کد مطلب: ۵۱۹۵۰۶

عضو هیئت مدیره اتاق ایران و عراق از آزادسازی منابع ایران در سه کشور خبر داد:

جزئیات آزادسازی ۳ میلیارد دلار ارزهای بلوکه ایران

جزئیات آزادسازی ۳ میلیارد دلار ارزهای بلوکه ایران

حمید حسینی با تاکید بر گفته‌اش، که از سوی الجزیره تکذیب شد،خبر می‌دهد که آمریکا به هر سه کشور کره‌جنوبی، عمان و عراق اجازه داده هر کدام یک میلیارد دلار از پول ایران را برای خرید کالاهای اساسی استفاده کنند. ظاهرا با بدهی عراق قرار است هشت قلم کالای اساسی برای ایران خریداری شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سید حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دبیرکل سابق این اتاق روز گذشته در صفحه توئیتر خود نوشت: «منابع موثقی در عراق از موافقت آمریکا با آزاد سازی منابع ایران در بانک تجارت عراق خبر می‌دهند و اعلام کرده‌اند که چند تراکنش نیز انجام شده است».

چند ساعت بعد اما حساب توییتری شبکه الجزیره با تکذیب این خبر اعلام کرد: «منابعی در دولت عراق آزادی پول‌های ایران که در بانک مرکزی عراق بلوکه شده را انکار کردند».

علاوه بر این، یک منبع آگاه نیز به اقتصادنیوز گفت: « پول‌های ایران در عراق آزاد نشده‌اند، بلکه با مذاکرات صورت گرفته بین مقامات بانکی دوکشور گشایش‌هایی در زمینه بهره‌گیری ایران از این پول‌ها فراهم شده است».

شبکه الجزیره کمی بعد باز هم در حساب توییتری خود از قول مشاور نخست وزیر عراق نوشت: « واشنگتن اجازه داد بخشی از وجوه سپرده شده تهران در بغداد برای اهداف بشردوستانه استفاده شود».

با این حساب دست آخر آزادسازی این‌پول‌ها به کجا رسیده است؟ این سوالی است که تجارت‌نیوز از سید حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق پرسیده است.

واردات ۸ نوع کالای اساسی با منابع آزاد شده

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دبیرکل سابق این اتاق در پاسخ به ماجرای تایید و تکذیب این خبر می‌گوید: شبکه الجزیره از قول مشاور نخست وزیر عراق تایید کرد که این پول برای اهداف بشر دوستانه استفاده شود. پس در واقع الجزیره خبر اولیه‌اش را اصلاح کرد.

او توضیح می‌دهد: مذاکرات اخیر ایران با عراق و البته فشارهایی که به عراق آوردیم، باعث شد که نتیجه بگیریم. ازجمله این فشارها این بود که صادرات گازمان به این کشور را به‌ شدت کاهش دادیم تا آنجا که از ۵۲ میلیون مترمکعب به پنج میلیون متر مکعب رساندیم چون عراق به تعهداتش عمل نکرد.

همچنین به اعتقاد او سفر رئیس قوه قضائیه ایران، به عراق و تغییر دیپلماسی امریکا درباره این مساله موثر بوده است.

حسینی خبر می‌دهد که طبق اطلاعاتی که از منابع غربی به آنها رسیده است، آمریکا هم به کره‌جنوبی، هم به عمان و هم عراق اجازه داده هر کدام یک میلیارد دلار از پول ایران را برای خرید کالاهای اساسی مورد استفاده قرار دهند.

دبیر سابق اتاق مشترک ایران و عراق همچنین عنوان می‌کند که بعد از سفر وزیر خارجه و رئیس بانک تجارت عراق به ایران نیز آن‌ها تلویحا اعلام کرده بودند که راه‌هایی برای خرید کالای مورد نیاز ایران از محل منابع ایران در عراق ایجاد شده است اما چون خبر واضح و شفاف نبود، موضوع برای همه روشن نشد.

حسینی در پاسخ به این سوال که چگونه قرار است از یک میلیارد دلار آزاد شده در عراق استفاده شود؟ توضیح می‌دهد: اجازه داده شده که با این پول کالا خریداری شود. پس طبق همان روال مورد توافق شرکت‌های عراقی هفت، هشت قلم کالای مورد نیاز ایران از جمله گندم، روغن، برنج، سویا و دارو را از محل منابعمان از بازار بین‌الملل برای ما می‌خرد. در واقع عراق به عنوان واسطه عمل می‌کند.

این درحالی است که چند روز پیش مهدی کرمی‌پور، نماینده سابق ستاد توسعه اقتصاد ایران در عراق و دبیر کل سابق اتاق بازرگانی ایران و عراق به تجارت‌نیوز گفته بود که عراق مدت هاست مصوبات و مجوزهایی از آمریکا دارد تا براساس آن معافیت‌های محدود و کنترل‌شده‌ای در بخش‌های خاصی از تحریم‌ها را اعمال کند.

او پیش‌بینی کرده بود که منابع ایران در عراق به صورت ارزی وارد کشور نمی‌شود و به احتمال زیاد فقط بخش کوچکی از آن، آن هم در قالب کالای اساسی در طولانی مدت به کشور برسد. او همچنین تاکید کرده بود: این مساله اتفاق مهمی در صحنه اقتصاد ما نیست و بیشتر یک مانور سیاسی است. پس نباید از این طریق منتظر اتفاق خاصی در اقتصاد و بازارها بود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  تجارت نیوز؛بااین اخبارکه منتشرمیکنی درنوسان گیری توسط دولت درتمامی بازارهاشریک دولت هستی!!؟؟آزادشد،آزادنشد!!؟؟

 • ناشناس

  یک سوال چطور میشه که ایرانی در عراق خرید میکنه، جنس میفروشه وعراقی هم درایران همین طور پس چطور میشه که آمریکا به عراق درس دیکته میکنه مگه داریم مگه میشه

 • ناشناس

  چه قدر ایران بدبخت شده که عراق شده واسطه

 • ناشناس

  مرگ بر آمریکا جنایتکار که دلارهای بلوکه شده ایران را آزاد کرد این کار باعث میشود قیمت دلار پایین بیاید و مردم با دلارهای ارزا ن قیمت به مسافرتهای خارجی بروند و خوش گذارانی کنند باید دلارهای نفتی آزاد نشود تا قیمت دلار بالا باشد و مردم به مسافرت خارجی نروند و خوشگذارنی کنند مرگ بر آمریکا

 • ناشناس

  آخه ایرانو ب کجارسوندید ک ی کشور عربی ک خودش با خودش درحال جنگه و ۷سال با ما جنگ کرد و این همه جوانمو شهید کرد و چند سال هم جوانمونو ب عنوان مبارزه با داعش داخل کشورشون شهید شد و این همه ایران بهش کمک کرد اونوق این کشور عربی داره در مورد پولهای ایران همچین رفتاری میکنه!!!!!!چرا ایران و ایرانی رو کوچک میکنند!!!!!!!

  • ناشناس

   درود بر شرفت

 • ناشناس

  واقعا عراق هم پولامونو نمیده بابا یه چن روز داعش رو ول کنید تا بیان التماس کنن یه چیزیم بزارن روش

 • ناشناس

  عجب قدرتی ماشالله،بعد ازسالها به مسئولین ایران میگن شما لیاقت داشتن پول یکجا راندارید،هرچی میخاین بگین تا ما براتون بخریم،سرافرازی برای ایران وایرانی،….واقعاما از نسل کوروش هستیم.

 • علی

  سلام
  ذلت از این بالاتر که کشور ها برای انجام تعهدات خود باید از آمریکا اجازه بگیرند آنوقت اسم خودشان را گذاشته اند کشور غیر متعهد ،چرا باید جهان اختیار خود را دست جانیان آمریکائی بدهد ،امروز ایران تحریم است و فردا ها می تواند هر کشور دیگری تحریم شود ،همه کشور ها باید با هم متحد شوند و به سیطره آمریکا بر روابط جهانی خاتمه دهند،

 • ناشناس

  همه منابع هم آزاد شود باز هم تغییری در کشور ما و بهبودی معیشت مردم و بازگشت قیمت دلار به قبل از تحریمها را نخواهد داشت چون دشمن ما از داخل داره به مردم ضربه میزنه…

 • هم وطن

  این همه به عراق خوبی کردیم اماباز نامردی دیدیم