کد مطلب: ۳۴۰۰۰۸

۲ میلیون قطعه مرغ با بیماری آنفلوانزا تلف شد

2 میلیون قطعه مرغ با بیماری آنفلوانزا تلف شد

معاون توسعه بازرگانی و منابع وزارت جهادکشاورزی گفت: امسال ۲ میلیون قطعه مرغ به علت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور از بین رفت.

معاون توسعه بازرگانی و منابع وزارت جهادکشاورزی گفت: با وجود اینکه امسال ۲ میلیون قطعه مرغ به علت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور از بین رفته، اما این بیماری کنترل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌اکبر مهرفرد روز دوشنبه در همایش ملی راهکارهای تحول کسب‌وکار در صنعت طیور افزود: اکنون شرایط کنترل این بیماری بهبود یافته است.

این مقام مسئول گفت: در سال‌هایی که آنفلوانزای مرغی در کشور نبود ۱۰۰ هزار تن صادرات این محصول را داشتیم که شیوع این بیماری ضربه‌ای به این صنعت وارد کرد به گونه‌ای که سال گذشته ۲۵ میلیون قطعه مرغ به علت این بیماری از بین رفت که این رقم حدود ۴۰ درصد مرغ تخم‌گذار کشور را شامل می‌شود.

وی بر استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت طیور تاکید کرد و گفت: این کار می‌تواند به توزیع صحیح محصولات بینجامد و توزیع عادلانه‌ای را رقم بزند.

وی با بیان اینکه بخش تولید به کمک دانش ایجاد شده پیشرفت‌های خوبی در برخی بخش‌ها داشته است، ادامه داد: اما ناکار آمدی بخش توزیع مشکلات زیادی به همراه آورده است.

مهرفرد با بیان اینکه اکنون در بخش فرآوری و جلوگیری از ضایعات با مشکلات فراوانی روبرو هستیم، گفت: این بخش نیاز به کار فراوان دارد و با توجه به شکل‌گیری راهکارهای نوین که به طور عمده مبتنی بر فناوری‌های اطلاعات هستند، افق روشنی در آینده این بخش است.

به گفته وی، استفاده از فناوری به خصوص در شرایط تحریمی فعلی می‌تواند کمک موثری به ارتقای این بخش داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بر حمایت این وزارتخانه از توسعه فناوری‌های نوین تاکید کرد و گفت: سالانه سه میلیون تولید مرغ گوشتی در کشور داریم که مصرف ما 2.1 تا 2.2 میلیون تن است؛ اگر این صنعت با ظرفیت کامل فعالیت کند مازاد تولید خواهیم داشت.

وی ادامه داد: اکنون بیش از ۲۰ هزار واحد مرغداری مرغ تخم‌گذار و گوشتی در کشور فعالیت می‌کنند که بخش عمده نهاده‌ها و خوراک طیور وارداتی است و سالی 7.5 میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی در بخش بازرگانی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد ذرت مورد نیاز صنعت طیور وارداتی است، گفت: حدود ۴ میلیون تن دانه سویا وارد کشور و به کنجاله سویا تبدیل می‌شود.

وی دلیل اصلی واردات ذرت را اقلیم ایران عنوان کرد و افزود: کشت ذرت یک کشت تابستانه است و آب زیادی می‌برد بنابراین در الگوی توسعه کشاورزی ایران قرار نگرفته است.

به گفته مهرفرد، ذرت و کنجاله سویا تا حدودی در کشور تولید می‌شود اما ۹۰ درصد مصرف طیور کشور در این نهاده‌ها به واردات متکی است.

وی اظهار داشت: در بحث تخم‌مرغ بیش از ۹۰۰ هزار تن تولید داریم که مصرف کشور در همین حدود است؛ البته حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن در سال‌های غیر آنفلوانزا و در شرایط عادی صادرات داریم.
وی صنعت طیور را صنعت مهمی در کشور دانست و افزود: این صنعت در خصوص تامین پروتئین جمعیت ایران و بخشی از محصولات صادراتی نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا این صنعت علی‌رغم پیچیدگی‌هایی که در آن وجود دارد اما با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان این صنعت را به سر منزل مقصود رساند.

مهرفرد اظهار داشت: بروز یک خطای کوچک در این صنعت باعث کاهش تولید و افزایش قیمت و نارضایتی مصرف‌کنندگان می‌شود.

وی ورود فناوری به صنعت طیور را مهم ارزیابی کرد و گفت: یکی از تنگناهایی که ما در نظام توزیع داریم آن است که بتوانیم با بروز شرایط نامناسب برای اقتصاد کشور و اختصاص ارز دولتی به این صنعت، این کالا با همان ارز تمام شده دولتی در خدمت نظام توزیع قرار گیرد.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه کشورمان ادامه داد:​ در شرایط کنونی باید در زمینه‌هایی که دچار کمبود هستیم با استفاده از فناوری بتوانیم توزیع مناسبی داشته باشیم و از حیف و میل کالا و سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کنیم.

همایش ملی تحول در صنعت طیور کشور با هدف بررسی راهکاری کاربردی جدید طراحی شده برای صنعت طیور با حضور فعالان این بخش برگزار شده است.

در این همایش مسایل مربوط به پرورش جوجه‌های یک روزه، دستگاه‌های نوین جوجه‌کشی، قیمت و صادرات این محصولات به کشورهای همسایه مورد بحث وبررسی قرار می‌گیرد.

بررسی حمل‌ونقل نامناسب و غیرتخصصی طیور که باعث تلف شدن سالانه 12 میلیون قطعه جوجه یک‌روزه با حجم خسارت 760 میلیارد تومانی در کشور می‌شود، از دیگر برنامه‌های این همایش است.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.