کد مطلب: ۸۳۳۲۵۵

دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت ۴ کشور از ایران را تایید کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت ۴ کشور از ایران را تایید کرد

دیوان بین‌المللی دادگستری امروز با صدور بیانیه‌ای مطبوعاتی دریافت شکایت چهار کشور کانادا، انگلیس، سوئد و اوکراین از ایران بابت “حادثه برای هواپیمای اوکراینی” را تایید کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، هفته پیش چهار کشور کانادا، انگلیس، سوئد و اوکراین روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از ایران بابت "حادثه برای هواپیمای اوکراینی" به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرده‌اند.در بیانیه این چهار کشور که از خود با نام "گروه پاسخ و هماهنگی بین‌المللی برای قربانیان پرواز PS-752" یاد می‌کنند آمده که نتوانسته‌اند با ایران درخصوص حادثه برای هواپیمای اوکراینی به توافق برسند.

دیوان هم امروز با صدور بیانیه‌ای مطبوعاتی دریافت این دادخواست را تائید و اعلام کرد: کانادا، پادشاهی سوئد، اوکراین و بریتانیا روز گذشته درخواست مشترکی را برای شکایت از جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ)، ارگان قضایی اصلی سازمان ملل، در مورد اختلاف بر اساس کنوانسیون برای سرکوب اقدامات غیرقانونی علیه ایمنی هواپیمایی کشوری (کنوانسیون مونترال) تسلیم کردند.

بیانیه یادشده می‌افزاید: به گفته متقاضیان، ایران «تمام اقدامات عملی را برای جلوگیری از ارتکاب غیرقانونی و عمدی جرمی که در ماده ۱ کنوانسیون مونترال شرح داده شده است، از جمله انهدام پرواز PS۷۵۲، انجام نداده است. همچنین متعاقباً نتوانست یک تحقیق و پیگرد کیفری بی‌طرفانه، شفاف و منصفانه را مطابق با قوانین بین‌المللی انجام دهد.»

طبق این بیانیه، «کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا به دنبال یافتن صلاحیت دیوان بر اساس بند ۱ ماده ۳۶ اساسنامه دیوان و بند ۱ ماده ۱۴ کنوانسیون مونترال هستند که هر چهار متقاضی و ایران عضو آن هستند.»

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر