داشته باشد، اشکالی ندارد.»

«ایران با فروش واکسن داخلی هزینه آن را جبران می‌کند. در صورتی که هزینه واکسن وارداتی جبران نمی‌شود.»

«سرازیر شدن سود سرشار به جیب شرکت‌های داروسازی مطابق با پلن جهانی! با این تفاوت که در کشور‌های توسعه‌یافته مستقیم از جیب مردم خالی نمی‌شود. بلکه از محل مالیات پرداخت شده، توسط دولت به جیب شرکت‌های داروسازی می‌رود. اما اینجا چون پرداخت‌ها شخصی هست، واردات خارجی واکسن ممنوع می‌شود که شرکت‌های داخلی منتفع شوند.»

در حالی که مسئولان در حال چانه‌زنی برای ماجرای به استفاده از نوع داخلی و خارجی واکسن کرونا هستند، سالمندان هنوز در صف واکسن سر می‌کنند و بسیاری از شهرها هم دوباره در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفتند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.