کد مطلب: ۶۱۶۱۶۰

طلا بر سر دوراهی / قیمت طلا و سکه افزایش یافت

طلا بر سر دوراهی / قیمت طلا و سکه افزایش یافت

به دنبال افزایش قیمت اونس جهانی، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی به روند صعودی خود بازگشتند. در بازار دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر دلار و بازده اوراق خزانه ضعیف‌تر آمریکا، افزایش یافت.

طبق نرخ‌‌های شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تا ساعت ۱۹ سه‌شنبه، قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۲ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۱ میلیون ۷۵۱ هزار تومان است.

در بازار دیروز قیمت طلا برای هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۲۳ هزار ۴۰۰ تومان قیمت دارد.

به گفته یانگ، بازارها پیش بینی می کنند تورم بر مبنای سال به سال ۵.۴ درصد رشد کند و اگر آمار تورم بالاتر از این حد باشد، دلار صعود خواهد کرد و قیمت طلا کاهش پیدا می کند. با این حال حتی نرخ تورم پایین‌تر از حد انتظارات باشد، برای طلا مثبت خواهد بود

روند نوسان قیمت در محدوده ۱۷۵۰ تا ۱۸۳۰ دلار در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که طلا منتظر خبری است که سوخت لازم را برای حرکت به سمت ۲هزار دلار یا مقدمات افت قیمت تا ۱۶۰۰ دلار را فراهم کند.

بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، تحلیلگران موسسه RBC Capital Markets دو سناریوی مختلف برای طلا طرح کرده‌اند. سناریوی اول حالتی است که به موجب آن قیمت طلا به‌طور میانگین به ۲۰۲۴ دلار به ازای هر اونس خواهد رسید. این سناریو درصورتی محقق خواهد شد که زیرساخت‌های ایجاد شده و همچنین برنامه‌ها و سیاست‌های سلامتی اعمال شده مانند واکسیناسیون عمومی برای پیشگیری از شیوع کرونا کارآمد نباشند.

تاثیر کرونا در اقتصاد جهان

شیوع گسترده اُمیکرون نشان داده که کرونا در سطح جهان همچنان می‌تواند یک خطر بزرگ و عمده باشد. هنوز مشخص نیست که علت آمار مرگ‌ومیر پایین این ویروس، ضعف خود ویروس است یا واکسیناسیون عمومی؛ اما به‌طور کلی با توجه به سرعت شیوع آن می‌توان گفت که ایجاد موج‌های فراگیر شدید با قدرت کشندگی بالاتر چندان دور از انتظار نیست، چراکه واکسن‌های موجود نتوانستند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری چندان موفقیت‌آمیز عمل کنند.

سناریوی دوم حالتی است که به موجب وجود سیاست‌های ضدتورمی دولت‌ها به خصوص فدرال رزرو، طلا جذابیت خود را برای موسسات سرمایه‌گذاری و بانک‌های مرکزی از دست بدهد. در این حالت به عقیده تحلیلگران این موسسه قیمت طلا به ۱۵۷۶ دلار به ازای هر اونس خواهد رسید.

آخرین اخبار حوزه طلا را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.