کد مطلب: ۷۲۹۰۳۹

وعده جنجالی وزیر برای واردات خودرو/ منابع مالی تامین شد

وعده جنجالی وزیر برای واردات خودرو/ منابع مالی تامین شد

وزیر صمت گفت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و در حال حاضر تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به گفته فاطمی‌امین از طرف دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد.

به نقل از ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه امروز هیئت‌دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گسترش روابط میان ایران و بلاروس اظهار کرد: اولین زیرساخت‌ در روابط میان دو کشور موضوع انتقال پول است که در سفر چند هفته قبل وزیر خارجه بلاروس به ایران تفاهم‌نامه‌ای امضاء شد. همچنین خط اعتباری صد میلیون دلاری برای کشور بلاروس تخصیص داده شد که فعالان اقتصادی بلاروس می‌توانند از ایران به کشور خود کالا ببرند و صادرات ما را تشویق و ترغیب می‌کند. علاوه بر این تهاتر بین دو کشور را توسعه می‌دهیم.

رضا فاطمی‌امین افزود: زیرساخت دوم در زمینه مسائل گمرکی است که بلاروس جزو کشورهای اوراسیاست و ما هم فعلا در تجارت ترجیحی اوراسیا حضور داریم که بازار بسیار بزرگی با 180میلیون نفر جمعیت است.

فاطمی‌امین ادامه داد: ما تا الان پنج دور مذاکره کرده‌ایم تا به‌طور کامل به تجارت آزاد در این حوزه بپیوندیم و دور ششم هم در راه است و امیدوارم به‌زودی الحاق ما به موافقت‌نامه تجارت آزاد اوراسیا تکمیل شود.

وی با بیان اینکه در امر کنسولی و روادید هم مذاکراتی میان دو کشور انجام شده، یادآور شد: در بخش حمل‌ونقل یکی از خطوط هوایی ایران درخواست‌هایی برای روابط پروازی داشته است. این کشور سطح صنعتی بالایی دارد و بسیاری از ماشین‌های تولیدشده در این کشور در روسیه استفاده می‌شود و ما در حوزه دام‌تراک به این ماشین‌ها نیازمند هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما برنامه گسترده‌ای در حوزه معادن داریم و یک تفاهم‌نامه برای خرید 500 دستگاه دام‌تراک شکل گرفته است. برای ساخت تجهیزات هم همکاری دیگری داریم و از آنجا که به لحاظ دارو و تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته هستیم، سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات پزشکی در بلاروس را آغاز کرده‌ایم.

رضا فاطمی‌امین تاکید کرد: در تجارت خارجی علاوه براینکه مبلغ آن رو به افزایش است اما تاکید ما در وزارتخانه بر صادرات کالاهای پیچیده است. یعنی کالایی که کمتر کشوری صادر می‌کند تا قدرت ما را در سطح منطقه افزایش دهد.

فاطمی‌امین در پاسخ به پرسشی درباره سند جامع ایران و بلاروس گفت: نقشه راهی آماده شده که 16 محور دارد و همه موضوعات را پوشش می‌دهد. این نقشه راه یک ماه پیش از سوی ما عرضه شده و امیدواریم در سفری که رئیس‌جمهوری بلاروس در اسفندماه به ایران دارد نهایی شود.

طرح فروش قسطی در بازار لوازم خانگی

وی درباره وضعیت بازار لوازم خانگی در دو ماه اخیر، اظهار کرد: وضعیت تولید و قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی بسیار مناسب است. طرح فروش قسطی از فرش تا مبل و تلویزیون و دیگر لوازم با مبلغ بسیار خوب تا سقف 100میلیون تومان تسهیلات، فعال شده است.

وزیر صمت افزود: محصولات ایرانی لوازم خانگی به لحاظ کیفیت وضعیت مناسبی دارند و قیمت‌ها هم باثبات مواجه بوده و رشد تولید هم داشته‌ایم. برای این صنعت لوازم خانگی، ایران دیگر کوچک است و باید بازار آن را گسترش دهیم که در چند کشور برنامه سرمایه‌گذاری به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال پیگیری است.

موانع واردات خودرو برداشته شد

رضا فاطمی‌امین در پاسخ به پرسشی درباره میزان ثبت سفارش خودرو و تامین ارز آن، اظهار کرد: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و الان تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است. چون این فرآیند چهار سال تعطیل بود واردکنندگان باید با طرفین خود قراداد ببندند و امیدوارم به‌زودی شاهد واردات باشیم. از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

فاطمی‌امین یادآور شد: البته در قانون آمده است که انتقال فناوری هم باید با واردات خودرو همراه شود و به همین دلیل مقداری کار زمان‌بر شده اما برای اقتصاد کشور موثر است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.