کد مطلب: ۵۴۶۱۴۸

آمریکا پس از ۲۸ سال از ایران نفت وارد کرد

آمریکا پس از ۲۸ سال از ایران نفت وارد کرد

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ،EIA فاش کرد، واشنگتن در دو سه ماهه گذشته علی رغم تحریم‌های خود علیه ایران، ۲ بار از این کشور نفت و محصولات پتروشیمی خریده است که بخشی در دوره ترامپ و بخشی در دوره بایدن بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) فاش کرد: واشنگتن در دو سه ماهه گذشته علی رغم تحریم‌های خود علیه ایران، ۲ بار از این کشور نفت و محصولات پتروشیمی خریده است.

بر اساس این سازمان آمریکایی، به نظر می‌رسد، واردات تخمینی ۳۶ هزار بشکه در روز در اکتبر ۲۰۲۰ و ۳۳ هزار بشکه در روز در مارس سال جاری، نخستین خریدهایی است که آمریکا از ایران حداقل از سال ۱۹۹۳ انجام داده است.

یکی از این خریدها در ابتدای سه ماه پایانی دولت ترامپ و دیگری در سه ماهه ابتدایی دولت بایدن انجام شده است.

درحالی که تحریم‌های کنونی آمریکا هر کشوری را از واردات نفت ایران منع می‌کند، اداره اطاعات انرژی آمریکا، در مورد چگونگی واردات از ایران در گزارش خود توضیحی ارائه نداد.

آمریکا سابقه طولانی برای تحریم علیه ایران دارد که به سال ۱۹۸۴ باز می‌گردد، زمانی که فروش هرگونه سلاح و کمک به ایران را ممنوع کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال ۲۰۱۲، با هدف صفر کردن فروش نفت ایران، موسسات مالی ایران را مورد تحریم قرار داد. اوباما در سال ۲۰۱۶، پس از توافق هسته ای، این تحریم‌ها را به صورت مقطعی و مشروط لغو کرد.

اما رئیس جمهور بعدی آمریکا یعنی دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را شدت بخشید.

در حال حاضر، جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز از بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها سخن می‌گوید، اما عملا اقدام موثری انجام نداده است.

بعضی تحلیلگران معتقدند که این اتفاق نشان می‌دهد تحریم‌ها به تدریج در حال از دست دادن دادن کارایی خود هستند که سردمدار تحریم‌ها علیه ایران، خود پنهانی شروع به خرید نفت از ایران کرده است.

منبع: فارس

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  بخدا اینا باهم گلو بلبلن فقط مارو گیرانداختن تا همه کمبودهاشونو بندازن پا تحریم

 • ناشناس

  اینا همون دو تا محمولس که ایران فرستاده بود ونزوئلا و امریکا توقیف کرد. ایران هم انکار کرد

 • علی

  در صورت صحت خبر خرید نفت توسط آمریکا
  تمام افراد حقیقی وحقوقی و شرکت ها و کشورهایی که به خاطر تحریم ایران ، تنبیه و جریمه و متضرر شده اند می تواند برعلیه دولت آمریکا اقامه دعوی نمایند و حق خودشان رو بگیرند

  • ناشناس

   از آمریکاه به کجا شکایت کنند آمریکاه خودش قاضی جهان است

 • ناشناس

  جل الخالق سیاست بی پدرومادر،مرگ برآمریکا بگوئید،ولی ما نفت می فروشیم ،گرین کارت می گیریم،فرزندانمان درس می خوانندهمه درآمریکا…..!!!!!!!!!!!!!!!!!