کد مطلب: ۶۲۰۰۴۵

صادرات غیرنفتی چقدر افزایش یافت؟

صادرات غیرنفتی چقدر افزایش یافت؟

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: برنامه‌ریزی کرده بودیم که صادرات غیر نفتی تا پایان سال، ۵ میلیارد دلار افزایش یابد، اما زودتر از زمان مقرر، به این هدف رسیدیم.

به گزارش تجارت‌نیوز ، صادرات ایران در حوزه محصولات غیرنفتی چقدر افزایش یافته است؟

آنطور که صداوسیما گزارش داده، در علیرضا پیمان پاک در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به اینکه یکی از مهمترین محور‌های مورد نظر و سیاست‌های دولت سیزدهم، توسعه صادرات و حمایت از صادر کنندگان غیر نفتی بوده است، افزود: نخستین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مصوبه‌ای بود که سیاست‌های ارزی و تجاری را تسهیل می‌کرد و مشوق‌های مختلفی را مد نظر قرار داده بود که به واسطه فعالیت‌ها و برنامه ریزی‌هایی که ذیل آن سیاست‌ها انجام شد در کوتاه مدت برنامه‌هایی تدوین و در میان مدت و بلند مدت امید بخشی و انگیزه‌ای برای صادرکنندگان ایجاد شد.

او با بیان اینکه بیشتر فعالیتی که در ۳ ماه اخیر داشتیم بحث مانع زدایی از فرآیند توسعه صادرات، شناسایی گلوگاه‌های لجستیکی، گمرکی و تعرفه‌ای و بخش‌های مختلف بود، اضافه کرد: بر اساس این شناخت، برنامه توسعه صادراتی را تعریف و تدوین کردیم و هم اندیشی‌های مختلفی را با بخش خصوصی و با اتاق‌های بازرگانی، اتحادیه‌ها و تشکل‌ها داشتیم و با فرآیند هم فکری و کار تیمی توانستیم برنامه‌هایی را تعریف کنیم و اقدامات کوتاه مدتی را انجام دهیم که به افزایش صادرات منجر شد.

پیمان پاک گفت: با این همکاری و هم فکری که وزارت صنعت، معدن و تجارت با بخش خصوصی و صادر کنندگان داشته است امیدواریم برنامه‌ها را به گونه‌ای جلو ببریم که رشد قابل توجه بیشتر و جهش صادراتی را شاهد باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: این با حمایت وزارتخانه‌های اقتصادی و معاونت اقتصادی رئیس جمهوری و رئیس جمهور، محقق شده است و امیدواریم این روند رو به رشد را با شتاب بیشتری شاهد باشیم.

پیمان پاک در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط با کشور‌های مختلف از جمله همسایگان و نقش رایزنان بازرگانی در این زمینه گفت: تعداد رایزنان به ۱۰ رایزن افزایش یافته و ۷ رایزن، مستقر شدند و ۳ رایزن در حال اعزام هستند و برنامه ما این است که تعداد رایزنان رسمی را به ۳۰ رایزن افزایش دهیم.

او، توسعه مراکز تجاری را از دیگر اقدامات سازمان توسعه تجارت برشمرد و افزود: به ۶ مرکز تجاری مجوز دادیم و با همکاری اتاق ها، تشکل‌ها و صادرکنندگان، تعداد مراکز تجاری را افزایش می‌دهیم.

پیمان پاک اضافه کرد: مصوبه‌ای هم از نهاد‌های بالادستی گرفتیم که بتوانیم شبکه رایزنان خصوصی را فعال کنیم و از رایزنان بخش خصوصی هم بهره‌مند شویم.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر