خبر مهم:

کد مطلب: ۶۵۰۹۵۲

کمترین و بیشترین سود مربوط به کدام پالایشگاه است؟

کمترین و بیشترین سود مربوط به کدام پالایشگاه است؟

سازمان خصوصی‌سازی، صورت‌های مالی ۹ پالایشگاه دولتی را منتشر کرده است. کدامیک‌ کمترین و بیشترین سود را دارند؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، سازمان خصوصی‌سازی صورت‌های مالی تعدادی از شرکت‌های دولتی را منتشر کرده است. در میان آنها نام ۹ پالایشگاه نیز دیده می‌شود. شرایط سود و زیان آنها چگونه بوده است؟

آنگونه که فارس گزارش داده، پالایشگاه آبادان و اراک دو پالایشگاه دولتی هستند که بررسی صورت مالی آنها نکات جالبی را درباره آنها روشن می‌کند.

از هر ۱۰۰ بشکه خوراک ورودی نفت خام به پالایشگاه آبادان، ۳۷ بشکه نفت کوره تولید شده که ارزش آن از نفت خام پایین‌تر است. شرکت پالایشگاه نفت آبادان بالاترین میزان تولید نفت خام در بین پالایشگاه‌های کشور را دارد. در مقابل پالایشگاه اراک از هر ۱۰۰ بشکه خوراک ورودی نفت خام، ۲۴ بشکه نفت کوره تولید کرده است که یکی از پایین‌ترین میزان‌ها در کشور است (منبع Solutien).

میزان تولید نفت کوره بر کرک اسپرد این دو پالایشگاه نیز تاثیر داشته است. به بیان ساده کرک اسپرد (crack spread) به معنای تفاوت قیمت یک بشکه محصول با یک بشکه نفت خام است. این فاصله قیمتی در محصولات یکسان نبوده و شرکت‌ها می‌توانند با تغییرات ساختاری به تولید محصولی بپردازند که بازدهی بیشتری را ایجاد نماید.

بدین ترتیب افزایش سهم تولید نفت کوره که ارزش کمتری نسبت به نفت خام دارد، کرک اسپرد پالایشگاه را کاهش می‌دهد. تصویر ۱ میزان کرک اسپرد پالایشگاه‌های کشور را نشان می‌دهد.

پالایشگاه

همانطور که مشاهده می‌شود، پالایشگاه اراک بیشترین کرک اسپرد و پالایشگاه آبادان کمترین کرک اسپرد را دارد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.