کد مطلب: ۵۷۹۶۵۱

قائم‌مقام وزیر صمت خبر داد:

تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا‌ها در بورس

تصمیم وزارت صمت برای عرضه گسترده کالا‌ها در بورس

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصمیم جدید این وزارتخانه برای عرضه گسترده کالا‌ها در بورس خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محمدصادق مفتح افزود: تلاش ما این است در حد امکان زمینه عرضه محصولات مهم و اثرگذار در معیشت مردم را در بورس کالا فراهم کنیم و تا کنون بخش زیادی از محصولات در این بازار عرضه شده و بقیه محصولات هم باید در بورس کالا عرضه شوند که برنامه ریزی‌ها و هماهنگی‌های مختلف برای اجرایی شدن این اقدام در حال انجام است.

وی به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم برای همکاری با بورس کالا اشاره کرد و گفت: بار‌ها در جلسات مختلف تنظیم بازار، صحبت‌های متعددی برای استفاده از بورس کالا به منظور عرضه محصولات و کشف قیمت کالا‌ها مطرح شده است.

مفتح تاکید کرد: وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.

قائم‌مقام وزیر صمت با اشاره به اظهارات مطرح شده در خصوص قیمت‌گذاری جدید سیمان و فولاد گفت: بر اساس قانون، کالا‌ها در بورس کالا از شمول قیمت‌گذاری خارج هستند و به عبارت بهتر قیمت‌ها در بورس دستورپذیر نیستند.

وی افزود: در این زمینه موضوع مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و قرار بر این است، ضمن ورود محصولات به بورس کالا، زمینه مراجعه خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالا‌های مورد نیاز فراهم شود.

وی گفت: این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی‌توان قیمت‌ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: این موضوع باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر میزان تولید و مصرف فعالان بازار، پیش بینی‌هایی را از بازار یک کالا و قیمت‌ها خواهند داشت که در این مورد هم اظهارات مطرح شده در خصوص کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط به عنوان پیش‌بینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

مفتح اضافه کرد: بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا ارائه شود. بورس کالا به عنوان بازاری است که قیمت کالا‌ها در آن فقط براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند، اما در خصوص محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیش‌بینی شده است که قیمت‌ها با توجه به میزان تولید و رشد عرضه‌ها به نرخ اعلام شده برسند.

وی گفت: اظهار نظر‌ها در این خصوص صرفا در حد پیش بینی است و قیمت اعلام شده به صورت بخشنامه یا ابلاغیه به بورس کالا ارائه نشده است.

تبعات قیمت‌گذاری دستوری در اقتصاد کشور

مفتح به قیمت‌گذاری دستوری و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در کشور چندین سال است که تجربه قیمت‌گذاری دستوری داریم، این اقدام نه تنها هیچ گاه منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مشکلات موجود در اقتصاد کشور شده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد کسی در کشور وجود داشته باشد که موافق قیمت گذاری دستوری باشد بلکه قیمت‌ها باید از طریق سازوکار (مکانیزم) عرضه و تقاضا، تعیین شوند که بورس کالا تنها ابزار برای انجام معاملات و تعیین قیمت دقیق و شفاف است.

منبع: صداوسیما

آخرین اخبار حوزه تولید را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  دوستان عزیز،الان بحث تکنیکال و الگوریتم نیست.من میگم اینهمه ضرر کردی،یا خدا داره امتحانت میکنه،یا به فقرا کمک نمی کنی،یا مال حرام آوردی.باید قبول کنیم همه سود وضرر دست خداست.تجدید نظر دررفتارمون داشته باشیم انشاالله مورد رحمت خداقرار گیریم.

 • ناشناس

  دولت رئیسی حداقلش باید با حقوقی های متخلف بازار سرمایه برخورد کند، عده ای فاسد باعث زیان و از بین رفتن اعتماد میلیون ها نفر شده اند.

 • روح

  رانت جدیده؟؟؟؟؟

 • ناشناس

  بله همه مخالف قیمتهای دستوری هستیم ولی باید همه جا اعمال شود نمی توان در بورس اوراق بهادار همسایه نزدیک بورس کالا شاهد قیمتهای دستوری باشیم و خودمان را به بی خیالی بزنیم باید عدالت در بورس هم با حذف دامنه نوسان و قیمتهای دستوری رعایت شود و دامنه نوسان حذف شود

 • ناشناس

  چرا به تخلفات حقوقی ها رسیدگی نمی شود

 • ناشناس

  بورس لانه فساد قماربازان حقوقی متخلف شده است میلیون ها نفر از مردم متضرر و بی اعتماد نتیجه این عملکرد تعداد معدودی حقوقی شدند.

 • ناشناس

  از حرف تا عمل تو ایران خیلی.با چاپلوس ها وجیره خوارها اول فگری کنید بعد میشه چلوی لابی و رانت را گرفت.اینها فعلا در حد شعاره.

 • ناشناس

  خدا قوت برادران

 • ناشناس

  خدا را شکر اگه مثل سیمان و فولاد قیمت کالا هم پایین بیاد عالیه .مسکن هم در بورس بذارید به امید خدا ۶۰در صد مردم بی خانمان خانه دار شوند