کد مطلب: ۸۶۵۷۳۱

کاخ سفید:

مردم ایران ذینفع وجوه آزاد شده کره جنوبی هستند

مردم ایران ذینفع وجوه آزاد شده کره جنوبی هستند

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی تاکید کرد: مردم ایران ذینفع این وجوه خواهند بود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه درباره توافق تبادل زندانیان و آزادی سازی ۶ میلیارد دلار ایران وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی گفت: اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند، ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن‌ را مسدود خواهیم کرد. این یک پرداخت به ایران نیست. تهران یچ معافیتی از تحریم ها دریافت نخواهد کرد.

کربی اضافه کرد: این یک چک سفید امضا نیست. آنها نمی‌توانند این پول را هر طور که می‌خواهند خرج کنند. مردم ایران ذینفع این پول خواهند بود نه حکومت این کشور.

این مقام کاخ سفید ادامه داد: «این بازیگران بد(ایران) نیازی به انگیزه ندارند. این توافق لزوماً اقدامات ایران را تغییر نمی‌دهد. ما تنها قرار است آمریکایی ها را به خانه بازگردانیم.»

وی گفت: این همان توافقی است که ما توانستیم برای آزادی پنج آمریکایی، آن را بدست آوریم. بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه نیاز به تصمیماتی دارد که گاهی اوقات بسیار دشوار هستند. این کار مستلزم مصالحه است.

کربی توضیح داد: منتقدان معتقدند که ایران نتیجه بهتری دریافت می کند. شما باید از خانواده های پنج آمریکایی بپرسید که چه کسی بهترین نتیجه را دریافت می‌کند. اگرچه ما قطعاً با حکومت ایران مشکل داریم، اما با مردم این کشور مشکلی نداریم.

این مقام ارشد آمریکایی تاکید کرد: توافق برای بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه جدا و متمایز از همه مسایل دیگری است که ما ایران را در مورد آنها مسئول می‌دانیم.

این مقام کاخ سفید روز گذشته نیز در مصاحبه با شبکه خبری ام اس ان بی سی در حالیکه دولت جو بایدن به شدت از سوی منتقدان و مخالفانش در داخل آمریکا برای انجام توافق تبادل زندانیان با تهران و آزادسازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی تحت فشار است، در سخنانی که به نظر می رسد برای آرام کردن مخالفان و منتقدان در آمریکا باشد، در واکنش به اظهارات ابراهیم رئیسی درباره نحوه هزینه کردن وجوه آزاد شده برای مردم ایران گفت: «خیر، این درست نیست. این سیستم به گونه‌ ای طراحی شده است که این پول و سرمایه را فقط بتوان برای اهداف بشردوستانه، غذایی و دارویی، ساخت تجهیزات پزشکی یا حتی اهداف آموزشی اختصاص داد».

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه این وجوه «توسط وزارت خزانه‌ داری آمریکا بررسی می‌شوند»، گفت: «حتی اینکه چه مقدار می‌خواهند برداشت کنند، بر اساس هشت سازمان و شرکتی که برای انتقال کالاها و خدمات بشردوستانه به ایران قرار دارند، بررسی خواهد شد».

کربی: اگر برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد

کربی ادامه داد: «هر مبلغی که قرار است بر اساس نیاز، اختصاص داده شود، ما نظارت کاملی بر آن خواهیم داشت. اگر ما برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد. پس این یک چک سفید امضا برای آنها نیست.»

این مقام ارشد کاخ سفید اضافه کرد که مولفه‌های سیستم نگهداری وجوه ایران در قطر بسیار مشخص، دقیق و آشکار هستند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه آنها پای آن را امضا کرده‌اند، تاکید کرد: «این وجوه، مالیات آمریکایی‌ها یا باج برای آزادی گروگان نیست بلکه وجوه ایران هستند که در حساب‌های کره جنوبی مسدود شده بودند و ایران به آنها دسترسی نداشت».

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته صدور معافیت ها از سوی «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه این کشور را برای انتقال وجوه ایران از کره جنوبی به حساب های بانکی در قطر تایید کرد و گفت: معافیت‌هایی که وزیر امور خارجه در روز جمعه امضا کرد برای امکان پذیر کردن انتقال پول ایران از حساب های بانکی کره جنوبی به حساب های اروپایی و سپس به حساب های بانکی در قطر است.

میلر افزود: این وجوه برای اهداف بشردوستانه استفاده خواهد شد و وزارت خزانه داری به صورت دقیق بر آنها نظارت خواهد کرد. این اقدام در نهایت با هدف آزادی پنج آمریکایی و بازگشت آنها به خانه (آمریکا) انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس درباره دلایل صدور این معافیت برای ۶ میلیارد دلار وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی توضیح داد: دولت پیشین آمریکا چنین تمهیداتی ایجاد کرد تا کشورها بتوانند نفت ایران را خریداری کنند اما وجوه حاصل از این خرید در حساب‌های محلی ذخیره می شود. در دولت پیشین، حکومت ایران توانست از پول‌های خود در حساب های بانکی در کشورهایی چون هند و برزیل بدون هیچ محدودیتی استفاده کند. اما در دولت جاری آمریکا، ما برای این حساب‌ها محدودیت ایجاد کردیم تا اطمینان یابیم که از آنها برای اهداف بشر دوستانه استفاده می‌شود.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    اینم ی جور ذلته امریکا تصمیم میگیره پولمونو بگیریم یا ن یا چجوری خرجش کنیم