خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۳۵۱۹۹۴

صادرات ۷۵ میلیون تن کالای غیرنفتی در ۸ ماهه امسال

صادرات ۷۵ میلیون تن کالای غیرنفتی در 8 ماهه امسال

در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیرنفتی برابر ۷۵.۳ میلیون تن با ارزش ۳۰ میلیارد دلار برابر ۲۶.۹ میلیارد یورو بوده است.

در ۸ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیرنفتی رشد ۵.۱ درصدی و صادرات کاهش ۱۲.۶ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیرنفتی برابر ۷۵.۳ میلیون تن با ارزش ۳۰ میلیارد دلار برابر ۲۶.۹ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۵.۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۷.۵ درصد و ارزش یورویی ۱۵.۲ درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر ۲۱.۵ میلیون تن به ارزش ۲۹.۵ میلیارد دلار برابر ۲۴.۸ میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی ۱۲.۶درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۴ درصد و ارزش یورویی ۱۶.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره حدود ۱۲.۷ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن ۸۷۷ میلیون دلار ثبت شده است.

مجوزهای صادره در ۸ ماهه ۱۳۹۷تعداد ۳۷۴۱ فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه‌گذاری ۳۸.۴ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۶۷۵۲۹ نفر صادر شده که به ترتیب ۲.۱ ،۹۷.۶ و ۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رشد قابل ملاحظه سرمایه‌های پروانه‌های بهره‌برداری با سهم ۷۰.۶ مربوط به بهره‌برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۹۲ هزار میلیارد ریال می‌باشد.

تعداد ۱۴۶۸۳ فقره جواز تاسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۱۹۰.۱ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۳۴۳۶۶۰ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۹و۸۸ و ۲۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

مجوزهای صنفی صادر شده ۲۶۰.۴ هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است. در بخش معدن تعداد ۶۷۵ فقره پروانه اکتشاف، ۳۳۵ فقره گواهی کشف و ۳۷۵ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل ۶.۶ درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری به ترتیب ۰.۶ و ۲۵ درصد کاهش داشته است.

در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷ در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای، کالاهای داخلی ۲۱۸.۳ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جاده‌ای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی ۶.۷ درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده‌ای ۳۷.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۱۹ محصول رشد و ۲۵ محصول کاهش تولید داشته است. سنگ آهن با ۲۴.۲ میلیون تن ۹.۱ درصد، فولاد خام با ۱۵.۱ میلیون تن،۱۰.۴ درصد رشد تولید داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، در ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌گذاری ۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است. در راستای اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آبان ۱۳۹۷ جمعا مبلغ ۲۶۶۷.۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۹۵۳ واحد پرداخت شده است.

منبع: مهر

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.