کد مطلب: ۸۳۱۶۳۸

۱۰ میلیارد دلار طلب ایران از عراق، آزاد شد / ارزها کجا هزینه می‌شوند؟

۱۰ میلیارد دلار طلب ایران از عراق، آزاد شد / ارزها کجا هزینه می‌شوند؟

عراق ضمن تایید طلب‌ ۱۰ میلیارد دلاری ایران از عراق اعلام کرده که این مبلغ به بانک تی بی آی داده شده تا از این پول در موارد غیر تحریمی نظیر کالاهای اساسی و دارو استفاده شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، یحیی آل اسحاق امروز در نشست اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار کرد: فرصت طلایی برای حضور در بازار کشور عراق وجود دارد؛ اقتضائات دو کشور به گونه‌ای است که فرصت روابط تجاری برای دو کشور استراتژیک و ضروری است.

وی افزود: این ظرفیت وجود دارد که تا چند سال آینده تجارت دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: در حال حاضر روابط تجاری دو کشور از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کرده است و پیش بینی می‌شود سال آینده این رقم به ۱۰ تا ۱۱ میلیارد دلار برسد؛ این رقم حتی می‌تواند بدون در نظر گرفتن صادرات گاز، برق و خدمات فنی و مهندسی باشد.

آل اسحاق اضافه کرد: وضعیت امنیت در کشور عراق بهتر شده است و این کشور با وجود اینکه جمعیتی کمتر از ایران دارد اما دو برابر کشورمان درآمد نفتی دارد و کشوری فقیر به حساب نمی‌آید.

وی تصریح کرد: ۱۰ الی ۱۵ سال آینده عراق بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری در منطقه است و برای ما مزیت نسبی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه عراق امسال و سال آینده قصد سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد دلاری را در کشور خود دارد، اظهار کرد: ۸۵ درصد این مبلغ باید از خارج وارد شود لذا اگر ایران از ۱۰ درصد آن هم استفاده کند فرصت ویژه‌ای است.

آل اسحاق اضافه کرد: سرمایه‌گذاران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در عراق کنسرسیوم‌های مشترک تشکیل دهند کنسرسیوم‌ها می‌تواند به صورت مشترک بین فعالان اقتصادی ایران و عراق و حتی کشور سوم تشکیل شود.

بخش خصوصی مشکلی برای دریافت پول از عراق ندارد

وی گفت: بخش خصوصی هیچ مشکلی برای دریافت پول خود از عراق ندارد؛ طلب ما از عراق عمدتاً مربوط به نهادهای دولتی و مطالبات گاز و برق است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه طلب دولت ما از عراق حدود ۱۰ میلیارد دلار است گفت: این رقم به طور دائم کم و زیاد می‌شود. وزیر عراق نیز طلب ۱۰ میلیارد دلاری ایران از عراق را تأیید و اعلام کرده که به بانک تی بی آی داده شده است.

آل اسحاق افزود: توافق شده تا از این پول در موارد غیر تحریمی نظیر کالاهای اساسی و دارو استفاده شود.

وی تاکید کرد: در مورد مطالبات ایران از عراق مشکلی وجود ندارد و بخش خصوصی نیز به راحتی می‌تواند مطالبات مالی خود را دریافت کند.

منبع: ایمنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • حسین قربانی زاده

    پولها کجا هزینه میشود؟ کاملا معلوم همه جا هزینه میشود جز ایران☹😔

پیشنهاد سردبیر