کد مطلب: ۸۹۰۹۷۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

در نشست شورای‌عالی کار چه گذشت؟/ دستمزد دستور کار جلسه نبود

در نشست شورای‌عالی کار چه گذشت؟/ دستمزد دستور کار جلسه نبود

ظاهرا نشستی که قرار بود با محوریت بررسی و ترمیم دستمزد کارگران برگزار شود، به موضوعات مختلفی مثل مسکن کارگری و تقویت معیشت کارگران اختصاص یافت اما خبری از مزد نبود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظاهرا در جلسه‌ای که دیروز در شورای عالی کار برگزار شد، با وجود انتظاراتی که وجود داشت، دستمزد در دستور کار جلسه قرار نداشت.

پیش از این قرار بود جلسه هشتم آبان ماه هم به موضوع دستمزد کارگران اختصاص یابد اما این امر به نشست دیروز موکول شد با اینحال باز هم خبری از ترمیم مزد نشد. البته حالا دیگر کارگران از تعیین تکلیف خواسته خود در نشست شورای عالی کار ناامید شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که دولت به دنبال واقعی کردن دستمزدها نیست.

با اینحال، در نشست دیروز از تشکیل قرارگاهی برای مسکن ملی و استانی با هدف صاحب‌خانه کردن کارگران صحبت به میان آمد اما پیشنهاد منطقه‌ای شدن دستمزد که پیشتر اتاق بازرگانی ایران نیز بر آن تاکید کرده بود، به دلیل حضور نیافتن وزیر اقتصاد به‌عنوان پیشنهاددهنده اصلی آن از دستور کار خارج شد. ظاهرا پیشنهاداتی هم برای تقویت قدرت خرید کارگران به میزان 20 تا 30 درصد ارائه شده است. در همین ارتباط، یکی از پیشنهادات این بود که بانک‌های زیرمجموعه وزارت رفاه پای کار بیایند و با مداخله مستقیم وزیر به کارگران وام‌های کوتاه‌مدت سرمایه در گردش بدون سود ارائه کنند تا معیشت کارگران تقویت شود.

راهکار حمایت از مسکن کارگران چیست؟

هادی ابوی- عضو شورای عالی کار نیز درباره مسکن کارگری با اشاره به اینکه تنها راهکار حمایت از مسکن کارگران پرداخت وام بلندمدت کم‌بهره و ارائه زمین رایگان از طریق تعاونی‌هاست، به تسنیم گفت: «زمانی که  قرارگاه مسکن تشکیل شود، تصمیمات در حوزه مسکن کارگری اتخاذ و راهکارها بررسی می‌شود. اکنون نمی‌توان یک نسخه واحد برای جامعه کارگری پیچید, زیرا کارگر صنفی با کارگر صنعتی تفاوت دارد، اما با تشکیل قرارگاه مسکن می‌توان از ظرفیت تسهیلات بانکی استفاده کرد یا کارفرمایان در بحث سرمایه‌گذاری و امتیازات بانکی به کمک بیایند، بنابراین تشکیل این قرارگاه به‌ویژه در بحث مسائل مربوط به زمین و مصالح ساختمانی بسیار کارساز خواهد بود.»

 

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر