کد مطلب: ۷۳۱۹۰۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اوپک عرضه نفت را دوباره کاهش می‌دهد؟

اوپک عرضه نفت را دوباره کاهش می‌دهد؟

جلسه اوپک هفته آینده تشکیل می‌شود. به نظر می‌رسد اجلاس آذر ماه کشورهای صادرکننده نفت تحت تأثیر رخدادهایی نظیر اعتراضات سراسری در چین، تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه، تحرکات آمریکا و ونزوئلا در بازار انرژی، بلاتکلیفی برجام و … برگزار شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جلسه سازمان اوپک فردا و پس‌فردا تشکیل می‌شود. یک روز پس از تشکیل این اجلاس اجرای تحریم‌های اروپا علیه واردات نفت روسیه نیز کلید می‌خورد.

به نظر می‌رسد همزمانی این دو رویداد در تصمیم این سازمان برای عرضه نفت بی‌تاثیر نباشد.

همچنین دیگر مولفه‌ غیرقابل انکار در تصمیم عرضه اوپک ، حضور ونزوئلا در بازار انرژی به کمک آمریکاست. چنانکه پس از سفر جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، به عربستان برای افزایش عرضه نفت اوپک و بی‌توجهی این سازمان، کاخ سفید بخشی از تحریم‌های ونزوئلا را لغو کرد.

در این بین تشدید اعتراضات سراسری مردم چین علیه دولت کمونیست برای پایان‌بخشی به سیاست‌ کووید صفر نیز تقاضای نفت را بشدت کاهش داده است.

کاهش قیمت نفت ادامه دارد؟

جلسه اوپک در حالی قرار است برگزار شود که در این هفته بازار نفت دستخوش نوسانات زیادی شد. چنانکه قیمت نفت با چسبیدن به کف 81 دلار در هر بشکه، در پایین‌ترین حد 11ماهه ایستاد. البته در یکی دو روز اخیر بار دیگر به دلیل نگرانی‌ها از تصمیم این سازمان بار دیگر طلای سیاه به روند صعودی خود بازگشت.

مرتضی بهروزی‌فرد، کارشناس انرژی، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: به‌رغم پیش‌بینی‌ها مبنی بر افزایش قیمت نفت به واسطه جنگ روسیه و اوکراین و شکل‌گیری بحران انرژی در اروپا، بازار شاهد روند معکوس در قیمت طلای سیاه بود.

وی درباره تاثیر ورود نفت ونزوئلا به بازار انرژی تصریح کرد: حضور این کشور در بلندمدت قابل مشاهده است، اما از بار روانی آن در کاهش قیمت و عرضه توسط کشورهای صادرکننده نفت نباید غافل شد.

بهروزی‌فرد افزود: اعتراضات گسترده چین که که بازار نفت را با کاهش تقاضا مواجه کرد، دیگر عاملی است که پیش‌بینی کاهش عرضه نفت از سوی اوپک را تحکیم می‌بخشد.

او تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد قرار نیست تغییری در چشم‌انداز بازار نفت رخ دهد. حتی تعیین سقف قیمت روسیه نمی‌تواند روند نزولی بازار تغییر دهد. چراکه اجرای این سیاست نیز تنها در کوتاه‌مدت اثر دارد.

اوپک

اوپک عرضه نفت را کاهش می‌دهد؟

بر اساس این گزارش اوپک در اجلاس گذشته خود به امید افزایش قیمت ، عرضه طلای سیاه را تا دو میلیون بشکه در روز کاهش داد. اما با توجه به روند نزولی این روزهای بازار نفت گویا سیاست کاهش عرضه جواب نداده است.

ضمن آنکه باید در نظر داشت که کاهش تقاضای فعلی در فصلی رخ داده که طبیعتا نیاز به این محصول بیشتر احساس می‌شود. با این حساب ممکن است با حرکت به سوی بهار و تابستان تقاضای نفت با افت بیشتری همراه باشد.

به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید تصمیم اوپک در جلسه جدید چیست و بازار نفت قرار است چه روندی را در پیش گیرد؟

برای مطالعه بیشتر در این زمینه خبر توافق وزرای گروه کشورهای تولیدکننده نفت را بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.