فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۷۰۴۰۱

میزان تولید فولاد ایران در ۸ ماه نخست سال ۲۰۲۳

میزان تولید فولاد ایران در 8 ماه نخست سال 2023

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش اعلام کرد، ایران در 8 ماه نخست امسال 19.7 میلیون تن فولاد تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 1.1 درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آگوست ۲۰۲۳، هشتمین ماه سال جاری میلادی برابر با مرداد ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲۴.۱ درصدی به ۱.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در ماه جولای (ماه پیش از آن) نیز ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۲ میلیون تن رسیده بود.

با این حال، تولید فولاد ایران در ۸ ماه نخست امسال به ۱۹.۷ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱.۱ درصدی داشته است.

ترکیه که در ماه آوریل به جایگاه دهم و در ماه می جایگاه هشتم را از آن خود کرده بود در این ماه به جایگاه قبلی خود یعنی هفتم بازگشته است.

تولید فولاد ایران به جایگاه دهم در جهان بازگشت

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرد اما در ماه جولای یعنی تیر ماه با ۳ پله سقوط به جایگاه دهم بازگشت و اکنون در ماه آگوست در همان جایگاه دهم قرار دارد.

ایران در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ماه سال گذشته) ۲.۷ میلیون تن فولاد، در فوریه امسال ( بهمن ماه سال گذشته) ۲.۴ میلیون تن فولاد و در مارس امسال ( اسفند ماه) ۲.۲ میلیون تن فولاد و در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۳.۱ میلیون تن فولاد، در ماه می (اردیبهشت ماه) ۳.۳ میلیون تن، در خرداد ماه یعنی ژوئن ۳.۲ میلیون تن فولاد و در تیر ماه یعنی جولای ۲ میلیون تن فولاد تولید کرده است.

میزان تولید فولاد ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) به ۱.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در سال گذشته به ۳۰.۶ میلیون تن رسید

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته ۸ درصد بیشتر شده است.

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۳ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

۵۷ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در اختیار ایران

تولید فولاد در غرب آسیا در ماه آگوست ۱۶ درصد کاهش یافته و به ۲.۸ میلیون تن رسیده است.

با توجه به تولید ۱.۶ میلیون تنی ایران در این ماه، ۵۷.۱ درصد تولید فولاد غرب آسیا در هشتمین ماه سال ۲۰۲۳ در اختیار ایران بوده و احتمالا کاهش تولید غرب آسیا متاثر از کاهش تولید ایران بوده است.

تولید فولاد در غرب آسیا در سال ۲۰۲۲ نیز افزایشی بوده و نسبت به سال ۲۰۲۱ رشد ۷.۱ درصدی را ثبت کرده و به ۴۴ میلیون تن رسیده و با توجه به تولید ۳۰.۶ میلیون تنی ایران در سال گذشته میلادی، ۶۹.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا را ایران تولید کرده است.

کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند.

افزایش تولید فولاد جهان

۶۳ کشور تولیدکننده فولاد در جهان در هشتمین ماه سال ۲۰۲۳ یعنی ماه آگوست ۱۵۲.۶ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که ۲.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

تعداد ۶ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان در ماه آگوست با کاهش تولید و ۴ کشور با افزایش تولید همراه شدند.

چین در این ماه، با تولید ۸۶.۴ میلیون تن، هند با تولید ۱۱.۹ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۱ میلیون، ۳ تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان بودند.

بر اساس این گزارش، کشورهای تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۴.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

این کشورها در سال ۲۰۲۱ بیش از یک میلیارد و ۸۷۸ میلیون تن فولاد تولیده کرده بودند.

بیشترین افزایش تولید برای هند

بیشترین افزایش تولید فولاد در این ماه با ۱۷.۴ درصد به هند تعلق دارد و بیشترین کاهش تولید با ۲۴.۱ درصد به ایران اختصاص دارد.

کاهش ۷.۶ درصدی تولید فولاد اتحادیه اروپا

بر اساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه آگوست با کاهش ۴.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۹.۱ میلیون تن رسیده است.

سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس کاهش ۳.۲ درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آنها به ۳.۴ میلیون تن رسیده است.

به این ترتیب، تولید فولاد در کل اروپا کاهش ۷.۶ درصدی را در ماه آگوست تجربه کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است، کشورهای آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه آگوست ۱۱۵.۷ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۳.۵ درصد بیشتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در این ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲.۶ کاهش یافته و به ۹.۲ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با افزایش ۱۶.۱ درصدی به ۱.۵ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۱۰.۷ درصد افزایش به ۷.۵ میلیون تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش ۸.۱ درصدی به ۳.۴ میلیون تن تولید داشته‌اند.

انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان است که در همه کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد عضویت دارد.

این انجمن بین‌المللی، نماینده تولیدکنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است.

در این گزارش، ۶۳ کشور که ۹۷ درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

منبع: فارس

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.