کد مطلب: ۸۴۵۳۳۴

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قبولی در کنکور به شرط رانت و تقلب/ سهمیه‌ها باید شفاف شود

قبولی در کنکور به شرط رانت و تقلب/ سهمیه‌ها باید شفاف شود

بحث اختصاص سهمیه‌های مختلف در آزمون‌های کنکور سراسری و دیگر آزمون‌ها باز هم داغ شد. فایل‌های منتشرشده از پنج دوره آزمون دستیاری پزشکی نشان می‌دهد که صدها دواطلب با لحاظ سهمیه ایثارگری و نیروهای مسلح قبول شده‌اند. محمد رئیس‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی می‌گوید: «بحث سهمیه‌ها باید مورد بازبینی قرار گیرد و شفاف و قانون‌مند شود.»

به گزارش تجارت‌نیوز ، سهمیه و تقلب؛ دو کلیدواژه مهم که در روزهای اخیر، سر و صدای بسیاری در فضای آموزش و فضای مجازی به پا کرده است. برخی از قبولی افراد متقلب حرف می‌زنند و برخی نیز از سهمیه‌های مختلفی که به کنکوری‌ها داده می‌شود.

اولین بار نیست که بحث سهمیه‌های مختلف در کنکور و آزمون‌های دیگر مطرح می‌شود. اما باز هم به جای روشنگری و رسیدگی به موضوع، مقامات ترجیح دادند یا سکوت کنند یا هم انگیزه مطرح شدن موضوع را سیاسی بدانند.

ماجرای انتشار لیست سهمیه‌های پزشکی

در روزهای اخیر فایل‌هایی از قبولی آزمون‌های دستیاری پزشکی دوره 44، 45، 46، 47 و 48 در فضای مجازی منتشر شد. فایل‌هایی که به ترتیب، اسامی افراد قبولی ، کد ملی، رشته و دانشگاه قبولی، سهمیه و نام پدر آنها را شامل می‌شود. تاکنون مقامات رسمی درباره این فایل‌ها واکنشی نداشته‌اند. انتشار این فایل‌ها در حالی‌ست که هنوز تکلیف قبولی‌های کنکور با تقلب هم روشن نشده است.

نتایج این آزمون‌ها و لیست اسامی پزشکان سهمیه‌ای در فضای مجازی دست به دست می‌شود. برخی می‌گویند حق دارند که بدانند کدام پزشک با سهمیه قبول شده است و درمان خود را به دست چه کسی می‌سپارند. یکی از سهمیه ایثارگران می‌گوید و دیگری از سهمیه هیئت علمی و ارگان‌های نظامی.

تعداد قبولی‌های سهمیه ایثارگری (25 درصد و 5 درصد) در دو آزمون دوره 47 و 48 در مجموع 1378 نفر بود. البته این نکته را در نظر بگیرید که این تعداد فقط برای دو آزمون و فقط برای سهمیه ایثارگری است. سهمیه‌های دیگر مانند هیئت علمی، سپاه و نیروهای مسلح محاسبه نشده است.

آنطور که اطلاعات این لیست نشان می‌دهد، مجموع افراد شرکت‌کننده در آزمون دستیاری پزشکی دوره 47، 3524 نفر بودند. از این میان برای 611 نفر از آنها سهمیه ایثارگری و برای 21 نفر، سهمیه مازاد بر نیروی مسلح لحاظ شده است. 12 نفر نیز بورسیه سپاه داشتند. به عبارتی بیش از 17 درصد از قبولی‌ها سهمیه ایثارگری داشتند.

در آزمون دوره 48 نیز 3480 نفر شرکت داشتند. از این میان برای 767 نفر از آنها سهمیه ایثارگری و برای 17 نفر از آنها سهمیه نیروهای مسلح لحاظ شده است. 12 نفر نیز بورسیه سپاه داشتند. یعنی حدود 22 درصد از قبولی‌ها، سهمیه ایثارگری 25 درصد و 5 درصد داشتند.

سهمیه‌ها باید شفاف و عادلانه شود

پیش از انتشار این لیست‌ها نیز حواشی بسیاری برای سهمیه‌های و قبولی در رشته‌های مختلف از جمله پزشکی و زیرمجموعه پزشکی بود.

محمد رئیس‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران درباره اختصاص سهمیه‌های مختلف به داوطلبان به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بحث سهمیه‌ها باید مورد بازبینی قرار گیرد و شفاف و قانون‌مند شود. من هم بر این باورم که سهمیه‌ها باید شفاف و عادلانه شود و بدانیم چه تعداد سهمیه وجود دارد.»

او ادامه می‌دهد: «اما اینکه بگویند پزشکان سهمیه‌ای سواد ندارد، درست نیست. افرادی داریم که با سهمیه در رشته پزشکی تحصیل کردند و جزء پزشکان برجسته کشور شده‌اند. از سوی دیگر فردی را هم داریم که جز نفرات برتر کنکور بوده به رشته پزشکی آمده، اما از پزشک عمومی فراتر نرفته است. پس این موضوع درست نیست که پزشکان سهمیه‌ای حتما ضعیف هستند.»

پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان متقلب

اخبار حوزه آموزش عالی و بهداشت و درمان کشور اما به اینجا ختم نمی‌شود. اخیرا گفته شد که حدود هزار نفر با تقلب به دانشگاه راه یافتند و در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی مشغول به تحصیل شدند؛ آن هم در حالی‌که تقلب آنها محرز شده بود. طولی نکشید که محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم مهر تائیدی بر این خبر زد.

وزیر علوم در این مورد گفت که تکلیف این گروه از افراد با استفساریه مجلس تعیین شد. در آن استتفساریه مجلس حکم کرد که چون این افراد دیگر داوطلب نیستند و دانشجو شده‌اند، مشمول نیستند. آنها باید سرکلاس بروند و درسشان را ادامه دهند.
اظهاراتی که بار دیگر موجی از واکنش‌ها به دنبال داشت. به عبارتی تقلب دانشجویان برای مسئولان محرز بود اما اجازه ادامه تحصیل به آنها را دادند.

قبولی و تغییر رشته با سهمیه هیئت علمی

همزمان با تحصیل متقلبان کنکور در دانشگاه‌های کشور، سهمیه هیئت علمی نیز مطرح شده است. سهمیه‌ای که مصوبه 735 شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تغییر رشته و نقل و انتقال فرزندان اعضای هئیت علمی بود. بندهای جنجالی این مصوبه اگرچه حذف شد اما تکلیف برخی از آنها که با همین سهمیه، تغییر رشته داشتند مشخص نشد. برخی از منتقدان و کاربران فضای مجازی می‌گویند در واقع این سهمیه‌ها، نوعی رانت در سیستم آموزشی کشور است.

اخیرا علی امرایی، عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان عدالت و شفافیت در گفت‌وگو با خبرآنلاین جزئیاتی درباره استفاده از همین سهمیه افشا کرد. او گفت که با همین روش، کسانی با دکترای دامپزشکی به دکترای پزشکی یا دکترای داروسازی تغییر رشته و تغییر دانشگاه دادند.

در بخش دیگری از گزارش خبرآنلاین به تبصره‌ای اشاره دارد که سال 96 به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه شد. این تبصره، می‌توانست کسب حد نصاب علمی 90 و 92.5 برای انتقال و تغییر رشته را کنار بگذارد؛ به شرطی که افراد می‌توانستند دو ترم متوالی معدل 15 بگیرند.

امرایی در این مورد گفت که این تبصره برای سال 96 و 97 اجرا شد. این تبصره باعث شد کسی که کارشناسی حسابداری قبول شده بود، داروسازی بخواند. کارشناسی مدیریت بیمه با همین تبصره اکنون دندانپزشکی می‌خواند و کسی را داشتیم که کارشناس صنایع غذایی بود و اکنون پزشکی می‌خواند.

