کد مطلب: ۵۶۸۴۶۳

برگزاری مراسم تنفیذ رئیسی / رهبری: با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید

برگزاری مراسم تنفیذ رئیسی / رهبری: با فساد و مفسد بی‌امان مبارزه کنید

مراسم تنفیذ حکم سیدابراهیم رئیسی، سیزدهمین رئیس‌جمهور اسلامی ایران، در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور رهبر انقلاب آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ،مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری دوره سیزدهم، در حسینیه امام خمینی(ره) در حال برگزاری است و رهبر معظم انقلاب اسلامی با تنفیذ رأی ملت، سید ابراهیم رئیسی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

تشکر از رئیس دولت دوازدهم

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در سخنانی در مراسم تنفیذ، با مسألت از خداوند متعال برای مبارک گرداندن این روز پر امید برای مردم و کشور، حضور ملت در انتخابات ریاست‌جمهوری را کاملاً پر معنا و نماد مردم‌سالاری دینی خواندند و با تشکر از «رئیس جمهور و دولت دوازدهم»، برای آقای رئیسی و همکاران دولت جدید نیز توفیق و عنایت ویژه الهی آرزو کردند.

ایشان، مراسم تنفیذ را متکی بر قانون اساسی و رسم بنیانگذاری شده به‌دست امام خمینی(رض) برشمردند و افزودند: این مراسم، مظهر موضوع بسیار مهم «جابجایی عقلانی، آرام و متین» در قوه مجریه و در واقع در مدیریت کشور است.

رهبر انقلاب، وجود تنوع سیاسی را از دیگر مضامین بسیار مهم مراسم تنفیذ خواندند و افزودند: گرایش‌های مختلف سیاسیِ دولت‌ها، نشان‌دهنده تنوع سیاسی در کشور و این واقعیت نشانه آزادی و سلامت انتخابات است.

تشکر رهبری از امنیت انتخابات

ایشان با اشاره به برگزاری انتخابات در سلامت و امنیت کامل، از همه دستگاه‌های برگزارکننده انتخابات و تأمین‌کننده نظم و امنیت و به‌طور ویژه از ملت عزیز ایران صمیمانه تشکر کردند و افزودند: از مدت‌ها پیش توطئه تحریم انتخابات در محافل سیاست‌گذاری دشمنان طراحی و دنبال می‌شد و در داخل هم عده‌ای از روی غفلت و عده‌ای شاید از روی غرض همین خط را دنبال می‌کردند اما ملت پاسخ قاطع داد و با توجه به اوضاع و احوال، مشارکت خوبی در انتخابات داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جابه‌جایی قدرت در قوه مجریه را امیدآفرین برشمردند و گفتند: حضور افراد جدید با اراده‌های تازه و ابتکارات نو، برای همه به خصوص جوانان امید می‌آفریند که این امیدواری بسیار مغتنم است.

ایشان افزودند: این جابه‌جایی برای صاحبان فکر و نظر و اندیشه نیز فرصتی است که با دقت و تأمل، خطاهای دوران گذشته را پیدا کنند و راه حل ارائه دهند.

تکیه بر ارزش‌های انقلاب در تبلیغات انتخاباتی

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تکیه بر ارزش‌های انقلاب در تبلیغات انتخاباتی آقای رئیسی تأکید کردند: این مسیر درست باید ادامه یابد چرا که ملت را به حقوق اساسی خود می‌رساند و ایران را در جایگاه شایسته قرار می‌دهد.

ایشان در همین زمینه افزودند: ارزش‌های انقلاب مفاهیم موهومی نیست بلکه در سخنان امام بزرگوار، به طور روشن و مکرر بیان شده و باید همین سخنان ملاک قرار گیرد و دنبال شود.

ورود ملت به مسائل مختلف؛ کلید اصلی حل مشکلات

رهبر انقلاب، ورود ملت به مسائل مختلف را کلید اصلی حل مشکلات خواندند و افزودند: پیگیری ارزش‌های انقلاب موجب افزایش انگیزه‌های مردم و ورود آنان به میدان می‌شود که این حضور بی بدیل و بی‌جایگزین، بسیار مغتنم و کارگشا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبدیل مردم را از یک جمع منفعل و پراکنده به مجموعه‌ای متحد، پرانگیزه، هدفدار و آرمانخواه، هنر اصلی انقلاب و امام خواندند و افزودند: هر عامل و عنصری که بتواند اتحاد، انگیزه و امید ملت را افزون و مردم را وارد میدان کند، مغتنم است که ارزش‌های انقلاب این ویژگی تعیین کننده را دارد.

رهبر انقلاب با اشاره به شعارهای انتخاباتی آقای رئیسی مبنی بر «مردمی بودن و از مردم شنیدن و در میان مردم بودن»، گفتند: مردمی بودن موضوع بسیار مهمی است و رییس‌جمهور محترم و همکارانشان باید تلاش کنند این شعار در واقعیت محقق شود و به معنی واقعی و بدون در نظرگرفتن امتیازهای طبقاتی و گروهی، در میان همه مردم باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: البته حضور در میان مردم نباید موجب غافل شدن از ارتباط با نخبگان شود و ارتباط و تبادل نظر با نخبگان، لازم و مفید است.

با مردم صادقانه حرف بزنید

رهبرانقلاب با تأکید بر اینکه دولت باید مظهر وفاق ملی و نگاه ملاطفت آمیز به عموم مردم باشد، افزودند: یکی از کارهای مهمی که به مردمی بودن دولت کمک می‌کند، تعهد به گفتگوی صادقانه و بدون پیرایه‌های سیاسی با مردم است. باید با مردم صادقانه حرف زد، مشکلات و راه‌حل‌ها را گفت و توقعات را بیان کرد و کمک‌های لازم را نیز به مردم تقدیم کرد.

توصیه بعدی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولت سیزدهم، شناخت ظرفیت‌های فراوان کشور و توجه جدی به آنها بود.

ضرورت استفاه از ظرفیت‌های کشور

ایشان گفتند: این روزها از مشکلات و کمبودهای کشور گفته می‌شود که زیاد هم هستند اما ظرفیت‌های کشور در بخش‌های آب، نفت، معادن، بازار گسترده داخلی، همسایگان و استعدادها و آمادگی‌های حیرت‌آور جوانان، بسیار فراتر از مشکلات و فوق‌العاده هستند.

رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: بدون تردید با این ظرفیت‌ها می‌توان بر مشکلات غلبه کرد به شرطی که خوب شناخته و سپس با تلاش خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی به کار گرفته شوند.

تاکید بر مبارزه بی‌امان با فساد و مفسد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از جنبه‌های مردمی بودن را مبارزه بی‌امان با فساد و مفسد برشمردند و افزودند: آقای رئیسی در مسئولیت قبلی، مبارزه با فساد را شروع کرد و اقدامات خوبی انجام داد اما اصل قضیه و بسترها و زمینه‌های فساد در قوه مجریه است که باید با آن به‌طور جدی مبارزه کرد.

ایشان فرارهای مالیاتی، انحصارهای بی‌دلیل، فعالیت‌های ناسالم سوداگرانه و سوء استفاده از ارز ترجیحی را نمونه‌هایی از موارد فساد برشمردند که باید با آنها با برنامه و پیگیری، مقابله کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حل مشکلات اقتصادی را نیازمند برنامه و حرکت براساس برنامه کلی طراحی شده دانستند و گفتند: با کارهای روزمره و اقدامات پیش‌بینی‌نشده نمی‌توان مشکلات را حل کرد ضمن آنکه همه بدانند حل مشکلات اقتصادی زمان‌بر است و مسئولان باید همه تلاش خود را به کار گیرند تا این زمان هر چه ممکن است کوتاه‌تر شود.

سرعت عمل در تشکیل دولت

ایشان سرعت عمل در تشکیل دولت را ضروری خواندند و افزودند: شرایط کشور اقتضا نمی‌کند که تشکیل دولت به تأخیر بیفتد بنابراین رییس‌جمهور محترم در معرفی وزرای پیشنهادی و مجلس نیز در بررسی صلاحیت وزیران شتاب به خرج دهند.

نکته پایانی که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند موضوع جنگ تبلیغاتی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دشمنان برای تأثیرگذاری و مسلط شدن بر افکارعمومی کشورها از جمله مردم ایران از طریق جنگ نرم و جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای گفتند: اگر افکار عمومی یک ملت در اختیار بیگانه قرار گیرد آن ملت طبق میل بیگانه پیش خواهد رفت.
رهبر انقلاب با اشاره به وجود ضعف و کم‌کاری در کارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی در داخل کشور خاطر نشان کردند: باید در این مسایل قوی‌تر و هوشمندانه‌تر عمل کرد ( leader.ir ).

انتصاب با حکم ولی فقیه

این مراسم در حضور جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ امام خمینی در حالی برگزاری است و سیدابراهیم رئیسی، توسط ولی فقیه به سِمت «ریاست‌جمهوری» منصوب شد.

این مراسم با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار و از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح به صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صدا و سیما پخش می‌شود.

در این برنامه، وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ ارائه کرد و پس از قرائت متن حکم تنفیذ رئیسی و ایراد سخن توسط او، رهبر انقلاب سخنرانی کردند (باشگاه خبرنگاران جوان).

روز گذشته اعتبارنامه رئیس جمهور منتخب در جلسه شورای نگهبان امضا و به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد.

رئیسی در انتخابات ۲۸ خرداد با کسب ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و۹۴۵ رأی به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد ( ایسنا ).

گزارش وزیر کشور از روند برگزاری انتخابات ۱۴۰۰

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مراسم تنفیذ رئیس جمهور منتخب گفت: خداوند را شاکر هستم که فرصت داده شد تا گزارشی از روند انتخابات ۱۴۰۰ را به محضر شریف رهبر انقلاب و مردم برسانم؛ مردم‌سالاری دینی شاخصه جمهوری اسلامی است و مسئولان کشور بدون واسطه و با واسطه انتخاب می‌شوند.

رحمانی فضلی گفت: جمهوری اسلامی ۴۰ انتخابات را برگزار کرده که با نهایت دقت و امنیت برگزار شده است، انتخابات این دوره با دوره‌های قبل متمایز است چراکه در شرایطی انتخابات برگزار شد که کشور درگیر اعمال شدید تحریم‌های ظالمانه، وضعیت اقتصادی نامناسب، شیوع کرونا، تبلیغات سو دشمنان و با ۴ انتخابات روبه رو بود.

وی افزود: وزارت کشور به عنوان متولی امر انتخابات، فراهم سازی تمهیدات لازم را با سرلوحه قردادن رهنمود‌های رهبری و با تکیه بر اصول بی‌طرفی، قانونمداری و… در دستور کار قرار داد، تا ضمن ایجاد شور انتخابات بیشتر امکان حضور بیشتر مردم را فراهم کند که با همکارانم در ستاد انتخابات کشور صورت گرفته است ( باشگاه خبرنگاران جوان ).

رهبر معظم انقلاب، سید ابراهیم رییسی را بعنوان سیزدهمین رییس جمهور منصوب کردند.

photo 2021 08 03 10 59 54

رئیسی: پیام مردم درانتخابات امسال پیام تغییر وضع موجود بود

رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری گفت: پیام مردم درانتخابات امسال پیام تغییر وضع موجود بود.

سیدابراهیم رئیسی در ادامه سخنانش در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری افزود: من به جاست نسبت به همه خدماتی که تاکنون در این ۴۰ ساله انجام شده است و همه کسانی که در پیشرفت این کشور نقش داشتند، صمیمانه سپاسگزار باشم و نسبت به همه کسانی که خدمت کردند و در این پیشرفت‌ها سهیم بودند، باید ادای احترام بکنم.

رئیس جمهور با بیان این که انتخابات ۲۸ خرداد جلوه‌ای از مردم سالاری دینی بود گفت: در این انتخابات مردم علیرغم همه دشمنی‌های دشمنان، علیرغم همه شرایط بهداشتی، وضعیت کرونایی و مشکلاتی که بود حضوری باشکوه داشتند حماسه‌ای بزرگ خلق کردند در کنار حماسه‌هایی که تاکنون به دست توانای مردم و با اراده مردم خلق شده است.

۲۸ خرداد حماسه بود

رئیسی افزود: ۲۸ خرداد حماسه‌ای بود که دشمنان را ناامید و دوستان را امیدوار کرد و در این حماسه همه مردم نقش داشتند.

رئیس‌جمهور گفت: باید از همه اقشار، همه مردم و ملت عزیز و بزرگوارمان، پیر و جوان از همه گویش‌ها، اقوام و مذاهب و از همه مردم عزیزمان به ویژه آنان که مردم را به مشارکت و بحث و برانگیختن برای حضور در انتخابات دعوت کردند، از عزیزان فرهیخته‌ای که نقش آفرین بودند به ویژه در رأس همه رهبری معظم انقلاب اسلامی حماسه‌ای باشکوه با حضور مردم خلق کرد.

رئیسی ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری انتخابات با تاکید بر اینکه این حماسه مردم پیام‌هایی داشت، افزود: پیام مردم در ۲۸ خرداد پیام تحول خواهی، پیام عدالت خواهی، پیام مبارزه با فساد، مبارزه با فقر و مبارزه با تبعیض بود.

رئیس‌جمهور گفت: پیام مردم در ۲۸ خرداد پیام اجرای سیاست‌های اعلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود، پیام توجه به ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و پاسداری و پاسداست از خون مطهر شهیدان و وصایای ارزشمند آنان بود.

رئیسی افزود: پیام ۲۸ خرداد پیام ضرورت رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه بود.

رئیس‌جمهور گفت: این‌ها پیام‌هایی بود که مردم عزیزمان با رأی خودشان دادند و خواستند از دولت برخاسته از رأی مردم تحقق ببخشد عدالت را، با فساد مبارزه کند، به روابط ناسالم اداری، به رانت خواری‌ها و به هرگونه ضد ارزشی که هیچ گونه تناسبی با اساس انقلاب، نظام و ارزش‌ها در این کشور ندارد، پایان دهد ( خبرگزاری صدا و سیما ).

3

مروری بر تنفیذهای تاریخ جمهوری اسلامی ایران

امروز مراسم تنفیذ سیزدهمین رئیس‌جمهور کشور پس از انقلاب اسلامی در حال برگزاری است. پوستر زیر نگاهی دارد به هر ۱۲ دوره پیشین.

photo 2021 08 03 10 20 19

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.