کد مطلب: ۶۵۱۲۹۳

فروش میلیونی پیراهن دیگو مارادونا

فروش میلیونی پیراهن دیگو مارادونا

حراج ساتبیز اعلام کرد پیراهنی که دیگو مارادونا در بازی معروف آرژانتین مقابل تیم انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ بر تن داشت، در یک مزایده به قیمت ۹.۳ میلیون دلار فروخته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، پیراهن دیگو مارادونا در حراج ساتبیز چقدر فروخته شد؟

یورونیوز نوشت، حراج ساتبیز اعلام کرد پیراهنی که دیگو مارادونا در بازی معروف آرژانتین مقابل تیم انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ بر تن داشت، در یک مزایده به قیمت ۹.۳ میلیون دلار فروخته شد. مارادونا در آن بازی با دست، گل معروف خود را وارد دروازه انگلیس کرد.

این قیمت توانست رکورد جدیدی در حراج وسائل ورزشی ثبت کند. رکورد قبلی فروش لباس‌های ورزشی، متعلق به لباس بیب روث، اسطوره بیسبال آمریکا در اواخر دهه ۱۹۲۰ بود. لباس این ورزشکار در سال ۲۰۱۹ به قیمت ۵.۶ میلیون دلار فروخته شد.

آغاز روند فروش پیراهن آبی‌ رنگ شماره ۱۰ از تاریخ ۲۰ آوریل به‌صورت اینترنتی آغاز شد و تا چهارشنبه (امروز) تنها یک پیشنهاد به قیمت پنج میلیون دلار داشت. اما این حراج در دقایق پایانی مهلت، با چندین پیشنهاد روبرو شد تا اینکه در نهایت فردی که هویت آن فاش نشده است پیراهن اسطوره فوتبال جهان را با احتساب هزینه‌ها به مبلغ ۹.۲۸ میلیون دلار خرید.

مارادونا در سال ۱۹۸۶ پیراهن خود را در پایان بازی با استیو هاج، هافبک انگلیسی عوض کرد. دو بازیکن این ماجرا را در یکی از کتاب‌های مربوط به خود بازگو کردند. استیو هاج ۳۵ سال این پیراهن را در اختیار داشت و مدتی آن را در موزه منچستر قرار داد. هاج در نهایت تصمیم گرفت آن را به مزایده بگذارد گرچه در زمان مرگ مارادونا گفته بود که این پیراهن دارای «ارزش احساسی فوق العاده و باورنکردنی» است و به فروش گذاشته نمی‌شود.

808x539 cmsv2 c20064bd fdb9 5e6b b6f6 99f7fead58ea 6681294

آرژانتین در بازی یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک در مقابل انگلیس دو گل به ثمر رساند. هر دو گل را مارادونا در این بازی وارد دروازه پیتر شیلتون کرد.

گل نخست آرژانتین که در جریان آن مارادونا با دست چپ توپ را به درون دروازه انگلیس فرستاد و خود پس از مسابقه به آن لقب «دست خدا» داد از جنجالی‌ترین گل‌های تاریخ جام جهانی است. نکته جالب در این میان این است که توپی را که مارادونا از روی دستان پیتر شیلتون با دست به درون انگلیس فرستاد استیو هاج به سمت دروازه‌بان خودی ارسال کرده بود.

این بازیکن اسطوره‌ای بار دوم با دریبل کردن چهار مدافع انگلیس یک گل انفرادی را که به گل قرن معروف شد به ثمر رساند.

دیه‌گو مارادونا در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ دو هفته پس از یک عمل جراحی مغز در اثر حمله قلبی درگذشت.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.