خبر فوری:

کد مطلب: ۶۹۳۲۱۷

آرد یارانه‌ای قد نان را کوتاه کرد

آرد یارانه‌ای قد نان را کوتاه کرد

طرح فروش نان با کارتخوان‌های ویژه در تهران در حال اجراست. آیا عملیاتی شدن این طرح به مناسب‌سازی بازار نان برای نانوایان و مردم کمک کرده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، دو ماه پیش وزیر جهاد کشاورزی از عرضه نان به شکل کیلویی خبر داد، اما تاکنون این وعده عملی نشده است. در عوض نانوایی‌ها به کارتخوان‌های ویژه برای فروش مجهز شدند.

تحلیل بازار گزارش داد، بر اساس جدول ارائه شده برای قیمت نان در سال ۱۴۰۱ به تفکیک نوع آرد در استان‌ها وزن چانه نان در استان‌های مختلف کشور، متفاوت است. در شهر تهران وزن چانه نان سنگک ۶۵۰گرم، بربری با آرد نوع یک (یارانه‌ای) ۶۰۰گرم، تافتون ۲۵۰گرم و نان لواش نیز ۱۶۰گرم است. در تمامی نانوایی‌ها وزن مذکور به شکل بنری بزرگ نصب شده است.

دولت نیز گفته است که قیمت انواع نان در سال ۱۴۰۱ بدون تغییر می‌ماند و شهروندان در صورت مشاهده افزایش قیمت نان با سامانه ۱۲۴ در تماس بگیرند تا برخورد قانونی با متخلفان صورت گیرد.

با این حال اخبار مختلف از استان‌ها از اصفهان و تبریز تا خراسان و فارس به اذعان مسئولان کم‌فروشی سکه رایج شده و بیشترین شکایت درباره کم‌فروشی و در مرحله بعد گران‌فروشی است.

مشاهدات نیز از سطح شهر تهران حاکی از کوچک شدن روزانه نان‌ها هم زمان با اجرایی شدن فروش نان با کارتخوان‌های نصب شده دارد.

این در حالی است که در سال‌های نه چندان دور تمامی چانه‌های نان ابتدا وزن‌کشی می‌شد و سپس به داخل تنور می‌رفت و یا در دهه‌های قبل فروش نان کیلویی و به اصطلاح بر مبنای وزن «مَن» (در شهر های مختلف هر «من» متفاوت بود به عنوان مثال در خراسان هر من سه کیلو بود).

کارتخوان‌هایی که قابلیت پیچاندن دارند!

حشمت‌الله عسگری، معاون استاندار تهران گفت: «۹هزار و ۶۰۰ نانوایی مجوزدار در استان تهران فعالیت دارند که تمامی این نانوایی‌ها به سیستم کارتخوان مجهز شده‌اند.»

وی با بیان اینکه با اجرای طرح هوشمندسازی فروش نان، میزان تخصیص آرد و میزان یارانه واحدهای نانوایی شفاف‌سازی می‌شود، افزود: «هر تراکنش مربوط به نان و میزان فروش نان در قالب این طرح مشخص می‌شود و این شفافیت یک آورده بزرگ یارانه‌ای برای جامعه محسوب می‌شود.»

اگر چه این طرح لااقل حجم قاچاق و انحراف یارانه‌های تخصیصی از سوی دولت را کم و ساماندهی کرده است و یک دستاورد برای دولت به شمار می‌رود، اما به نظر می‌رسد این دستاورد به بهای کوچک شدن نان‌های مردم تمام شده و باید هر چه زودتر چاره‌ای برای آن اندیشید.

فروش نان با آردهای اضافی؟

اگر ادعای استانداری تهران مبنی بر کارتخوان کردن تمامی نانوایی‌های سطح شهر تهران درست باشد نباید نانوایی‌ها فروش نان بدون کارتخوان داشته باشند.

در حالی که یک نانوایی در محدوده مرکز میوه و تره‌بار کردستان به رغم ادعا معاون استاندار تهران فروش بدون کارتخوان و با درخواست پرداخت قیمت نان به شکل نقدی را در برخی روزها انجام می‌دهد. بدیهی است در چنین شرایطی بعید است که مذکور توانایی پخت نان با قیمت ۳۰۰۰ تومان را با آرد آزاد داشته باشد و از این رو می‌توان به راحتی دریافت که احتمالا مازاد آرد سهمیه‌ای را خارج از جریان شبکه می‌فروشد بدون آن که نگران کاهش سهمیه آرد خود باشد.

به این ترتیب اجرای یک طرح خوب در حال انحراف و کوچک شدن نان‌های مردم شده در حالی که می‌توان به راحتی با محاسبه فروش نان بر مبنای وزن جلو این نوع زیاده‌خواهی‌ها را هم گرفت و مردم را نسبت به این نوع طرح‌ها بدبین نکرد. به خصوص آن که اتحادیه‌های نانوایی مخالفتی با فروش کیلویی نان ندارند.

البته بنا به ادعای رئیس اتحادیه نان سنگی تهران هم اکنون هزینه‌های کارگری به همراه سایر هزینه‌های ناشی از تورم بالای امسال توجیه فعالیت را سخت کرده است.

یک نانوایی سنگکی در محدود خیابان فاطمی با تائید این ادعا درباره فروش نان و یا آرد خارج از سیستم کارتخوان گفت: این کار برای کسی که وجدان داشته باشد امکان‌پذیر نیست. زیرا بر مبنای میزان فروش، به نانوایی‌ها آرد تخصیص داده می‌شود. مگر آن که کم‌فروشی زیادی در نانوایی صورت بگیرد تا بتواند دوباره به اصطلاح یک تنور از آردهای مازاد بزند!

البته موضوع هزینه‌ها به ویژه اجاره‌بهای مغازه و اجاره مجوز از جمله هزینه‌هایی است که در سال جاری بسیار بالا رفته و لذا اتحادیه‌ها می‌توانند با تسهیل کردن در صدور مجوزها حجم زیادی از هزینه‌های فعالان نانوایی را در سطح شهر تهران کم کنند.

یک شهروند که شاکی از کوچک شدن نان سنگک خریداری شده‌اش بود در این باره گفت: مجوز و سهمیه و… همه اینها به مردم ربطی ندارد. دولت فقط نباید به فکر خودش باشد که هزینه‌اش را کاهش بدهد.

بلکه باید نظارت کنند و هر چه سریع‌تر جلو این نوع دزدی‌ها و کم فروشی‌ها را بگیرد. این طور پیش برود تا چند سال بعد قیمت نان به اصرار دولت ثابت خواهد ماند اما نان سنگ اندازه کف دست خواهد شد!

این شهروند گفت: اخیرا درباره کم‌فروشی نانوایی‌ها گزارش‌های زیادی پخش می‌شود و در صداو سیما نشان می‌دهند که نانوایی‌ها جریمه می‌شود. این هم به نفع دولت و اتحادیه است دولت باید کاری کنند که سفره مردم کوچک نشود و گرنه تمام شبکه‌های استانی در حال نشان دادن گزارشاتی از کم‌فروشی نانوایی‌ها و جریمه آنهاست. باید چاره‌ای جدی‌تر کرد.

وی افزود: انحصار در صدور مجوز نانوایی‌ها را بردارید تا هزینه‌های اجاره‌های مجوز کم شود و کمتر از وزن نان‌ها زده شود و مانند قبل تمام نانوایی‌ها را ملزم به وزن کردن چانه و یا فروش کیلویی نان کنید. مگر الان که تخم‌مرغ را که قبلا شانه‌ای فروخته می‌شود در شهر تهران و میادین میوه‌ و تره‌بار کیلویی نمی‌فروشند؟

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    اینها همش دروغه چون مسولین به نانوایان ظلم تاریخی کرده‌اند به موقع قیمت نداده‌اند چند سال ۵ سال یکبار آیا همان مسولان بعد از ۵سال افزایش حقوق داشتند