کد مطلب: ۷۹۲۰۰۵

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۶ فروردین ۱۴۰۱ / قیمت فلزات ارزشمند کاهشی می‌شود؟

پیش بینی قیمت طلا و سکه 6 فروردین 1401 / قیمت فلزات ارزشمند کاهشی می‌شود؟

قیمت سکه امروز 5 فروردین 1401 نسبت به آخرین معاملات این فلز ارزشمند در سال 1401 روندی افزایشی را پشت سر گذاشته است، اما طلا در همان حدود قیمتی نوسان دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت طلا نسبت به پیش از شروع سال 1402 و در آخرین روز معاملات روندی افزایشی را طی کرده‌اند، اما طلا همچنان درحال نوسان در همان محدوده قبلی است.

پیش از نوروز خبر توافق ایران و عربستان و همچنین سیگنال مثبت صفر گروسی به ایران باعث کاهش قیمت در بازار فلزات گرانبها شد و حالا باید دید در سال جدید طلا و سکه چه مسیری می‌پیمایند؟

روند قیمت طلا و سکه در کوتاه‌مدت

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: ممکن است در کوتاه‌مدت بازار دوباره فازی کاهشی را تجربه کند، ولی به طور طولانی‌مدت و تا پایان سال 1402، به واسطه رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز صعودی پیش‌بینی می‌شود. او ادامه داد: اگر شاهد کاهش قیمت دلار نیز نباشیم، ممکن است کاهش انس جهانی بر قیمت طلا و سکه موثر باشد.

طباطبایی همچنین در مورد دلایلی احتمالی برای کاهش قیمت طلا و سکه بیان کرد: فعلا اتفاقی وجود ندارد که بتواند دلار را در مسیر کاهش قرار دهد مگر اینکه توافق جامع و کاملی انجام شود که آن هم به نظر نمی‌آید در کوتاه‌مدت اتفاق بیفتد.

پیش‌بینی دلار و طلا در سال 1402

همچنین پیشتر میلاد صادقی، کارشناس اقتصادی هم در مصاحبه با تجارت‌نیوز در مورد تشریح وضعیت بازار دلار و به تبع آن، طلا گفته بود: این اقتصاد سیاسی ماست که می‌تواند وضعیت سال 1402 را تشریح کند. اگر بخواهیم از دیدگاه متغیرهای کلان وضعیت امسال را مشاهده کنیم اقتصاد ایران در سال 1402 با رشد حدود 43 درصدی نقدینگی مواجه خواهد شد و در کنار آن رشد اقتصادی منفی را برای آن می‌توان برآورد کرد.

وی افزوده بود: از سوی دیگر کاهش شاخص‌های دیگر مانند سهولت کسب و کار نیز پیش‌بینی می‌شود. صادقی عنوان کرده بود: نهایتا تاثیر تمام مواردی که گفته شد خود را در بازارهای مالی، بازارهای دارایی و سرمایه‌ای نشان می‌دهد؛ به طوری که انتظار می‌رود قیمت‌های تعادلی طلا در سال آینده و در سناریوهایی حداقلی برای 6 ماه اول سال 1402، حوالی هر گرم دو میلیون و 400 هزار تومان تا دو میلیون و 600 هزار تومان قرار گیرد.

وی افزوده بود: این قیمت تعادلی است و ممکن است قیمت‌هایی بالاتر و پایین‌تر را هم ببینیم؛ زیرا انتظار می‌رود در خرداد امسال دوباره تقاضای پول به بالاترین سطح خود برسد یعنی نسبت پول به شبه پول دوباره بتواند سطوح بالاتری را ثبت کند.

قیمت انواع سکه در بازار

قیمت طلا و سکه امروز 5 فروردین 1401

قیمت سکه امامی در حال حاضر به 31 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است؛ همچنین قیمت سکه بهار آزادی نیز 29 میلیون تومان و قیمت نیم‌سکه نیز 19 میلیون تومان ثبت شده است.

از سوی دیگر قیمت ربع سکه نیز امروز 11 میلیون و 500 هزار تومان و قیمت سکه گرمی نیز هفت میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسند. طلای 18 عیار نیز در لحظه تنظیم این گزارش دو میلیون و 558 هزار تومان اعلام شده است.

آخرین اخبار مربوط به بازار دلار و طلا را در صفحه اخبار ارز و طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.