کد مطلب: ۹۰۶۸۵۶

گزارش تجارت‌نیوز از افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی در گفت‌وگو با رانندگان و مسافران:

افزایش کرایه ها از ۴۵ تا ۶۰ درصد

جای خالی نظارت و نرخ‌هایی که سلیقه‌ای افزایش می یابند

افزایش کرایه ها از 45 تا 60 درصد

در اولین روز از ماه اردیبهشت به طور رسمی کرایه وسایل حمل‌ونقل عمومی بر اساس تصویب دولت باید 45 درصد افزایش پیدا می‌کرد اما مساله‌ای که امروز باعث شد بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه عمومی به خصوص تاکسی‌ها و ماشین‌های خطی با مسافران به بحث‌وجدل بپردازند افزایش کرایه‌ها بدون در نظر گرفتن درصد اعلامی دولت بود. اکثر نرخ‌ها اگر محاسبه می‌شد به جای افزایش 45 درصدی با افزایش 60 درصدی همراه بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز در اولین روز از ماه اردیبهشت به طور رسمی کرایه وسایل حمل‌ونقل عمومی بر اساس تصویب دولت باید 45 درصد افزایش پیدا می‌کرد اما مساله‌ای که امروز باعث شد بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه عمومی به خصوص تاکسی‌ها و ماشین‌های خطی با مسافران به بحث‌وجدل بپردازند افزایش کرایه‌ها بدون در نظر گرفتن درصد اعلامی دولت بود. اکثر نرخ‌ها اگر محاسبه می‌شد به جای افزایش 45 درصدی با افزایش 60 درصدی همراه بوده است. 

رند کردن کرایه‌ها به دلیل نبود پول خرد

یکی از رانندگان تاکسی در پاسخ به اعتراض مسافران دلیل این افزایش غیراصولی را رند کردن کرایه‌ها به خاطر نبود پول خرد عنوان می‌کند و می گوید: «اگر قرار باشد 45 درصد رسمی را افزایش دهیم قطعاً به مبلغی می‌رسیم که نیاز به پول خرد داریم و این روزها پیدا کردن پول خرد معضل بزرگی برای رانندگان است. به عنوان مثال هر 100 هزار تومان پول خرد را باید 120 هزار تومان از بازار آزاد تهیه کنیم.»

او می‌افزاید: «اگر هم به مسافر بگوییم پول خرد نداریم داد و بیداد راه می‌اندازد. مساله اینجاست که مردم همه جور افزایش قیمتی را به جان می‌خرند اما وقتی پای کرایه تاکسی به میان آید همه چرتکه درمی‌آورند و حساب و کتاب می‌کنند.»

افزایش کرایه‌ها دو بار اتفاق می‌افتد

یکی از مسافران در اعتراض به افزایش قیمت کرایه‌ها از امروز به تجارت‌نیوز می‌گوید: «مساله اینجاست که اسفندماه رانندگان تاکسی و خطی‌ها قیمت کرایه‌هایشان را کاملاً به صورت سلیقه‌ای افزایش می‌دهند و بعد از اینکه نرخ جدید از سوی دولت اعلام می‌شود هم یک بار دیگر کرایه‌ها افزایش پیدا می‌کند، به این ترتیب ما در طول 2 ماه با 2 بار افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی مواجه می‌شویم.»

او ادامه می‌دهد: «قبل از عید کرایه سوار و پیاده شدن را رانندگان به 10 هزار تومان افزایش دادند و حالا از امروز این نرخ به 15 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.»

این مسافر در پاسخ به حرف راننده تاکسی که می‌گوید همه جور تورم را می‌پذیرند جز کرایه حمل‌ونقل می‌گوید: «متاسفانه همین مساله باعث می‌شود درگیری لفظی بین رانندگان و مسافران پیش بیاید. اگر نظارت درست و دقیقی باشد و بر اساس قانون این افزایش‌ها صورت بگیرد کسی دنبال ضایع کردن حقوق رانندگان وسایل نقلیه عمومی نیست اما وقتی مساله سلیقه‌ای می‌شود این بحث‌وجدل‌ها را هم به دنبال دارد.»

مسافرکش ها از هیچ قانونی پیروی نمی‌کنند

یکی دیگر از مسافران دراین‌باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: «متاسفانه مساله اینجاست که ماشین‌های خطی و مسافرکش هایی که زیر نظر هیچ سازمانی نیستند در بالا رفتن سلیقه‌ای قیمت‌های حمل‌ونقل تاثیر بسزایی دارند. مثلاً وقتی مسافر سوار این ماشین‌ها می‌شود راننده هر قیمتی که دلش بخواهد برای مسیر تعیین‌شده از مسافر طلب می‌کند و البته که هیچ مرجعی هم برای اعتراض و پیگیری وضعیت وجود ندارد.»

او می‌افزاید: «در ساعاتی که ترافیک شهری بیشتر است به خصوص صبح‌ها که مردم برای رفتن به سر کار عجله دارند و همین‌طور بعدازظهرها فرصت خوبی برای این افراد است که به میزان دلخواه کرایه‌ها را افزایش دهند. بالاخره باید نظارت درستی بر این وضعیت صورت بگیرد تا هم از جدال‌های لفظی بین رانندگان و مسافران کاسته شود و هم اینکه مردم بدانند افزایش نرخ‌ها زیر نظر دولت است و هر کسی نمی‌تواند به هر میزان که می‌خواهد از مسافر کرایه دریافت کند.»

افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل اصولی نیست

یکی دیگر از رانندگان تاکسی شاغل در خط سیدخندان–میرداماد نیز به تجارت‌نیوز می‌گوید: «افزایش نرخ کرایه‌ها بدون در نظر گرفتن هزینه‌های نگهداری ماشین یکی از مسائلی است که باعث می‌شود بسیاری از رانندگان به نرخ‌های مصوب پایبند نباشند. وقتی ما هر روز برای تعمیر ماشین و تعویض یک قطعه با نرخ جدید مواجه می‌شویم مجبوریم این هزینه‌های اضافی را با افزایش کرایه‌ها جبران کنیم وگرنه ساعت‌ها کار کردن در سرما و گرما برای تامین معیشت دیگر معنایی ندارد.»

او توضیح می‌دهد: «ما هم در این کشور زندگی می‌کنیم و با همین تورم هزینه‌های زندگی‌مان را تامین می‌کنیم اما متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند فقط آنها هستند که باید از همه چیز گله‌مند باشند و دیگران در رفاه و سعادت کامل به سر می‌برند. اگر شما به عنوان مسافر گوشت را مجبوری کیلویی 800 هزار تومان بخری، من راننده هم همین وضعیت را دارم و هیچ مزیت و برتری‌ای برای من در نظر گرفته نشده است.»

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.