امرایی همچنین گفت کسی بوده که با کسب نمرات ضعیف در سامانه سازمان سنجش در انتخاب رشته مردود اعلام شد اما بعدا تغییر رشته به پزشکی رفت.

به عبارتی با همین رانت، فردی که مردود اعلام شده بود، توانست در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شود. گزارش این موارد هم
در حالی‌که سالانه هزاران نفر پشت سد کنکور می‌مانند و کارشان به سال بعد یا سال‌های بعد بکشد، همین قوانین و رانت‌ها، کار را برای قبولی برخی راحت‌تر می‌کند. با این تفاسیر، همه با هم برابرند اما با این رانت‌ها و به نام سهمیه‌های مختلف، برخی برابرترند!

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  همین الانش هر ازمونی میزارن اکثر ظرفیت ها مال ایثارگرانه

 • ناشناس

  یکی 18 سال پیش اونقدر رفت تهران تا جانبازیش درست کرد بخاطر نقص مادرزادی و نه مجروحیت ناشی از جنگ . بعدش همه پسرانش سر از رشته پزشکی و دندانپزشکی درآوردند و عروس هاش هم همه پزشک و دندان . جمع رانت و ثروت و قدرت. خدا ازشون نگذره. حق بچه های دهه شصتی و هفتادی ضایع شد. ولی بچه ای که قبل از جانبازیش کنکور داده بود رشته خوبی قبول نشد. علی برکت الله. این سهمیه ها همش حرامه

  • ناشناس

   وقتی همه چیز رو تو این کشور میشه با پول خرید ایثارگری رو هم میشه خرید.

 • پشت کنکوری

  خدا به حق امام حسین وابالفضل،به حق گلوی بریده حسین جواب همه مسولین بی خاصیت روبده،به هرنعمتی تو این دنیا میخوان برسن الا سلامتی،روی سلامتی رو نبینن،ما که نمیگذریم خدا هم نگذره

 • یه ناامید

  ماهایی‌ که داریم به‌ هزار بدبختی تلاشمونو‌ میکنیم‌ که شاید بتونیم آینده ی سازگاری برا خودمون درست کنیم، به چی امید داشته باشیم؟؟
  اینکه تعداد زیادی تقلب می‌کنند یا تعداد زیادی سهمیه دارند، اصلا عادلانه نیست‌..
  فرزند ایثار گر و جانباز و شهید حق زیادی بر کردن ما دارند اما نه اینکه حقشان‌ با کنکور داده شود‌😐
  ب آنها زمین بدین‌ خونه بدین‌ زندگی‌ بدین‌ نه حق ما رو..
  مایی که ۱۲ سال امیدوار‌ به یک آزمون بودیم، چرا ناامیدمون‌ میکنین‌…
  در کشور خدا پرستان‌ زندگی می‌کنیم دریغ از اندکی عدالت..
  متاسفم برای این زندگی تاسف بار‌..

  • ناشناس

   والا ما دیدیم هم وام بی بهره هم خونه و هم ماشین میدند چونکه ایثارگر اما ایثار گری که از من و تو هم سالم تره از بس رسیدگی میکنند از من و تو سالم ترند.یه دو تا ترکش دارند شدند ایثار گر البته دستمال به دست هم که هستند خودم با چشم خودم از افراد نزدیکم هستم دارم میبینم.حالا اینا رو گرفتی دیگه سهمیه دانشگاه چی میگه البته خودش هم از این لیسانسهای دروغین بدون کنکور هم رفته

 • نگار

  الامان الامااان خدایا

 • ناشناس

  بله من خودم شخصی را در نظر دارم که هم تغییر رشته داد و هم انتقال دانشگاه داد البته با سهمیه ایثارگری پدرش و الان هم عازم امریکاست برا اینکه بورسیه گرفتهتهمتدهم نیست.خودشون قشنگ میتونند بروند تحقیق کنند با داشتن اسم وفامیل

