کد مطلب: ۸۶۸۵۰۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت طلا و سکه امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ / طلا کاهشی و سکه امامی افزایشی است

قیمت طلا و سکه امروز 30 شهریور 1402 / طلا کاهشی و سکه امامی افزایشی است

قیمت طلا و سکه امروز روند متفاوتی دارد. طلا و سکه بهار آزادی، کاهشی و سکه امامی افزایشی است. قیمت دلار افزایشی و انس کاهش است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، امروز، پنجشنبه 30 شهریور تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت طلا و سکه، روند متفاوتی دارد. امروز قیمت طلا و سکه بهار آزادی کاهشی است. قیمت سکه امامی اما افزایش را تجربه کرده است. همچنین دلار بر خلاف روزهای گذشته در کانال 49 هزار تومانی افزایشی انس نیز بر خلاف روزهای گذشته اندکی کاهشی است. انس هم روند نزولی دارد.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و دو میلیون و ۳۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود که حدود هشت هزار تومان کمتر از دیروز است.

اما آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر صعودی و 27 میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است؛ حدود ۲۵۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی اما ۱۰۵ هزار تومان کاهش را تجربه کرده و به حدود 24 میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود 447 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و 492 هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز امروز 96 هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به حدود دو میلیون و 493 هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در آخرین روز هفته، نیم سکه با قیمت 14 میلیون و 850 هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، 100 هزار تومان کمتر از دیروز است. حباب نیم‌سکه اما با 101 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، روی سه میلیون و 707 هزار تومان ایستاده است.

اما امروز ربع سکه، با نرخ 9 میلیون و 900 هزار تومان داد و ستد می‌شود که که تا لحظه تنظیم این خبر، 100 هزار تومان کاهش قیمت را نسبت روز گذشته، تجربه کرده است. حباب آن اما نسبت به دیروز 49 هزار تومان افزایش یافته و روی رقم چهار میلیون و 324 هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز 50 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است و با قیمت پنج میلیون و 850 هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه نیز حدود 24 هزار تومان کاهش قیمت داشته و به سه میلیون و 105 هزار تومان رسیده است.

کاهش اندک قیمت انس

امروز قیمت جهانی طلا، همچون روز گذشته کاهشی است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت دارد و در 30 روز گذشته حدود 0.6 درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی اندکی نزولی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,916.27 دلار رسیده، این به معنای کاهش حدود 0.67 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه در هفته گذشته نوساناتی داشت و برخی روزها طلا و برخی انواع سکه راه جداگانه‌ای رفتند. قیمت سکه امامی نیز به صورت موقت از خانواده خود جدا شده بود. این شرایط تحت تاثیر روند کاهشی قیمت دلار در کانال 49 هزار تومان و نوسانات نرخ انس رخ داد. انتشار برخی اخبار سیاسی و ادامه رکود نسبی در بازار طلا نیز بر شرایط بازارها تاثیر گذاشت. کارشناسان معتقدند در صورتی که اتفاق خاصی در بازار ارز رخ ندهد و رکود هم ادامه یابد امکان تداوم شرایط موجود در آینده کوتاه‌مدت وجود دارد. اما بر اساس روند معمول در 6 ماهه دوم سال، این احتمال دور از انتظار نیست که کاهش اسکناس دلار در ماه‌های آذر تا دی، باعث افزایش قیمت ارز و به دنبال آن طلا و سکه شود.

در عین حال، برخی از کارشناسان تحرک در بازار جهانی طلا و سکه را نیز دور از انتظار نمی‌دانند. در این رابطه، میثم رادپور فعال و کارشناس اقتصادی به تجارت‌نیوز گفت:

«سیاست‌های انبساطی آمریکا به ویژه‌بعد از کرونا روکش کرده و بنابراین بانک مرکزی این کشور تصمیم گرفت نرخ‌ بهره را افزایش دهد و بازار انس نیز تحت فشار قرار گرفت. عموما سیاست انقباضی بعد از یک دوره سیاست پولی انبساطی در پیش گرفته می‌شود. بر اساس قاعده کلی وقتی سیاست انقباضی در حال اجرا و یا اتمام است، شاهد جابه‌جایی‌های افزایشی قیمت طلا هم هستیم.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه به لحاظ تاریخی قیمت طلای جهانی گران نیست افزود: «بنابراین ممکن است انس جهانی طلا نیز جابه‌جایی‌هایی داشته باشد. زیرا در روند طلا دوره‌های نسبتا طولانی توقف وجود دارد و در مقاطعی افزایش‌های جدی را شاهد هستیم.» در این صورت، امکان تاثیرپذیری قیمت طلا و سکه از این تحرکات وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آینده قیمت طلا و سکه دو گزارش پیش بینی قیمت طلا و سکه و پیش بینی قیمت طلا و سکه 30 شهریور 1402 را مطالعه کنید.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز