فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۱۶۹۸۵

آخرین تحولات در روابط ایران و جمهوری آذربایجان/ دفتر رایزن فرهنگی ایران در باکو بسته شد

آخرین تحولات در روابط ایران و جمهوری آذربایجان/ دفتر رایزن فرهنگی ایران در باکو بسته شد

یک منبع آگاه دلیل بسته شدن دفتر رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو را پس از اخراج نماینده آن سازمان، بهانه‌جویی‌های دولت آذربایجان به دلیل اختلافات اخیر میان دو کشور دانسته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، یک منبع آگاه در مورد تلاش دولت آذربایجان برای بستن دفتر رایزنی فرهنگی ایران در باکو گفت: بسته شدن دفتر رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو پس از اخراج نماینده آن سازمان، بهانه جویی‌های دولت آذربایجان به دلیل اختلافات اخیر میان دو کشور است.

این منبع آگاه همچنین بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در روابط با همسایگان حسن نیت داشته است و خواستار حل مشکلات میان دو کشور از طریق گفتگو و پرهیز از اقدامات بی منطق، احساسی و تنش افزا بوده است، لذا برخی ادعاهای مطرح شده توسط برخی رسانه های آذربایجانی در این خصوص کذب محض است.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران املاک زیادی در باکو دارد که مالک آن ها است و اقدامات اخیر بهانه جویی هایی یکطرفه و عجولانه طرف آذربایجانی برای املاکی است که متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است که البته با گفتگو قابل حل و فصل است.

اخراج ۴ دیپلمات آذربایجان از ایران

همچنین آن‌طور که تسنیم نوشته است، اواسط اردیبهشت‌ماه هم خبرهایی مبنی بر اخراج چهار دیپلمات وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در تهران و تبریز وجود داشت. آنها به‌عنوان عنصر نامطلوب شناخته و اخراج شدند.

گفته می‌شد این اقدام ایران در پاسخ به باکو در اخراج دیپلمات‌های ایرانی انجام گرفته است. اواسط فروردین‌ماه نیز باکو چهار دیپلمات ایرانی را عنصر نامطلوب معرفی کرده بود.

البته چندی بعد در واکنش به انتشار این خبر، عصر ایران به نقل از وزیر خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد اخبار منتشر شده اخیر مبنی بر اخراج دیپلمات‌های این کشور از ایران جدید نیست.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.