 • ناشناس

  باسلام همین انواع سهمیه در کنکور واستخدام و ….باعث ناعدالتی محض شده وهمه چون می بیند اکثر اقادزاده ها و….دارند با عناوین مختلف وارد رشته های پزشکی و….می شوند احسا سرخفت می کنند خودشان را به راه می زنند این قانون سهمیه خودش مفسده است مثلا فرزند جانباز و یا ایثارگری که واقعا در جنگ بوده و ایثار کرده هرچی بدهند حقشان ولی صد تاسف تعداد زیادی هم دارند اینها انقدر عزت دارند اصلا دنبال سواستفاده نیستد ولی تعدادی هم با رانت و… مدرک سهمیه گرفته ومی گیرند نه درجبهه بودند ونه اثاری از جانبازی و…دارند اینها مردم را ازار می دهد

 • ناشناس

  خدا نگذره ازتون برادر و خواهر مومنی که باسهمیه و رانت و پول دزدی فرزندت رو میفرستی پزشکی دخترمن با ۶ سال پشت کنکور موندن و تلاش بی وقفه هنوز قبول نشده لعنت به این سیستم مزخرف

 • ناشناس

  به نظر من سهمیه حق ایثارگران هست چون اینا به اندازه کافی آرامش فکری تو خونه ندارن یا پدراشون به حدی عصبی هستن که بچه هاشون در طول شبانه روز شاید ۲ساعت بتونن درس بخونن.روز اولی که اینا رفتن جبهه هیچ چشمداشتی به این سهمیه ها نداشتن و اینو دولت بهشون هدیه داده.درواقع دولت خدمتگزار ایثارگران و خانواده شهدا نیست بلکه سپاس گذارشونه….یه کم واقع بین باشیم و درست قضاوت کنیم اگه ما هم سهمیه جانبازی داشتیم هیچوقت علیه ایثارگران صحبت نمیکردیم اگه الان این اعتراضات بالا گرفته دلیلش اجرای عدالت نیست دلیلش نداشتن این سهمیه برای دیگران است .

  • ناشناس

   این چه حرفیه! همه سپاسگزار شهدا و ایثارگران هستیم ولی هیچ ربطی به دانشگاه رفتن نداره. پس چرا مسئولین گرامی وقتی مریض میشن به اروپا میرن، مگر همه جانبازان عزیز، اعصاب و روان هستند! من کسی رو میشناسم که بخاطر چند ماه اسارت خودش تو بانک استخدام شد و بازنشست هم شده و وضع مادی خیلی خوبی داره و بچه اش با رتبه 100هزار به بالا دندان بین الملل میخونه، شما خودت حاضری دندونت رو پیشش درست کنی؟

 • ناشناس

  سلام
  با توجه به اینکه خیلی از پزشکان خوب از کشور عزیزما ایران مهاجرت کردند و سهمیه دار بودن خانواده های معزز در این رشته که جان مردم را در اختیار دارند بدلیل اینکه هوش بالایی را میخواهد تا دوره پزشکی را به پایان برساند بنظر به مصلحت جامعه ما ایرانی نیست و در آینده خیلی نژدیک باید از خارج پزشکهای خوب بیاوریم یا بریم خارج از کشور تا درمان شویم
  بگذارید سهمیه ها بعد از سی و پنج سال از پایان جنگ حذف شود و به فکر بچه ها و نوادگان مان باشیم که میخواهند با پزشکانی که با پارتی دیپلم گرفتن و با پارتی پزشکی خوندن و سر و کار دارن و اصلا سوادی ندارن تا بوسیله این قشر خاص درمان شوند .
  لااقل به خاطر خودتون اینکار را انجام دهید و این شوخی بردار نیست