کد مطلب: ۳۴۱۲۵۰

قیمت پالادیوم به طلا نزدیک‌تر شد

قیمت پالادیوم به طلا نزدیک‌تر شد

پالادیوم روز جمعه به بالاترین بهای خود تاکنون افزایش یافت و با ادامه روند صعودی که از سال گذشته داشت، اختلاف قیمتش با طلا را به پایین‌ترین میزان در حدود ۱۶ سال گذشته رساند.

پالادیوم روز جمعه به بالاترین بهای خود تاکنون افزایش یافت و با ادامه روند صعودی که از سال گذشته داشت، اختلاف قیمتش با طلا را به پایین‌ترین میزان در حدود ۱۶ سال گذشته رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، جان سیامپاگلیا، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی اسپروت در گزارشی نوشت: روند صعودی قیمت پالادیوم که به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است هیچ نشانی از توقف ندارد و نزدیک است که پالادیوم به گرانبهاترین فلز در میان فلزات ارزشمند تبدیل شود.

بهای هر اونس پالادیوم برای تحویل در مارس در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۳۴.۱۰ دلار یا ۲.۸ درصد افزایش یافت و در ۱۲۳۴.۴۰ دلار بسته شد که طبق آمار فکت ست، بالاترین قیمت از نوامبر سال ۱۹۸۴ بود که این فلز ارزشمند رکورد ۱۲۰۱.۳۰ دلار را ثبت کرده بود.

در مقابل، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار آمریکا ۹ دلار یا ۰.۷ درصد کاهش یافت و در ۱۲۸۵.۸۰ دلار بسته شد. آمار اشتغال بهتر از حد انتظار آمریکا در دسامبر، تقاضای سرمایه‌گذاری برای این فلز زرد را کمتر کرد و کمک کرد اختلاف قیمت پالادیوم با طلا به ۵۱.۴۰ دلار کاهش پیدا کند که پایین‌ترین میزان از نوامبر سال ۲۰۰۲ است. آخرین باری که پالادیوم در قیمتی بالاتر از طلا بسته شد، در اکتبر سال ۲۰۰۲ بود.

در مجموع، تقاضای جهانی رو به رشد برای فلز صنعتی پالادیوم، نگرانی‌ها نسبت به محدودیت عرضه را تشدید کرده است. اگرچه تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین در سال ۲۰۱۸ به بسیاری از کالاها ضرر زد اما نتوانست مانع رشد قیمت پالادیوم شود. تقاضا برای پالادیوم در سال گذشته که نگرانی‌های محیط زیستی باعث تغییر رویکرد جهانی از خودروهای دیزلی به خودروهای بنزینی و هیبریدی شد افزایش پیدا کرد و حتی کندی رشد بازار خودروی چین نیز روی تقاضا برای این فلز تاثیری نداشت.

بر اساس گزارش مارکت واچ، تصور می‌رود فروش خودرو در چین که بزرگترین بازار جهانی است، پس از افت ۱۶ درصدی در نوامبر، نخستین کاهش سالانه خود در سه دهه اخیر را ثبت کرده است.

اخباری که روز جمعه از پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین منتشر شد مثبت بود و وزارت بازرگانی چین تایید کرد که هیاتی از مقامات آمریکایی برای دور جدیدی از مذاکرات در روز دوشنبه و سه شنبه، به پکن سفر خواهند کرد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.