کد مطلب: ۸۲۳۷۷۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت دلار به اغما رفت/ با احیای برجام، ریزش قیمت دلار قطعی است؟

قیمت دلار به اغما رفت/ با احیای برجام، ریزش قیمت دلار قطعی است؟

هفته گذشته معاملات ارزی با دلار 48 هزار تومانی به کار خود پایان داد اما اولین روز هفته جاری دلار در بازار آزاد به 49 هزار و 500 تومان رسید. این افزایش قیمت در حالی است که چند سیگنال سیاسی مثبت به بازار رسیده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، قیمت دلار امروز 27 خرداد 1402 به 49 هزار و 500 تومان رسید. این افزایش در حالی است که بالاخره معاون وزیر امور خارجه ایران، مذاکره با سه کشور اروپایی در کشور ثالث را تایید کرده بود.

روز گذشته علی باقری کنی در توییتی اعلام کرد که با سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان مذاکره کرده است و بلومبرگ هم مدعی شد که ایران و آمریکا به زمان توافق نهایی نزدیک شده‌اند. اگرچه وزیر امور خارجه آمریکا، مجددا مذاکره با ایران را رد کرد و گفت» توافق موقت میان ایران و آمریکا صحت ندارد.

قیمت دلار امروز 27 خرداد 1402

در کنار اخبار متناقض سیاسی، بازار ارز به اخبار منفی واکنش نشان داد و قیمت دلار این هفته را افزایشی آغاز کرد. به نظر می‌رسد که بازار از انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته ای خسته شده است. چون بیش از دو هفته است که چنین اخباری در فضای سیاسی منتشر شده است بدون آنکه خبر موثق و دقیقی درباره جزئیات این توافق شنیده شود. روزی طرفین این خبر را تکذیب می‌کنند و روز دیگر آن را تایید می‌کنند و مشخص نیست که سرانجام قرار است مذاکرات به چه نتیجه‌ای برسد.

از طرفی معامله‌گران بازار تجربه مذاکرات تیرماه سال گذشته را هم دارند. زمانی که مذاکرات ایران و آمریکا در دوحه آغاز شد و تا نقطه امضای توافق هم پیش رفت و ناگهان همه چیز متوقف شد.اکنون هم به نظر می‌رسد که قیمت دلار وارد فاز اغما شده و در محدوده معینی در نوسان است تا تکلیف مناسبات سیاسی مشخص شود.

اما قیمت دلار چه می‌شود؟

محمد ناطقی، تحلیلگر اقتصادی بازار ارز در یادداشتی در دنیای اقتصاد اعلام کرده که در صورت توافق هسته‌‌‌ای انتظار می‌رود که قیمت دلار به محدوده 40 تا 45 هزار تومان برسد و حداقل برای یکسال در همین محدوده بماند.

برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که با احیای برجام ، ریزش قیمت دلار قطعی است اما این ریزش اگر با مجموعه اصلاحات اقتصادی همراه نشود، پایدار نیست و قیمت دلار دوباره افزایشی می‌شود.

برخی از کارشناسان این توافق را با توافق ایران و عربستان مقایسه می‌کنند. زمانی که قیمت دلار ظرف 20 روز بیش از 10 هزار تومان ریخت اما مجددا قیمت دلار افزایش پیدا کرد. البته برخی دیگر هم معتقدند که نباید احیای برجام را با توافق ایران و عربستان مقایسه کرد. چون انتظارات تورمی در شرایط فعلی مهم‌ترین عامل افزایش قیمت دلار است و در صورت احیای برجام ، انتظارات تورمی کنترل می‌شود و می‌توان به کاهش قیمت دلار امیدوار بود.

فعلا بازار دچار سرگیجه است و قیمت‌ها مدام در حال رفت و برگشت است. پیش از این هم کارشناسان اعلام کرده بودند تا تعیین تکلیف وضعیت برجام ، قیمت دلار در محدوده 48 تا 52 هزار تومان در نوسان است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  امیدوارم بتونید ریال ایران رو که زمانی اعراب روی چشاشون می زاشتن برگردونید و تفاوت بین پول ایران و دلار آمریکا که یه زمانی حدود هزار و پانصد تومان بود برگرده

 • ناشناس

  بهتون چی میدن که اینقدر تو دل مردم رو خالی میکنید؟ دائم تو اخبارشان می‌نویسید دلار افزایش یافت!!! بالاخره ریزش قیمت ماشین متوقف شده و افزایشی شد!!! فقط منتظرید قیمت ها بره بالا.

 • ناشناس

  تحریمهای سازمان ملل به موجب برجام تدریجا برطرف خواهند شد اولی سال ۱۳۹۹بود دومی امسال،برجام قراردادی بود در سطح سازمان ملل نه امریکا،پس خروج امریکا لطمه ای به قرارداد نزده و برجام احیاست،لازمه توافق با امریکا خصوصیسازی شرکت نفت است مثل آرامکو عربستان که اگر آرامکو خصوصیسازی نمیشد عربستان هم الان تحریم نفتی بود،دقت شود امریکا نفت ما را تحریم کرده صنعت هسته ای ما که توسط امریکا تحریم نشده،اگر صنعت هسته ای ما تحریم بود مختل میشد،نمیشد؟پس برای توافق با امریکا باید رفت سراغ نفت، برجام بین المللی است و ارتباطی با امریکا ندارد

 • ناشناس

  انشالله روزی باشد که دلار روی زندگی مردم ایران اثری نداشته باشد، و مردم هم از دست افراد سود جو راحت شوند

 • ناشناس

  اختاپوس ومافیای رانت وفساد واحتکار واختللس وکاسبی از جنگ وتحریم و مسیولین فاسد مانع احیای برجام وراحتی ودلخوشی مردم

 • ناشناس

  چجوریه فقط روزهایی که افزایش قیمت هست نظر می دین !!!
  واقعاً سر کدوم سفره نشستین ؟

 • ناشناس

  چی بگم والله

 • حسن

  دلار ریزش می‌کند ولی نه آنقدر که بعضی از کارخانه ها ضرر زیان ده باشند کلا هدف مهار تورم هست و به تدریج ثابت میشود

 • نیما

  یادمه زمان روحانی کارشناس اقتصادی گفته بود منتظر دلار ۴۰۰هزار تومنی باشید..
  ای خدا لعنت کنه اونایی رو که بدشون نمیومد همچین اتفاقی رو سر هموطنانش آوار بشه
  اونایی که جلوشو گرفتن هر کی که هستن خدا خیرشون بده

 • مهدی

  طبق معمول این پنج سال با خبر سازی می‌خواین دلار رو پایین نگهدارین شما دولتی‌ها از مردم بیچاره دلارها روبخرین باز خبرسازیهارو متوقف کنین دلار بره بالا باز بهمین ملت ساده بفروشین تا پول کارمندا بازنشسته ها و مخارج عمومی کشور رو دربیارین بجای این مسخره بازیا فکر درست بکنین دستتون رو شده